כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיכום אירועים בזירה הערבית והפלסטינית מה- 16.2

(16/02/2009)

הזירה האזורית
סאיב עריקאת הוזמן כדובר מרכזי במושב הפתיחה בכינוס פורום ארה"ב והעולם האסלאמי בדוחה, קטר.
עריקאת אמור היה לדבר במושב שעיסוקו באתגרים שעומדים בפני יחסי עולם האסלאם וארה"ב, לצד הגנרל דיוויד פאתרויס, מפקד אזור המזרח התיכון בצבא האמריקאי. עריקאת סירב למסור את הסיבות לביטול השתתפותו. (מתוך: "אל-חיאת אל-ג'דידה", 16.2.09) 

מצרים
חסני מבארכ נפגש ביום א' השבוע עם הסנאטור הדמוקרטי ג'ון קירי, ראש ועדת יחסי החוץ בקונגרס ועם שגרירת ארה"ב בקהיר, מרגריט סקופי, ודן עימם במאמצים שמשקיעות מצרים ומדינות נוספות לכינון שלום במזה"ת, ובעיקר בזירה הפלסטינית. המפגש ביניהם עסק גם בדרכים לחזק הפסקת האש ברצועת עזה, ולבנות מחדש את הרצועה לאור כינוסה הקרוב של ועידה בינלאומית נרחבת ב- 2 במרץ במצרים שתוקדש לעניין זה. המפגש עסק גם במאמצים המצרים להשיג פיוס בין הפלגים הפלסטינים, בצל הדיאלוג הפנים פלסטיני, אותו צפויה לארח מצרים ב- 22 בפברואר. (מתוך: "אל-חיאת אל-ג'דידה", 16.2.09) 

ביקור שר החוץ המצרי בריאד: המלך הסעודי ושר החוץ שלו אירחו ביום ראשון בריאד את שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, ואת ראש המודיעין המצרי עמר סולימאן לדיון על הסכם הפסקת האש בעזה ועל המצב בדארפור. המצרים עדכנו את הסעודים על מאמציהם להשגת הסכם רגיעה בעזה ובניסיון להביא לפיוס פנים פלסטיני, לאור כינוס דיאלוג פלסטיני-פלסטיני בקהיר ב- 22 במרץ. (מתוך: "אל-חיאת אל-ג'דידה", 16.2.09) 

ירדן
מלך ירדן קרא ביום א' דרך פרסום רשמי של הממלכה הירדנית לקדם מהלך מדיני מהיר כדי להחיות את המשא והמתן לשלום בין הפלסטינים לישראלים. עבדאללה אמר במהלך אירוח משלחת בריטית בראשות חבר הפרלמנט ג'ון אוסטין כי "קיימת חשיבות כי הקהילה הבינלאומית תקדם במהירות מהלך של החייאת המשא והמתן הפלסטיני-ישראלי כדי להשיג התקדמות מוחשית בדרך של פתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי על בסיס שתי המדינות". עבדאללה הדגיש את "החשיבות לגבש את ההתקדמות הזו במהירות האפשרית, מפני שהשלום והיציבות באזור לא יושגו, אלא אם תקום המדינה הפלסטינית העצמאית על האדמה הלאומית הפלסטינית במסגרת חזון שתי המדינות, בהתאם להחלטות הלגיטימציה הבינלאומית ויוזמת השלום הערבית". (מתוך: "אל-חיאת אל-ג'דידה", 16.2.09)
הליגה הערבית 

מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, אמר ביום א' לעיתונאים כי הליגה הערבית מקיימת מגעים מואצים במטרה למצוא מקורות כספיים לרשות הפלסטינית, להקלה בפני המשבר הכלכלי בו היא נתונה.
מוסא דן עם מיכאל בוגדנוב, שגריר רוסיה לאיחוד האירופי במצב השטחים הפלסטינים. מנהל משרדו של עמרו מוסא, השאם יוסף אמר שמוסא עתיד לערוך שורת ביקורים במדינות ערב לטובת קידום יוזמת הפיוס הפנים פלסטיני שהגה המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, ופורסמה על ידו בפסגה האחרונה בכוויית.
על פי מנהל משרדו של מוסא, פועלת הליגה הערבית לטיהור האווירה בעולם הערבי לאור הפילוג השורר בין מדינות ערב. מזכ"ל הליגה עורך ביקורים במדינות ערב, כולל ביום שלישי, ה- 17.2.09, בסוריה. פגישות אלו הינן הכנה לכינוס שרי החוץ של המדינות החברות בליגה הערבית בתחילת מרץ, וכן הכנה לכינוס הליגה הערבית בקטר בסוף מרץ. (מתוך: "אל-חיאת אל-ג'דידה", 16.2.09) 

מוסא נשאל אודות מידת היענותן של מדינות ערב להגשת סיוע לרשות הפלסטינית, בעיקר לאור השביתה בה פתחו עובדי הרשות עקב אי-תשלום משכורותיהם, וענה כי ישנה היענות ברורה. הוא גינה את המגבלות שמניחה ישראל, לטענתו, למול המאמצים המושקעים לכינון רגיעה, וקשירתה את סוגיית פתיחת מעברי רצועת עזה לסוגיית גלעד שליט. "על הישראלים לנטוש את סגנונם הערמומי והמוליך שולל בכל הקשור לעם הפלסטיני, ולנוגע לרצועת עזה". (מתוך: "אל-איאם", 16.2.09)

הזירה הפלסטינית
"קואליציית השלום הפלסטינית" כינסה שיח בעזה על המצב אחרי המבצע
"קואליציית השלום הפלסטינית" ארגנה כנס בעזה לדיון על מצב הפלסטינים לאחר המבצע הצבאי בעזה. הדוברים במפגש היו יחיא רבאח, חבר מועצת המהפכה של "פתח", הד"ר אחמד יוסוף, יועצו המדיני של רה"מ המפוטר הניה, חאלד אל-בטש, חבר ההנהגה המדינית של "הג'האד האסלאמי", צאלח נאצר, חבר הועדה המרכזית של "החזית הדמוקרטית", טלעת צפדי, חבר המשרד המדיני של "מפלגת העם", צלאח אבו רכבה, חבר המשרד המדיני של "החזית הערבית הפלסטינית", אברהים אל-זעאנין, בכיר ב"חזית השחרור הערבית", והפרשן הפוליטי מ"אל-איאם", טלאל עוכל.
יחיא רבאח ציין את האווירה החיובית השוררת אחרי המפגשים בקהיר, ועסק בהכרח להשיג אחדות פלסטינית לפני שיתחדש המשא והמתן עם הישראלים על סוגיות הסכם הקבע. הוא אמר כי אם הפלסטינים רוצים לבנות שוב את תשתיות עזה ולכונן תהדיאה, אין מנוס מהשבת האחדות. (מתוך: "אל-קודס", 16.2.09)
 
המשבר הכלכלי ברשות
איגוד העובדים במשרות ממשלתיות הכריז אתמול, יום א', על שביתה בשל אי-תשלום משכורות.
רה"מ הפלסטיני, סלאם פיאד, הסביר את הבעיה בכך ש"נאלצנו לאחר את תשלום המשכורות בשל הקצאת רוב התקציב שנותר בידי הרשות לסיוע לרצועת עזה. אנו עושים מאמץ להשיג מימון מהמדינות התורמות כדי לשלם את המשכורות בהקדם האפשרי, אך רצועת עזה מצויה במצב לא רגיל וזקוקה לכל תמיכה שהיא. אני מבין את המחאה שמשדרים הפקידים והאיגודים, אך אנו מצוים בנסיבות קשות, ופועלים באופן דחוף לפי מה שמתחייב לעשותו. לא נודיע על מועד מוגדר לתשלום המשכורות, שכן הפקידים אינם צריכים לשמוע על מועד שלא נוכל לערוב לו, אך יחד עם זאת אנו עושים מאמץ לשלם את המשכורות". (מתוך: "אל-איאם", 16.2.09)
אישור למצב הקשה בתקציב הרשות נתן עמרו מוסא, שאמר כי הרשות סובלת ממשבר כספי דוחק, שמונע ממנה לשלם משכורות לפקידים בשל הצורך לתת מענה לצרכי השעה. העיתון המצרי "אל-אהראם" מסר ביום א' כי מחמוד עבאס ביקש ממוסא ליידע את מדינות ערב בחומרת המצב הכספי השורר ברשות הפלסטינית, באופן המונע ממנה לשלם את משכורות פקידיה. מוסא אמר כי נמסר לו מעבאס שהרשות הפלסטינית אינה יכולה לספק את הגמול ואת הצרכים הנדרשים לפעולת משרדיה ומוסדותיה, כולל את צרכיה המיוחדים של רצועת עזה.
מוסא אישר שהליגה הערבית מקיימת התקשרויות מואצות כדי להשיג כספים לרשות הפלסטינית בהקדם. בהסתמך על החלטות הליגה הערבית, ישתתפו מדינות ערב בתמיכה באוצר הרשות הפלסטינית, אלא שחלק ממדינות ערב מתמהמהות מלהגיש עזרה באופן מאורגן. (מתוך: "אל-קודס אל-ערבי", 16.2.09)


התייחסויות לבחירות בישראל
ועדה של הגופים הלאומיים והאסלאמיים בגדה המערבית קראה ביום א' לרדת מההימור על חלופת המשא והמתן לאחר ניצחון גוש הימין בבחירות בישראל. הועדה הייתה פעילה עד 2004, ולאחר מכן פעילותה הפכה למרכזית פחות. מעמדה נתחזק לאחר פעולת ישראל בעזה. הועדה הוציאה פרסום, שהובא על ידי סוכנות הידיעות הגרמנית דפ"א, בו כתוב כי "ניצחון הימין הישראלי בבחירות משקף את הרכבה הגזעני, הקיצוני והימני של החברה הישראלית, מה שמחייב את החברה הפלסטינית שלא להמר יותר על חלופת המשא והמתן עם ישראל". גורמים אלו קראו לקשור את התהדיאה עם הצד הישראלי בהתניות מדיניות, ולא לחתום על תהדיאה ללא תמורה. טענתם היא לקשור את התהדיאה ברצועת עזה לעצירת הבנייה בהתנחלויות, עצירת הדיכוי, המעצרים והלחימה בגדה המערבית גם כן.
הגורמים החברים בועדה קיימו דיון לגבי השיח הלאומי הפלסטיני הכולל, ועל נושא התהדיאה, וציינו שהאינטרס העליון של העם הפלסטיני צריך לבוא לידי ביטוי בהסכם כולל ביניהן על מכלול הנושאים.
הועדה אישרה את השתתפותם של כל הפלגים במפגש השיח הלאומי, שיתכנס ב- 22.2.09 בקהיר. הבסיס לשיח זה יהיה "מסמך ההסכמה הלאומית" (התפתחות של מסמך האסירים) ו"הצהרת קהיר".
הועדה דרשה להבטיח השתתפות רחבה של הפלגים הפלסטינים החברים באש"פ בשיח בקהיר, וכן לערוב לכך שאש"פ יעבור רפורמה באופן דמוקרטי ולקיים בחירות למועצה הלאומית הפלסטינית לפי שיטת הייצוג היחסי הכולל. (מתוך: "אל-קודס", 16.2.09)