כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": הקמת התארגנות פלסטינית חדשה כתחליף ל"פתח", "חמאס" ולמצב הפילוג

(07/05/2009)

התארגנות פלסטינית עצמאית בניסיון לדון בפילוג, לסיים עם הכיבוש ולהכריז על עצמאות
(פורסם ב"אל-קודס", 7.5.09)

עשרות אישים פלסטינים עצמאיים שואפים לייסד התאגדות מדינית פלסטינית שתתרכז בדרכים לחלץ את הפלסטינים מהמשבר בצל הפילוג הפוליטי בין "פתח" ל"חמאס" המתנהל מזה שנתיים וחצי. מטרות ההתארגנות ליצור גוף פוליטי שמטרותיו אינן מסתכמות בפיוס פלסטיני, אלא עוסקות גם בהצעת תכנית מדינית, כלכלית וחברתית, שאיתו יתמודד גוף זה בבחירות הבאות לנשיאות ולפרלמנט. מספר המוזמנים לשמש כחברים בגוף זה כולל פוליטיקאים עצמאים ואנשי עסקים פלסטינים, ומסתכם באלף איש מפנים וחוץ השטחים הפלסטינים.

מקורות פלסטינים אמרו לסוכנות הידיעות הגרמנית (DPA) כי סוף יוני הוא המועד הראשוני לכינוס ועידה רחבה על מנת לגבש את ההתארגנות הפוליטית העתידית. הכינוס יתקיים בביירות, קהיר או עמאן, ולו שלוש מטרות: הודעה על מצע ברור; נקיטה בעמדה ברורה לגבי הפילוג הפנימי והצגת חזון לסיום הפילוג; הצעת חזון אסטרטגי, שיביא לסיום הכיבוש על ידי דרכי פעולה מוגדרות והקמת מדינה פלסטינית עצמאית.
בהקשר זה הוקמה וועדת הכנה מ- 9 אישים, שתורחב מאוחר יותר ותכלול 25 אישים מעזה, הגדה והפזורה. הקריאה לכינוס הועידה באה עקב שלוש פגישות נרחבות, בהן השתתפו בין 50 ל- 80 אישים ברמאללה במהלך החודשיים האחרונים, ופגישות נוספות בעמאן וביירות.

איש הכלכלה הפלסטיני סמיר חולילה אמר שהאישים העצמאים השקיעו מאמצים מתישים מזה כשנתיים לטובת קירוב בין הצדדים הפלסטינים היריבים, אך "נכשלנו", והוסיף כי "העצמאיים היום ניצבים בפני צומת דרכים: או שימשיכו לפעול בעוד הצדדים האחרים נאבקים, או שיהפכו לשחקן חשוב...עלינו ליצור עמדה ברורה ולהודיע לצדדים מהי. אם נדרש לשקף עמדה זו במצע, אז נצעד על פי מצע זה".
בראש התארגנות האישים הפלסטינים העצמאים עומד איש העסקים מוניב אל-מצרי, ולוקחים בה חלק שר החוץ לשעבר זיאד אבו עמר, שר העבודה לשעבר עלי אל-סרטאוי, שר הכלכלה לשעבר מאזן סנקרט ואנשי עסקים רבים.
חברת הפרלמנט הפלסטינית חנאן עשראוי מסרה במהלך אחד ממפגשי העצמאים כי נהיה לה ברור שאסור שמטרת ההתארגנות הפוליטית העצמאית החדשה תסתכם רק במלאכת פיוס בין "פתח" ל"חמאס". עשראוי סוברת כי מה שנדרש כיום הוא מצע פלסטיני שיסתכם במסר חדש, וחזון מושך עבור העם הפלסטיני כולו, שיהווה תחליף למצב הקיטוב המתמשך ולפילוג הפוליטי.

הפרשן הפוליטי האני אל-מצרי הדגיש בדברים שאמר לסוכנות הידיעות הגרמנית כי דרך ההצלחה העומדת בפני התארגנות העצמאים הפלסטינים "אינה סוגה בשושנים" וכי ישנם מספר מרכיבים לכל הצלחה. אל-מצרי אמר שעל כל התארגנות של אישים עצמאים לגבש מצע פוליטי פלסטיני עצמאי, שיתאפיין בהסקת מסקנות מתחנות הפעולה הלאומית הפלסטינית, ויוכל להציע חלופה לפילוג הפנימי ולמשבר הפלסטיני השורר. אל-מצרי הפנה את תשומת הלב לצורך להימנע מחזרה על עמדות שהוכחו כעמדות סרק, או להימנע מהשאיפה שלא להכעיס את הפלגים הפלסטינים במהלך ההתמודדות עם האתגרים הקיימים והפקת הלקחים ממצב המשבר הנוכחי. אל-מצרי, שייצג את האישים העצמאים בשיחות בקהיר, הדגיש את הצורך לקבץ את העצמאים מהרשתות החברתית, הכלכלית, והחינוכית, שיסייעו להתארגנות להפוך לקרש קפיצה בזירה הפלסטינית.
בצל הקיטוב ברחוב הפלסטיני בין "פתח" ל"חמאס", ציין אל-מצרי את יכולתה של התארגנות פוליטית של עצמאים לזכות באמון הרחוב הפלסטיני, ולהציע את עצמה כתחליף לצדדים הנאבקים "כל עוד התארגנות זו שומרת על מה שמייחד אותה, והאנשים ירגישו שהיא שונה ממכלול מנגנוני הפעולה הפלסטינים, שאם לא כן היא תהפוך בסופו של עניין לתנועה רגילה ולא מוצלחת".