כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

טלאל עוכל, "אל-איאם": אבו מאזן מסרב כעת לכל שיח עם "חמאס". יקבע בחירות מוקדמות כשיבשילו התנאים לכך

(19/07/2007)

"קומות גבוהות שישברו על ידי סופות שארית הקיץ" 

נאומו של בוש נמנה על רשימת נאומי התקופה האחרונה. יש להתבונן במועד בו בחר בוש לערוך את כינוס הפסגה הבינ"ל. קביעת מועד כינוס הפסגה הבינ"ל התבצעה חודש אחרי ההכרעה הצבאית של חמאס בעזה, הכרעה שהביאה לפילוג עמוק, מתמשך ובעל השלכות. חלק מהשלכות הפילוג מתבטאות בהחלשת הרשות הפלסטינית. אלו הנאבקים על הרשות מצטופפים סביבה ונחלקים לגביה על דרכי השבעת רצונה של ישראל ועריכת הפסקת אש עימה.
משמעות הדבר היא שיכולת הרשות הפלסטינית להתנגד חלשה ממה שהיה בעבר, ושישראל היא זו שתקבע את סדר היום בועידה הבינ"ל כמו גם את מטרותיה. מטרותיה של ישראל כבר נקבעו והן אומרות שהזמן הנוכחי אינו מתאים לפתיחת מו"מ על הסדר קבע. הועידה הבינ"ל, אליה קורא בוש, מזכירה את הועידה שזימן טוני בלייר בתחילת 2003, שהפכה לועידה לרפורמות בענייני הרשות. טלאל עוכל מזהיר מפני מצב בו ישראל תנתב את ענייני הועידה לשינויים ברשות הפלסטינית וקורא לבוש להיות ער לאפשרות זו ולדאוג שחזונו ייושם.

עוכל מעלה עניין נוסף שחושף את תזמון קריאתו של בוש לכינוס ועידה בינ"ל. עניין זה הוא המשבר האמריקאי בעיראק והיעדר אפשרויות בחירה עבור הממשל האמריקאי. ארה"C שקועה בבוץ העיראקי, ניצבת מול התעקשות איראנית בנושא הגרעין, עומדת מול ציר איראני-סורי שמלבה את פעילות אל-קאעדה וחזבאללה. בנוסף לאלו גוברת התנגדות הטאליבאן לממשלת אפגניסטאן ולכוחות הברית, ונפתחת חזית נספת של פעילות אל-קאעדה נגד ארה"ב מפקיסטאן.

בוש מתלונן כלפי בני בריתו על כך שהם אינם משקיעים מספיק מאמצים להילחם במה שהוא מכנה כטרור, דבר שמשמעו כי הממשל האמריקאי זקוק לפתחים לנקז אליהם את משבריו. אולי הקריאה לכנס ועידה בינ"ל עם הפלסטינים והערבים באה בהקשר זה כניסיון לרצות גורמים אלו. הסיבה השניה לקריאה לכינוס הועידה היא ביסוס עמידה כנגד הגורמים הסרבנים באזור דרך פירוק הקשרים ביניהם או דרך הנחתת מכות על אחדים מהם.

יש לשים לב בהקשר זה לאזהרה ששחרר נשיא סוריה בשאר אל-אסד בנאום חידוש כהונתו, כשאמר שבשארית שנה זו ניתן לצפות לשינויים ואירועים גדולים באזור ואולי אפילו מלחמות בקנה מידה בינ"ל.
יתכן שמשום כך נאומו של בוש עסק בקריאה ברורה למו"מ ושלום עם ישראל כדי להתכונן למו"מ גלוי, שיעבור דרך צד שלישי ועם ערבות של מתן "פיקדון" לסוריה, שהיא תשיב לעצמה את הגולן הכבוש.

סוריה ידועה במשך מאות שנים בתור אחת שתדע להימלט ולהתחמק ברגע המכריע, ולכן כשהיא מריחה את ריח הנשק הקרב לאזור, כבר היא מגלה מתינות ברורה דרך נאום של שלום, שארה"ב לא שגתה בהבנתו.
יתכן כי מסיבה זו מגלה איראן גמישות בכל הנוגע לתיק הגרעין שלה וזאת דרך התרתה לסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית לבקר באתריה ודרך הסכמתה לערוך דיאלוג עם וושינגטון כדי לדון בנושא עתיד עיראק, אף שלדיון זה אין עדיין מועד.

באשר לפלסטין- המצב כפי שהיה, ואפילו עם התגברות הנטייה השלילית וסרבנות גוברת. הצדדים מתרחקים אחד מהשני יותר, למרות שהזירה הפלסטינית מועמדת כעת להפוך לזירת ההצלה את ארה"ב לפני זירות אחרות, בין אם דרך יישום הרצון החדש לעסוק בשלום או דרך שימוש בכוח בדרך זו או אחרת.

בנוגע לבחירת הסתוו כמועד לכינוס הועידה הבינ"ל, יש לראות בחירה זו כמיועדת להקצות מספיק זמן לטיפול במצב הפלסטיני על פני השטח, ולא רק כבחירה שבאה לספק זמן להכנות הכרחיות שיבטיחו את השתתפות מדינות ערב והמערב.
בכל מצב הרי שאין לממשל האמריקאי זמן מספיק כדי לגבש את תכנית שתי המדינות ולהשיג התקדמות ברורה ומעשית בתהליך המדיני. הואיל וכך, צפויים בוש ועמיתיו בארה"ב לפסוק לפי משוואות מוכרות בתקופות של בחירות, שהן תחרות על מציאת חן בעיני ישראל והשגת ידידותה לטובת הבטחת הקול וההשפעה היהודית בארה"ב.

בהקשר זה צריך להתייחס למילותיו הקשות מאד של אבו מאזן מאמש, על דיבר בפני "המועצה המרכזית הפלסטינית". אבו מאזן אמר בצורה הברורה ביותר כי לא יתכן דיאלוג עם חמאס מבלי שיתבצעו "ניתוחים" במצב שנוצר. השניא לא רואה כמעט סיכוי לדיאלוג עם "חמאס". הוא צמצם את השיח הפנים פלסטיני רק לגופים החברים באש"פ ושמשתתפים בפגישות המועצה המרכזית. הנשיא ייחד למועצה המרכזית תפקיד בסיסי שיכשיר אותה לפצות על החלל בחוקה שנוצר עקב היעדרות הפרלמנט. הנשיא קרא לשוב לערוך רפורמות ולהפעיל את אש"פ ומוסדותיו מבלי לשוב להסכם קהיר (הקורא לשתף את "חמאס", ואת "ג'יהאד אסלאמי" באש"פ), ולהסכם מכה- הסכמים ש"חמאס" דובקת בהם.
הנשיא השתמש במילים קשות ביותר, ואמר ש"חמאס" חפרה במעשיה את קברה שלה במו ידיה. הנשיא לא הבהיר כיצד יקרה הדבר מעבר לכך שאמר כי יהודק המצור על "חמאס".

ברור שהנשיא והמועצה המרכזית יקראו לערוך בחירות מוקדמות על בסיס ייצוג יחסי מלא, אך מבלי לקבוע לכך מועד. אני חושב שהמועד יקבע לאור השינויים הדרושים על פני השטח לטובת קיום בחירות אלו.
אישרור עריכת הבחירות המוקדמות הינו אקט משלים עבור קריאת הנשיא להכנסת כוחות בינ"ל כדי לפקח על הבחירות. קביעת מועד לבחירות ואפילו הגעה של כוחות בינ"ל למטרה זו מצריך מהלכים מוקדמים, פעילים ושורשיים כדי לשבור את התנגדות "חמאס" לעריכת בחירות אלה ועודנה ממשיכה ומרחיבה את שליטתה ברצועת עזה.
זו היא מלחמה פלסטינית- פלסטינית שאין בה סלחנות כפי הנראה ואין בה מקום לעמידה על המקח כל עוד הצדדים נמצאים היכן שהם נמצאים.