כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": אבו עלא: המו"מ נמשך ומואץ

(29/06/2008)

"אל-איאם", 29.6.08
אבו עלא: המו"מ נמשך ומואץ, אך הוא קשה. הדיאלוג הפנימי צריך לכלול דיון בכל הסוגיות

מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט
אבו עלא, ראש צוות המו"מ הפלסטיני לדיונים על הסכם הקבע, חשף בפני "אל-איאם" כי המשלחת הפלסטינית למו"מ קיבלה הזמנה להגיע לוושינגטון בחודש יולי לפגישה עם מזכירת המדינה האמריקאית, קונדוליסה רייס. הזמנה דומה להשתתפות בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"מ בניו יורק בספטמבר צפויה להגיע, וכן הזמנה שלישית ל- 15 בנובמבר בוושינגטון להערכת מהלך המו"מ. אבו עלא הדגיש כי ועידת מוסקווה הצפויה להתקיים מאוחר יותר השנה הינה חשובה ויש לקיימה.
הוא הדגיש כי המו"מ עם הצד הישראלי על סוגיות הסכם הקבע ממשיך והינו מו"מ מואץ, אך יחד עם זאת הוא הדגיש את הקושי הכרוך בדבר. אבו עלא אמר כי כל עוד לא שולחת ממשלת ישראל מסר חיובי לעם הפלסטיני בעניין כוונותיה, שיגולם בעצם התנהלותה על פני השטח, הרי שהדברים יוסיפו להיות קשים.
אבו עלא אמר בתשובה לשאלות כתב "אל-איאם" אחרי פגישתו עם שר החוץ הנורווגי במשרדו באבו דיס: "המו"מ נמשך בצורה מואצת. מתקיימים מפגשים שבועיים ביני לבין שרת החוץ הישראלית ציפי לבני, ובין ועדות מומחים, וזאת לצד מפגשים בין הנשיא מחמוד עבאס לבין רה"מ הישראלי, אולמרט."

אבו עלא אמר כי "ללא ספק המו"מ נמשך וניצב בפני קשיים, אך טבען של הסוגיות הינו קשה וטבע הנסיבות גם כן. אנו מתעקשים להמשיך במו"מ זה בתקווה להשיג את מטרותינו בשנה הנוכחית".
בתשובה לשאלה שהתייחסה לאמירה שלו מלפני זמן מה כי " הגעה להסכם עד תום השנה תצריך נס" אמר אבו עלא: "הדיון בסוגיות עדיין קשה, והמצב על פני השטח קשה, ואם ישראל לא תתקדם באופן חיובי, אמיתי ובונה ותישלח מסר ברור אל העם הפלסטיני בעניין תום הלב של כוונותיה בעניין השלום, יוסיף המצב להיות קשה".
אבו עלא הדגיש כי כינוס ועידת מוסקווה חשוב, ואמר כי "בועידת אנאפוליס היתה הסכמה על כך שתכונס ועידה במוסקווה על מנת להוסיף לקדם את תהליך השלום. אני סובר כי נושא זה נידון בפגישות הקוורטט שנערכו בברלין, וסוכם על מועד שיקבע לאחר פגישות העצרת הכללית של האו"מ בספטמבר".
אבו עלא הוקיע בדברים שאמר לעיתונאים את פעילות ישראל במחסומים וכלפי רבדים שונים של מרקם החיים הפלסטיני, הדגיש את הצורך לתמוך בהפסקת האש, בתוך קריאה לכל הפלסטינים לכבד אותה, הדגיש את הצורך בתמיכה בדיאלוג הפלסטיני הפנימי, ואמר: "מותר לשנות נקודות השקפה, ואפשר שיהיו מחלוקות בנקודות השקפה, אך בין אחים אסור לפנות אל הנשק. לכן אנו רוצים בדיאלוג, ודיאלוג זה צריך לפתוח את כל הסוגיות באופן כולל ולא להשאיר דבר שאינו מטופל."
אבו עלא, שהינו אחראי על גיוס כוח אדם וארגון בתנועת "פתח", אמר כי ההיתר לתנועת "פתח" לערוך בחירות בעזה "אינו מעשה של נדיבות (מצד "חמאס"), שכן זו זכותה (של "פתח"). תנועת "פתח" הינה תנועה חשובה, מבוססת וגדולה בתוך ציבור בני העם הפלסטיני, וזו זכותנו לקיים את כל פעילויות המאבק בתוך עמנו".
אבו עלא עדכן את השגריר האורח ואת המשלחת שהגיעה איתו בהתפתחויות האחרונות במישור המדיני ובתהליך השלום ובמאמצים הנעשים לקידומו. כמו כן הוא הסביר לשר אודות האתגרים והמכשולים להם חשוף תהליך השלום והמו"מ, בראשם ההפרות הישראליות המתמשכות כלפי ההתחייבויות הכתובות בשלב הראשון של מפת הדרכים, ואשר הוסכם לבצען בועידת אנאפוליס. החמורות שבהפרות הינן המשך פעילות ההתנחלות הישראלית בשטחים הפלסטינים הכבושים, ובעיקר בירושלים המזרחית וסביבותיה, והפלישות, ההרג והמעצרים המתמשכים. אבו עלא הוסיף ואמר כי על אף שעברו שישה חודשים מכינוס ועידת אנאפוליס, הרי שישראל לא מילאה עד כה אחר אף אחת מהתחייבויותיה בעניין מפת הדרכים.

אבו עלא הבהיר לשר האורח כי על אף ההפרות המתמשכות, ההופכות את המו"מ ואת האפשרות להגיע להסכם שלום לפני תום 2008 לאפשרות קשה, הרי שההנהגה הפלסטינית דבקה בבחירתה בשלום ובמו"מ ותמשיך להשקיע כל מאמץ אפשרי להצלחתו. יחד עם זאת, הצלחה או כישלון של המו"מ ושל כינון השלום, שלנורווגים היה תפקיד גדול בתחילת התהליך להשגתו, תלויים במימוש המדיניות הישראלית ובכוונותיה כלפי השלום.
שר החוץ הנורווגי אמר מצידו: "נמשיך לתמוך במו"מ לשלום בין שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי, ונמשיך להאיר את דרך תהליך השלום". שר החוץ הנורווגי הגיש במהלך ביקורו תרומה להקמת מרפאה באבו דיס.