כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": יאסר עבד רבו: " הישראלים מדברים על אחוזים, אך אינם מציגים מפות, כדי שלא נגלה את תכניותיהם"

(15/08/2008)

"אל-קודס", 15.8.08
בהסתמך על ידיעה שפורסמה בעיתון "אל-חיאת" הלונדוני חשף עוזר בכיר של הנשיא, מחמוד עבאס, כי ההצעה הישראלית להסכם הקבע כוללת סיפוח של שטח הגדול מ- 7% מהגדה המערבית, השטח שהופיע בהצעה של אולמרט לעבאס. מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ וחבר צוות המו"מ, יאסר עבד רבו, אמר כי ההצעה הישראלית, המדברת על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית על 93% מהגדה, אינה כוללת את מה שמכנה ישראל "ירושלים הגדולה" ולא את לטרון. עבד רבו הוסיף: "כמו כן ישראל דורשת שטחים ביטחוניים, ומנהלת ישראלית-אסלאמית למקומות הקדושים בירושלים. מעבר לכך, ישראל אינה מציגה את ההסכם במטרה ליישמו, אלא לצורך של הודעה על כך שנחתם בלבד", כשהוא מצביע על כך שיישום ההסכם יידחה ויהיה תלוי בגורמים אחרים, ביניהם השבת שלטון הרשות הפלסטינית לרצועת עזה. 

הרשות הפלסטינית לא קיבלה את ההצעה הישראלית, שהציג רה"מ הישראלי אולמרט במפגש האחרון שקיים עם הנשיא מחמוד עבאס. ההצעה מתבססת על הגעה להסכם שכולל הקמת מדינה פלסטינית על 93% משטח הגדה, דחייה של הסיכום בנושא ירושלים המזרחית, והתרת שיבה למספר סמלי של פליטים. ישראל הכחישה כי אולמרט הסכים לשיבת פליטים, על אף שהוא הציע חזרה של 20,000 פליטים על בסיס הומנטרי.
עבד רבו אמר כי "הישראלים רוצים להגיע להסכם שמפחית מזכויות הפלסטינים, אפילו מבלי ליישמו, ואומרים: אנו מבטיחים לכם מדינה על 93% משטח הגדה, קליטה בשטחנו של 20 או 30 או 40 אלף פליטים, ונראה בעתיד כיצד יהיו המקומות הקדושים תחת שלטון משותף אסלאמי-ישראלי. התכנית הישראלית מקיפה יותר מכך, שכן ההצעה אינה כוללת את לטרון ואת ירושלים הגדולה. הם רוצים מעבר לכך להשאיר את עמק הירדן כאזור ביטחון, וכך ישאירו בשליטתם בין 30% ל- 40% מהגדה." 

עבד רבו אמר כי הישראלים "מדברים על אחוזים, אך אינם מציגים מפות, כדי שלא נגלה את תכניותיהם", בעודו מצביע על כך שמטרת הצעות אלו להפעיל לחץ בינלאומי על הפלסטינים דרך האשמתם בעיכוב ההגעה להסכם בשביל להרוויח שטח קטן (7%). הוא הוסיף כי "ההנהגה הישראלית שואפת להגיע להסכם בחודש הבא".
ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט שואף להגיע להסכם הצהרת עקרונות עם הפלסטינים כדי שזה ישמש כהישג מדיני שלו לפני שיאלץ לעזוב את המגרש הפוליטי בשל החקירות על לקיחת שוחד, שחיתות ועבירה על החוק.
בכירים פלסטינים אמרו שהצד הפלסטיני הציע מדינה פלסטינית על גבולות ה- 4 ביוני 1967, פתרון סוגיית גושי ההתנחלות דרך חילופי שטחים בשיעור שלא יעלה על 2% משטח הגדה. במהלך המו"מ גילו הפלסטינים גמישות כלפי נושא בעיית הפליטים בתמורה להשגת מדינה על כל שטחי הגדה ועזה, כולל ירושלים המזרחית.