כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

העיתון החרדי "יום ליום" מסקר את פעילות יוזמת ז'נבה במגזר החרדי

(30/04/2009)

יום ליום - מוסף שבועי 

יצחק קקון, 30.4.09 

מאמר פותח - השליח הסודי של נתניהו 

סיכומו של השבוע האחרון בעולם כולו במילה אחת: פאניקת שפעת החיות. התמונות המגיעות ממקסיקו מעידות על החשש של אזרחי המדינה להידבק בשפעת הטורפת. האזרחים לא לוקחים סיכון ולובשים מסכות על פניהם. 

חיידק החיות כמו חיידק העופות, מספיק שאדם אחד נדבק בו והוא יכול להדביק את אלו שהיו בסביבתו. עכשיו לך תדע מי נדבק בחיידק הטורף ואת מי הוא הדביק. מסכנים המקסיקנים ומי שהגיע ממקסיקו, אף אדם בעולם וגם לא בישראל מוכן ללחוץ את ידו. תראו מה הפאניקה גורמת. יהיו שיאמרו, מדובר בפיקוח נפש. "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם". 

העולם, משום מה, אוהב להיכנס לפאניקה מחיידקים שהוכיחו את סכנתם, אבל מתעלם מחיידקים עתידיים שגם מסכות על הפנים לא יעזרו כדי לעצור את הטירוף. וכאן המקום להזכיר לעולם שישנו חיידק אחד המטיל אימה ופחד על כל העולם כולו, ולפי הכרזותיו, בעוד שנה הוא יוכל לשלוח אלפי חיידקים ומשמידים לכל מדינה שרק ירצה. 

למי שלא ניחש נכון, הכוונה לחיידק החי והבועט באירן ושמו אחמדיניג'אד. הנשיא האיראני שבשבוע שעבר הסברנו די מדוע מעשיו דומים למעשיו של היטלר. לצערנו העולם שותק. העולם אינו מראה סימני פאניקה. 

הקשר בין תהליך השלום לפתרון העולם מהאיום האירני, הוא רק תירוץ. הרי עד שהתהליך ינוע, לאחמדיניגא'ד יהיו מספיק טילים להשמיד את העולם כולו. העולם חייב לעצור את הלחץ על ישראל. העולם חייב להבין שתהליך שלום תחת לחץ אינו בר קיימר, והיום יש את ההזדמנות לעשות שלום, אבל אמיתי. 

נכון אמר שר הדתות, ר' יעקב מרגי, בימי העיון של הצעירים של האו"ם בחסות מטה ז'נבה בנתניה, בשבוע שעבר, "רק הימין יכול". הרי אם נביט בהסיטוריה נראה כי מי שעקר יהודים מבתיהם אלו רק ממשלות הימין ולא ממשלות השמאל. וכפי שסקר זאת יו"ר מטה יוזמת ז'נבה יוסי ביילין: בגין החזיר את סיני ועשה שלום עם מצרים, שמיר - הקיצוני נתן אור ירוק לוועידת מדריד שהתולדה שלאותה ועידה זה אוסלו וההסכמים עם הפלסטינים, נתניהו החזיר את חברון ושרון החזיר את גוש קטיף, במסגרת ההתנתנקות. "דווקא עכשיו אני רואה את השלום באופק" הכריז ביילין. 

בנאומו חשף ביילין פרט שאותי הפתיע מאוד, ורק חדי השמיעה ניסו להבין למה התכוון המשורר בדבריו: "בעבר עזרתי לנתניהו ועסקתי בשליחויות מדיניות ואף בטחוניות רגישות שהשתיקה יפה להם". מטון דבריו הבנתי כי הוא היה השליח הסודי של נתניהו, וגם היום הוא הכריז, "אם נתניהו יבקש ממני לסייע לו לקדם את התהליך המדיני, אהיה מוכן". 

באותו דיון משותף למרגי ולביילין, חשף שר הדתות: "אתם תופתעו מליברמן. אני רוצה לספר לכם שקודם הקמת הממשלה ישבנו ראשי הסיעות העתידיות להרכיב את הממשלה לישיבה משותפת וליברמן אמר בפתח דבריו, כי עלינו להוריד את מפלס המתח ולצאת בהצהרות מרגיעות לעולם". ליברמן התכוון להצהרות פייסניות שעם ממשלת נתניהו אפשר להניע את התהליך המדיני. 

בשבוע הבא יוצא ראש הממשלה לוושינגטון להיפגש עם הנשיא אובמה, מעניין האם יקשור אובמה את התהליך המדיני עם הטיפול באיום האירני, וודאי מעניין לקרוא את המסמך המדיני שיגיש נתניהו לנשיא האמריקאי, איך בכוונת ישראל להניע את תהליך השלום. מה שבטוח, נתניהו ינסה להציע תכנית שכותרתה "רוצים שלום בטוח", כי רק תכנית עם ערבויות שחותמים על הסכמי שלום ולא חוטפים טילים, תוכל לעבור גם בממשלה וגם בציבור. 

דרך אגב, בימי העיון של מטה ז'נבה כולם, ללא יוצא מן הכלל, וגם סופיאן אבו זיידה שר העצירים הפלסטיני, דיברו בגנות תוכנית ההתנתקות. ההתנתקות, לדעתם, היא אשר הביאה אסון מדיני וביטחוני לאזור, והכל, כדבריהם, בגלל הלחץ של שרון להוכיח לעולם שממשלתו היא ממשלת שלום.