כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עזאם אל-אחמד מפרט אודות הסכמות ומחלוקות בשיחות בקהיר

(16/03/2009)

שיחות הפיוס בקהיר
בזמן שהופיעו סימנים להתקדמות בועדת הבחירות, הופיעו גם סימנים להמשך המחלוקת בועדה הקריטית ביותר, ועדת הממשלה. יו"ר סיעת "פתח" בפרלמנט עזאם אל-אחמד, וחבר משלחת הסיעה לקהיר אמר ל"אל-איאם" שהושגה הסכמה לקיים את הבחירות לנשיאות ולפרלמנט לפני ה- 25 לינואר 2010, אך אמר שלא הושגה כל התקדמות בועדה להרכבת ממשלה זמנית. אל-אחמד אמר שהנקודה המרכזית בשיח על הממשלה, הוא הדרישה שכל ממשלה תהיה מחויבת לכבד את התחייבויות אש"פ. 

אל-אחמד אמר שקיימת הצעה מצרית להרכיב ועדה טכנית בנושא הביטחון. הוא אמר שהושגה הסכמה על כך שיפעלו 3 גופי ביטחון, בהתאם ל"חוק שירות הביטחון": 1. מנגנוני משרד הפנים, שיכללו את הביטחון המסכל, ההגנה האזרחית והמשטרה. 2. המודיעין הכללי. 3. הביטחון הלאומי הפלסטיני. 

אל-אחמד אמר שהשיחות נמצאות בשלב המעבר, שמפריד בין הכרזה על הצלחת השיחות וסיום הפילוג לתחילת הפעילות של מנגנוני הביטחון. הוא אמר שהמחלוקת עודנה על אופן פעולתם של מנגנוני הביטחון בפועל.
אל-אחמד אמר שבועדת אש"פ ובועדת הפיוס יושבו רוב המחלוקות, אך אחרי התייעצויות הוחלט להאריך את פעולת שלוש הועדות האחרות, בהם עדיין קיימות עיקר המחלוקות, ועדת הממשלה, ועדת הבחירות וועדת הביטחון. 

ועדת הבחירות
אל-אחמד אמר שהושגה הסכמה על 4 מתוך 5 הנושאים שבמסגרת דיון ועדה זו. הנושא עליו טרם הושגה הסכמה הוא שיטת הבחירות. כל הפלגים מלבד "חמאס" הסכימו על 100% בחירות של ייצוג יחסי, ואילו "חמאס" דורשת לקיים בחירות לפי השיטה הקיימת, כלומר 50% ייצוג יחסי ו- 50% ייצוג אזורי. אל-אחמד דיווח ש"חמאס" נסוגה מכוונתה לפגוע בסמכויות הנשיא.
הושגה הסכמה על כך שהבחירות לפרלמנט ולנשיאות יתקיימו באותו מועד עם הבחירות ל"מועצה הלאומית הפלסטינית". (אל-איאם, 16.3.09)