כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אלקודס: רייס בפגישה עם מלך ירדן: הפלסטינים זכאים למדינה עם הכרה בינ"ל. אנו נתמוך במאמצים ליישום הדבר.

אלקודס (15/01/2007)

במהלך פגישתו עם רייס מזהיר המך הירדני מפני התרחבות מעגל האלימות אם לא תושג התקדמות מעשית ליישום "מפת הדרכים". 

במסגרת מאמציה להחייאת תהליך השלום נפגשה קונדוליסה רייס עם מלך ירדן. מטרת המפגש היתה להחליף דעות וגישות לגבי הדרכים להחיות את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. בכיר ירדני אמר ל"אלקודס" כי הירדנים רואים בסכסוך הישראלי-פלסטיני את מרכז הסכסוך הישראלי-ערבי ואת אחד מהמרכיבים היסודיים של בעיות האזור. הביכר הירדני אמר כי מצפים מארה"ב לפתח חזון שיכלול השקעת מאמצים אמריקאים חדשים לפתרון הסכסוך.

מלך ירדן קרא לארה"ב להביא את הצדדים לשבת לשולחן המשא ומתן. המלך דחק בארה"ב לדחוף בכוח פתיחה של משא ומתן זה בין הישראלים והפלסטינים במטרה לכונן מדינה פלסטינית עצמאית וברת קיימא, אשר תגשים את מאוויי השחרור והעצמאות של העם הפלסטיני, ותתקיים בביטחון לצד מדינת ישראל.
מלך ירדן הבהיר את חששו מכך שהזמן שעובר ללא השגת התקדמות מעשית על פי "מפת הדרכים" מגביר את החשש מפני התרחבות מעגל האלימות.
מלך ירדן הדגיש כי מציאת פתרון צודק וקבוע לבעיה הפלסטינית בהסתמך על החלטות האו"מ ועל "יוזמת השלום הערבית" הוא המפתח למציאת מסגרת לטיפול בשני צדדי הסכסוך בכל חזיתותיו.
המלך אמר כי מטרת משא ומתן לשלום הוא להקים מדינה פלסטינית עצמאית ובעלת ריבונות מלאה.
מלך ירדן קרא לארה"ב לתמוך ולחזק את הרשות הפלסטינית בהנהגת עבאס על מנת לסייע בבניית שותף פלסטיני חזק שיכול לצעוד קדימה עם תהליך השלום.

רייס מצידה עידכנה את עבדאללה בתוצאות פגישתה עם עבאס וחזרה על מחויבות ארה"ב להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל.
רייס אמרה כי הממשל האמריקאי פועל מול כל הצדדים המעוניינים בהשגת שלום ויציבות במזרח התיכון. במישור היחסים בין ירדן לארה"ב הביע המלך הירדני את הערכתו לסיוע שמעניקה ארה"ב לממשלה לצורך יישום רפורמה כלכלית ולחיזוק הצמיחה.

רייס בראיון מיוחד ל"אלקודס": הפלסטינים זכאים למדינה עם הכרה בינלאומית. אנו נתמוך ביישום הדבר. אנו קוראים לפעול לטובת מדינה פלסטינית במקום להתרכז בפתרונות זמניים.
ד"ר מרואן אבו אלזלף ומחמד אבו ח'דיר:
מזכירת המדינה האמריקאית אישרה את כוונתה של ארה"ב לחתור להעמקת השתתפותה במאמצים המושקעים לטובת הקמת מדינה פלסטינית בהתאם לשלבי "מפת הדרכים".
רייס מתנגדת לפתרונות חד-צדדיים, ואומרת כי ממשלתה לא מקבלת פתרונות כאלו ותומכת בהשגת הסדר.
מזכירת המדינה האמריקאית הביעה את הערכתה למחמוד עבאס , ואת אמונה בהנהגה הקוראת לקיומה של ממשלה פלסטינית שמבטאת את אינטרס העם, ושהינה מסוגלת לפעול יחד עם הקהילייה הבינ"ל.
רייס אמרה כי מטרת שיחותיה בעניין הישראלי-פלסטיני היא מציאת דרך להמשיך את מגמת שיפור היחסים בין שני הצדדים כהמשך לפגישת אולמרט- עבאס.
בהתייסחות למאמצי בוש לקדם את הנושא, ציינה רייס את שיחותיו עם אנג'לה מרקל, סרגיי לברוב, חבייר סולאנה ומזכ"ל האו"מ החדש, באן קי מון, כהכנה לפגישת הקוורטט הקרובה בנושא המזה"ת.
בנוגע להבטחות אולמרט לעבאס בפגישתם, אמרה רייס כי ישנו שיפור מסוים ביחס למציאות שלפני הפגישה. יחד עם זאת צריך ליצור התעוררות. "אני מקווה שכספי הרשות יועברו אליה בקרוב. אני יודעת כי רה"מ הישראלי נתן הבטחות שהוא מתכוון אליהן. אדבר איתו על חשיבות הבטחות אלו מפני שאנו רוצים לשמור על ההתעוררות שנוצרה. 

בתשובה לשאלה בדבר המשך בניית ההתנחלויות והגדר בשטחים הפלסטינים, אמרה רייס כי האמריקאים עודם מחויבים למפת הדרכים ולמשתמע ממנה. הממשל מדבר כל הזמן עם ישראל על פעילותה שאינה יושבת בקנה אחד עם התכנית. האמריקאים פרסמו לפני שבועיים הצהרה בנוגע לפעולות ההתנחלות וישנה כוונה להמשיך את הפעולה להפסקת פעילות זו. ההתחיבות החשובה יותר של הנשיא בוש היא בכך שארה"ב מתנגדת לצעדים חד-צדדיים וקוראת לפעול להשגת הסדר קבע. צעדים חד-צדדיים לא יכולים להחליף את תוקפו של משא ומתן בכל מה שנוגע למצב הסופי של הסכסוך.