כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

חמאדה פראענה, "אל-איאם": מדיניותו האמיצה של פיאד

(09/03/2011)

"אל-איאם", 10.3.2011

מדיניותו האמיצה של פיאד / מאת: חמאדה פראענה

מדיניות אגרסיבית ואמיצה מוביל סלאם פיאד, ראש הממשלה, שמונה על ידי יו"ר תנועת "פתח", הנשיא מחמוד עבאס – הרכבת ממשלה קואליציונית לאומית רחבה, שכוללת גורמים שונים מהפוליטיקה הפלסטינית. תהיה זו ממשלת אחדות לאומית, שתספק מענה לאתגרי המציאות ולנדרש ממנה:

א. התמודדות עם הכיבוש ועם תכניותיו התוקפניות, וההתפשטויות שהינן עוינות כלפי זכויות ושאיפות העם הערבי הפלסטיני: עצמאות, שיבה ושוויון. מדיניות ישראל עומדת בניגוד למה שנדרש מהשגת הסכם ובניגוד להחלטות האו"מ.

ב. התמודדות עם תנועת "חמאס", עם מהלכיה החד צדדיים, ותכניתה הרגרסיבית הצרה שמנוגדת לפלורליזם ולדמוקרטיה.

ג. פעילות למען העמידה האיתנה והצמיחה החברתית והכלכלית בגדה, בירושלים המזרחית וברצועת עזה; מענה להשלמת בניית מוסדות המדינה על פני השטח, והכשרת מציאות החיים הכלכליים והקמת תשתיות להקמת המדינה לאחר סילוק הכיבוש והשגת החופש והעצמאות.

סלאם פיאד קורא לתנועת "חמאס" לאמץ שתי עמדות:

1. להשתתף בממשלת קואליציה לאומית רחבה, ממשלה שתכבד את הפלורליזם, ותייצג את החוק בגדה, בירושלים המזרחית וברצועת עזה. בממשלה ייוצגו רוב גורמי הכוח בפוליטיקה הפלסטינית הפעילה, ובחזיתה תנועות "פתח" ו"חמאס". לצד זאת, "חמאס" תשמור בשלב הראשון על מוסדותיה המפלגתיים, הציבוריים, הביטחוניים והכלכליים, כשהמטרה היא לעגן את האמון ההדדי ולהימנע כמה שאפשר מהנפרדות ומהחד צדדיות כדי להגיע בהמשך לאחדות, אחדות הפעולה, התכנית והמוסדות, על בסיס הפלורליזם הרעיוני והפוליטי בין המפלגות בכל שכבות העם הפלסטיני.

2. להשתתף בבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו ב- 9.7.2011 בגדה, בירושלים המזרחית וברצועת עזה. המטרה היא לאפשר לכל הגורמים הפוליטיים את חופש הפעולה והתנועה. לאפשר לתנועת "פתח" את חופש הפעולה הציבורי ברצועת עזה, ולאפשר לתנועת "חמאס" חופש דומה בגדה הפלסטינית, באופן שיהווה בסיס נכון ומתאים לשותפות במוסדות הרשויות המקומיות. על הרשויות המקומיות להוות מוסד אזרחי שיבטא את רצון הכלל בהתאם לחוק הייצוג היחסי, המאפשר ייצוג לכולם, כל אחד לפי יכולתו, השפעתו ומשקלו בציבור.

נכון כי סלאם פיאד קרוב יותר לתנועת "פתח" מאשר הוא ל"חמאס", אך אין קרבתו זו מחייבת לוותר על עמדתו בתור אישיות לאומית עצמאית. כל עוד הוא מינוי של הנשיא מחמוד עבאס, יו"ר תנועת "פתח", יו"ר הרשות הפלסטינית ויו"ר אש"פ, הרי שפעולתו של פיאד נשענת על הסכמה מצידו של עבאס. כל עוד מסמך הפיוס המצרי והתיווכים של מדינות ערב ומדינות במערב אינם מצליחים להשיג אחדות, הרי שהבחירות הפלסטיניות מהוות שער להשבת האחדות.

הצעתו של סלאם פיאד משיגה שני דברים:

1. אם תנועת "חמאס" תשיב בחיוב להצעה, הרי שהפלסטינים יהיו במצב בו חצו מחצית הדרך לעבר התגברות על ההפיכה, סיום הפילוג ושיבה לאחדות. "חמאס" תרוויח ותוכל להסתכל מחדש על ההיסטוריה החיובית שהיא השיגה בשני מובנים: המאבק נגד הכיבוש ותוצאות הבחירות.

2. אם "חמאס" תתנגד להצעה, ותשקוד על המשך הפילוג ותוצאות ההפיכה, הרי שהיא תהיה כמי שקרבה עצמה מבחינה אובייקטיבית להוקעתה ובידודה. היא תהיה כמי שאישרה את עצם השתייכותה למפלגות בעלות שלטון השררה, שפעולתן מנוגדת לפלורליזם ולבחירות, כמו מפלגת החוקה בתוניס, המפלגה הלאומית המצרית וועדות המהפכה של קדאפי.