כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": בעקבות פגישתו האחרונה עם אולמרט התחייב עבאס כלפי עמו כי יחול שיפור בחיי היום-יום בגדה

(15/08/2007)

אל-קודס- רויטרס- בכירים פלסטינים מסרו שישראל הודיעה לפלסטינים כי היא זקוקה לעוד זמן להכנת תכנית להסרת חלק מהמחסומים הניצבים על הדרכים ואשר מגבילים את תנועת הפלסטינים בגדה המערבית. המקורות הפלסטינים הוסיפו ומסרו כי בפגישתם האחרונה השיג עבאס הבהרות מאולמרט כי ניתן להעריך שישראל תחליט במהלך השבוע הנוכחי על הסרת חלק מהמחסומים.
עבאס התחייב בשידור טלביזיוני ב- 6 לאוגוסט (יום אחרי הפגישה עם אולמרט ביריחו) כלפי הפלסטינים כי חיי היום-יום שלהם ישתפרו בגדה המערבית, אך לא הציג כל דבר מוגדר.
בכיר יועציו של עבאס, סא'אב עריקאת, אמר כי הוא הניח שיקבל בשבוע הנוכחי תכנית משר הביטחון אהוד ברק בנוגע למחסומים, אלא שהישראלים הודיעו לו שהם לא מוכנים עדיין. עריקאת הביע את תסכולו כלפי הדבר.

עריקאת הוסיף כי הוא שמע אודות הדחייה מבכירים במשרד אולמרט, שאמרו כי רה"מ מחויב כלפי מה שאמר לעבאס בנוגע לעניין, וכי משרד הביטחון עודנו מכין את התכנית.
עריקאת הבהיר כי עוד לא הודיעו לו מתי תהיה תכנית משרד הביטחון מוכנה, אך הוא הוסיף כי שומה על הפלסטינים להמתין עד שיקיימו אולמרט ועבאס את פגישתם הבאה, עבורה עוד לא נקבע מועד.
משרדו של ברק סירב להסביר. לא ניתן הסבר מיידי ממשרד אולמרט.

ישראל אומרת כי נקודות הבדיקה השייכות לה והמחסומים הבנויים מאבנים המונחות על הדרכים המקשרות בין ישובים או כפרים בגדה המערבית נועדים למניעת פעילים מביצוע התקפות. הפלסטינים מתארים את אותן נקודות בדיקה ומחסומים כענישה קולקטיבית.
אולמרט נתון תחת לחץ ממשל הנשיא האמריקאי, ג'ורג' בוש, לנקוט בצעדים מכריעים נוספים לעבר חיזוק עבאס לפני ועידת השלום תחת פיקוח אמריקאי שצפויה להתכנס בנובמבר.
בכירים מערביים, אשר נפגשו בתקופה האחרונה עם ברק ועם בכירי עוזריו, אמרו שברק, שקיים שיחות עם הפלסטינים כשהיה ראש ממשלה, שהסתיימו בכישלון ב- 2001, גילה ספקנות.
"ידיעות אחרונות" פרסם ביום שישי האחרון את דבריו של ברק, על פיהם הוא לא יממש את תכניות אולמרט לגבי הסרת המחסומים בגדה המערבית. כמו כן מסר העיתון את דבריו, כי כל הסכם שלום עם הפלסטינים בכל זמן קרוב הוא מחשבה דמיונית.

משרד אולמרט הודיע ביום ראשון שעבר כי תילקח בקרוב החלטה האם יוסרו חלק ממאות המחסומים, שמגבילים את תנועת הפלסטינים בגדה המערבית.
דיפלומטים מערביים ציינו כי אולמרט החליט להקל על מגבלות התנועה בגדה המערבית בשלבים, תוך שהוא מתחיל בהסרת מספר מחסומים באזורים הפחות רגישים.
ישראל התחייבה על הסרת המחסומים בעבר, אך רבים מהשינויים, לגביהם הייתה התחייבות, או שלא יושמו או שמהר ארע ההיפך מהם.