כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אבו מאזן ל"אל-שרק אל-אוסט": "לא יהיו בחירות לפרלמנט ולנשיאות ללא עזה"

(08/03/2011)

אל-שרק אל-אוסט, 8.3.2011

אבו מאזן ל"אל-שרק אל-אוסט": "לא יהיו בחירות לפרלמנט ולנשיאות ללא עזה"

מחמוד עבאס מסר כי המצב בשטחי הרש"פ יציב מאד, וכי הרש"פ היא השלטון היחיד בעולם הערבי שמתיר קיום הפגנות. במסגרת ביקור בלונדון לטובת פגישה עם ראש ממשלת בריטניה ושר החוץ שלה אמר עבאס ל"אל-שרק אל-אוסט": "אין לנו ממה לפחד וממה לחשוש, מצבנו יציב". עבאס הסביר כי לסלאם פיאצ' יוקצו שבועיים נוספים להרכבת ממשלה חדשה. הוא אמר שהממשלה לא תכלול אף חבר מ"הועד המרכזי" של "פתח", וזאת בהסתמך על החלטת "הועד המרכזי". הוא מסר שהבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו ביולי 2011, והעריך, בניגוד ללחץ שמפעילים רבים ברש"פ, כי הבחירות לפרלמנט ולנשיאות לא יתקיימו בספטמבר השנה, וזאת מתוך ההכרה כי לא ניתן יהיה לקיים את הבחירות בצל הפילוג והיעדרה של רצועת עזה.

בהקשר זה קרא עבאס לתנועת "חמאס" לחתום על המסמך המצרי לסיום הפילוג, והבטיח שינהג לפי כל ההערות שהם הגישו לפני החתימה עליו. עבאס: "אם הם לא יסכימו לחתום, אז עליהם להסכים לבחירות, ונלך יחד בדרך זו כדי לסיים את הפילוג".

עבאס הזכיר את הודעת ממשל אובמה כי בחודש ספטמבר אמור המו"מ (עם ישראל) להסתיים וכי תהיה הכרזה על מדינה פלסטינית, מדינה שתהפוך לחברה באו"מ: "אנו דורשים מהממשל האמריקאי לכבד את התחייבותו ולהכיר במדינה הפלסטינית. אם הוא יתנגד לכך, הרי שינקטו צעדים נוספים", אמר עבאס וסירב לחשוף פרטים לגביהם.

מקור פלסטיני אחר מסר ל"אל-שרק אל-אוסט" כי הפתרון שהסתברותו היא הגבוהה ביותר הוא פירוק הרש"פ והטלת האחריות החוקית כלפי העם הפלסטיני הנתון תחת כיבוש על האו"מ ומועצת הביטחון.

זהו ביקורו הראשון של עבאס בלונדון מאז הקמת הממשלה החדשה שם לפני 9 חודשים. סאאב עריקאת התלווה אליו לביקור זה. ממשלת בריטניה הודיעה על שדרוג דרג הייצוג הפלסטיני מנציגות פלסטינית כללית למשלחת של פלסטין, שהינה באותו דרג כמו חלק ממדינות האיחוד האירופי, כמו צרפת, נורווגיה, ספרד ופורטוגל, אך ציין כי משלחת זו לא תהנה מחסינות דיפלומטית.