כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אלאיאם": הסכנות והאתגרים העומדים בפני ממשלת האחדות ברשות

(22/03/2007)

מאת: ד"ר אחמד מג'דלאני (שר לשעבר ברשות, התמודד בבחירות האחרונות לפרלמנט מטעם החזית הדמוקרטית. מרצה באקדמיה וכותב לעיתון "אלאיאם")

אין זה דבר מקובל בימים אלו להביע התנגדות להרכב ממשלת האחדות ולרשום הערות כלפיה. העם הפלסטיני והעולם הערבי מברכים על הקמתה של ממשלת האחדות, וחלק ממדינות אירופה גילו נכונות לשבור את הבידוד המדיני שהוטל על הממשלה הקודמת. על כולם לזכור כי ממשלת האחדות הורכבה כתוצאה מהסכם מכה, שהפסיק את שפיכות הדמים הפנים פלסטינית, שהתבטאה בהתנגשויות רחוב שלא ידע העם הפלסטיני מקודם.

מחד ניתן לראות בעצם הקמת ממשלת האחדות הישג בפני עצמו, וכמו כן הרכבת הממשלה עצרה את ההתנגשויות הפנימיות וזהו הישג נוסף. ישנם עניינים רבים שעומדים בפני ממשלה זו, בעיקר לנוכח העובדה שרף הציפיות גבוה, ונראה אפילו גבוה בהרבה מהאפשרויות של ממשלה זו.

מג'דלאני טוען כי כינויה של הממשלה החדשה "ממשלת אחדות לאומית פלסטינית" הוא כינוי מטעה משום שבפועל ממשלה זו אינה משקפת אלא קואליציה פרלמנטרית של הכוחות היושבים בפרלמנט הפלסטיני. על כן ממשלה זו לא יכולה להיקרא כפי שהיא נקראת, כי היא לא מייצגת כוחות רבים ובכך היא לא עומדת בקנה אחד עם מה שסוכם עליו ב"מסמך ההסכמה הלאומית". הממשלה היא גם תוצאה של הנצחת הדואליות השלטונית דרך הסכם מכה. הדיונים במכה צימצמו את השיח הלאומי משיח כולל בו השתתפו גם הגופים, האישים, ומוסדות החברה האזרחית ומגזר מקבלי ההחלטות, לשיח בין מפלגות פוליטיות בשלב הראשון, ולאחר מכן לשיח בין שתי קבוצות שמרכיבות את הקוטביות הדואלית, שמלבה את הקונפליקט בין שתי הרשויות: הנשיאות והפרלמנט.

מג'דלאני טוען כי אין כולל עוררין על חוקיותה של הממשלה החדשה מבחינת הרכבה ומבחינת זכות החברות בממשלה להרכיב קואליציה, אך הוא מזהיר מפני מספר סכנות שמאיימות על חיי הפוליטיקה והחברה הפלסטינים, ובתוך כך גם על מידת הדמוקרטיה של המשטר הפוליטי הפלסטיני. מבין הבולטות שבסכנות: 

1. לא נשאר זכר ולא משקל לאופוזיציה פרלמנטרית. כך אין מי שישא בתפקיד המזהיר מפני סכנות ההסכמה ההדדית. הפרלמנט איבד את יכולת הפיקוח שלו על פעולות הממשלה. 

2. היסוד הראשי של ממשלה זו הוא יסוד הפעולה בין שני הקטבים הראשיים. ניסיונות הייפוי של האופי הפוליטי הזה, ששיאם הגיע בחלק מהתיקונים במשחק הכיסאות המוזיקליים במינוי השרים, לא הפך את השותפות בממשלה מרמה של שותפות לרמה של שיתוף אמיתי. מסוכן יותר היא ההשלכה של הדואליות השלטונית על הניסיונות להפעיל ולפתח את אש"פ ומוסדותיו, מפני שהפעלת אש"פ ע"י ההרכב הקואליציוני הנוכחי תנציח את הטבע הדואלי של מנגנון השלטון הפלסטיני, ותפגע ביסוד הפלורליזם הפוליטי והארגוני, שאפיינו את אש"פ למשך כל השנים. 

3. הממשלה החדשה פגעה בעקרון הרפורמה במנהל ובכספים. הפגיעה נעשתה לא רק דרך קביעת הרכב ממשלת האחדות החסר, אלא בעצם קידוש מגזר הפקידות הציבורית דרך מה שנקרא ועדת השיתוף הפוליטי, שצמצמה את מאמציה לפתרון בעיית המינויים בממשלה העשירית (הקודמת) והמינויים שלא יצאו אל הפועל מהממשלה התשיעית. כמו כן הועדה הזו מנציחה את מצב הגאות במגזר הפקידות, גאות שנגרמה בשל החלטות ממשלת חמאס על מינוי של 11,000 משרות מעבר למינויים הזמניים במשרדי השרים ובמוסדות הממשלתיים.
הדיון אודות רפורמה כלכלית וריסון של הצריכה הכללית, כפי שנטען במצע הממשלה, מן הראוי שימצא את ביטויו בתקציב החדש בשנה הנוכחית, ויביא לריסון ההוצאות הבלתי מוצדקות לגבי הטיפול במגזר הפקידות הכללית. הטיפול הכושל במגזר הפקידות הכללית לא פתר את הפגיעה בעקרון שוויון ההזדמנויות , לא סיים את תופעת הפרוטקציה הפוליטית במינויים על חשבון בעלי יכולות והכשרה, ולא עזר לפקידות לפעול לפי עקרון השקיפות, ההגינות והשוויון בזכויות ובחובות בין האזרחים.

הערות עקרוניות אלו לגבי הרכב הממשלה לא מונע קביעת מספר אמות מידה אשר על בסיסם תעבוד הממשלה ותשיג הישגים בהתאם למצעה. להלן הבולטים מבין אמות המידה: 

1. הצלחת הממשלה הפלסטינית החדשה בהתאם לתכניתה המוצעת, עומדת על סמך יכולתה לטפל בתיק הביטחון באופן מלא ע"י השבת הביטחון האישי לאזרח, בין היתר ע"י החרמת הנשק הלא חוקי מידי המיליציות המקומיות והמשפחתיות, ע"י הבטחת שלטון החוק, עצמאות מערכת המשפט, כיבוד ויישום פסיקותיו ועריכת רפורמה במנגנוני הביטחון כולל פירוק הקשר המפלגתי אליהם. 

2. הצלחת הממשלה ביכולתה לפתור את המשבר הכלכלי והחברתי המחריף. 

3. הצלחת הממשלה להתיר את הבידוד המדיני ואת המצור הכלכלי דרך עבודה מול הגורמים הערביים והבינ"ל.
השמירה על האחדות הלאומית הפלסטינית ועל הדבקות בהישגי העם הפלסטיני, אותם השיג במאבקים וקורבנות, דוחפים אותנו להדגיש את חשיבות ההתחייבות כלפי עקרונות הדמוקרטיה, וכלפי מאבק בדרכי שלום, ואל הקריאה להרכיב קואליציה לאומית דמוקרטית רחבה כדי לעמוד מול סכנות ההתבדלות הפוליטית הפנימית וההתפלגות בחלוקת התפקידים במנגנון המדיני.