כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ד"ר סמיח שביב בראיון מיוחד ליוזמת ז'נבה: "הרש"פ תהיה תחת איום אם לא יהיה מו"מ ותהליך מדיני"

(19/08/2010)

ד"ר סמיח שביב בראיון מיוחד ליוזמת ז'נבה: "הרש"פ תהיה תחת איום אם לא יהיה מו"מ ותהליך מדיני"

ראיון מיוחד שערכה יוזמת ז'נבה עם ד"ר סמיח שביב, מרצה לפילוסופיה ולימודי תרבות באוניברסיטת ביר זית. בעל טור מדיני בעיתון "אל-איאם".18.8.20101.

שאלה: האם אתה סבור שמעמדו של מחמוד עבאס ייפגע אם יחודש המו"מ מבלי שתהיה הקפאה של הבנייה בהתנחלויות?

ד"ר שביב: אם יחודש המו"מ מבלי לעצור את הבנייה בהתנחלויות, תהיה עמדת הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, חלשה מאד, וזאת מפני שהוא קשר את תחילת המו"מ בעצירת הבנייה בהתנחלויות. מחמוד עבאס יוצג כמי שנכנע לממשל בישראל, ודבר זה יהיה בבחינת תבוסה מדינית עבורו ועבור הרשות הפלסטינית בכללה.

2. שאלה: האם ניהול מו"מ ללא הקפאה של הבנייה בהתנחלויות מחזק את מעמד "חמאס" בגדה המערבית?

ד"ר שביב: כן, מעמדה של "חמאס" יהיה חזק יותר ממה שהוא כיום. עמדתה תוצג כחזקה, והמסר המדיני שלה ייתפס ברחוב כמהימן. "חמאס" שקדה על הצגת הרשות הפלסטינית כאילו היא שייכת לישראלים, וכאילו מדיניותה משרתת אותם. לכן, מצב בו יתחיל מו"מ מבלי שתוקפא הבנייה בהתנחלויות יהווה דחיפה חזקה ל"חמאס" ולמעמדה ברחוב הפלסטיני.

3. שאלה: האם קיימת, לפי דעתך, מגמה בדעת הקהל הפלסטינית, על פיה אם לא יהיה מו"מ אז תפרוץ אינתיפאדה חדשה?

ד"ר שביב: לא סביר שתפרוץ אינתיפאדה שלישית, מפני שהאינתיפאדה השנייה הייתה כישלון, ותוצאותיה עבור הרחוב הפלסטיני היו הרסניות. המצב אינו מזמן אינתיפאדה שלישית. במצב של קיפאון מדיני והיעדר מו"מ, יהיו הנסיבות מתאימות לקריסה של הרשות הפלסטינית, ותפקידה והצידוק לה יחלפו.

4. שאלה: האם אינתיפאדה חדשה תהיה אלימה או שתיערך בדרכים לא אלימות?

ד"ר שביב: ישנם תנאים מתאימים להתרחבות ולהתפשטות של ההתנגדות האזרחית בדרכי שלום. התועלת שלה הפכה לתופעה המוכרת לכול, וישנו מי שמאמץ אותה במסגרות של הרש"פ ואש"פ.

5. שאלה: באיזו מידה עוקבים תושבי הגדה המערבית אחר מה שקורה ברצועת עזה? האם מה שקורה שם מעסיק אותם?

ד"ר שביב: כן, ישנו מעקב אחר מה שקורה ברצועה, וישנו כאב בשל קיומו של הפילוג הגיאו-מדיני. ישנן תחושות חזקות מאד שקשה יהיה לממש את זכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני בצל הפילוג הזה.

6. שאלה: באיזו מידה מחנה השלום הפלסטיני הינו מורגש ומוחשי?

ד"ר שביב: למחנה השלום הפלסטיני תפקיד מורגש. מחנה זה ותפקידו נתפשים כמהימנים. אבל פעילויות מחנה השלום מתמעטות, דבר שמתרחש בצל קיומו של צורך גדול בתפקיד זה.

7. שאלה: במקרה של כישלון המו"מ, האם קיימת סכנה ממשית לפירוק הרש"פ?

ד"ר שביב: במקרה של כישלון המו"מ, יהיה איום על תפקידה המדיני של הרש"פ ותיערך בדיקה פנימית. הרש"פ אינה יכולה להודיע על פירוק של עצמה, אך ישנם גורמים בסביבת הרש"פ שעשויים לאיים עליה ולכבול אותה, כך שיכול להיות איום של קריסה כוללת.

8. שאלה : אם תפורק הרש"פ, מה יהיה המצב בגדה המערבית?

ד"ר שביב: במקרה של התמוטטות הרש"פ, המצב יהיה כר פורה להופעת כנופיות, שישלטו בכוח בכפרים, בעיירות ובערים, ויעשו זאת בתוך קשירת קשר עם כוחות הכיבוש. אפשר יהיה לכנות זאת כתופעה של "מושלי ערים".

9. שאלה: האם אתה סובר שהפלסטינים יבואו למו"מ הישיר, אם ישראל לא תקבל את הודעת הקוורטט?

ד"ר שביב: אני סובר שיהיה זה בלתי אפשרי עבור הנשיא מחמוד עבאס להסכים לפתיחה במו"מ ישיר אם לא תהיה הודעה מצד הקוורטט שתקבע את מקורות הסמכות למו"מ, ואת גבולות המדינה הפלסטינית האמורה לקום לפי קווי ה- 4 ביוני 1967.

10. שאלה: האם הפלסטינים יסכימו להשאיר את סוגיית ירושלים לסוף המו"מ?

ד"ר שביב: סוגיית ירושלים היא אחת מסוגיות הסכם הקבע, ולא ניתן לעקוף אותה. אפשר לומר שהיא הייתה הסוגיה הבולטת ביותר בכישלון המו"מ בקמפ דיויד 2000. ניתן לדחות את הדיון בעניינה, אך לא ניתן לבטל אותו או לעקוף אותו בשל סיבות פוליטיות ודתיות - אידיאולוגיות.

11. שאלה: בנוגע להסכם קבע, מדוע הפלסטינים אינם מסכימים למדינה בגבולות זמניים כשלב בדרך עד שיגיעו להסכם קבע?

ד"ר שביב: ישנו הסכם פלסטיני – ישראלי שנחתם בשנת 1994. בהסכם זה ויתרו הפלסטינים על המקסימום שיכלו לוותר, והם אינם יכולים להציע ויתורים נוספים. הגבולות הזמניים הם גבולות שיהיו סופיים, וזה בבחינת ביטול ההסכם הפלסטיני – ישראלי.

12. שאלה: האם, לפי דעתך, יש לפלסטינים אמון בתווך האמריקאי בין הישראלים לבינם?

ד"ר שביב: כן, הם נותנים אמון בארה"ב כמדינה החזקה ביותר בעולם, היכולה לפקח ולתת חסות למו"מ. הם אינם רואים באף גורם בינלאומי אחר כמי שיכול לשאת בתפקיד חשוב זה.

13. שאלה מהם המכשולים העיקריים בדרך להשגת פיוס בין "פתח" ל"חמאס"?

ד"ר שביב: ישנם מכשולים רבים, שהבולט בהם הוא מדיני. מצע "פתח" הוא תכנית אש"פ והוא תוצאה של כינוסי המועצה הלאומית הפלסטינית מאז שנת 1964. באשר למצע של "חמאס" – זהו "קודקס" שנגזר ממצע "האחים המוסלמים", שהינו שונה בתכלית השינוי ממצע אש"פ, ואינה נפגש עימו אפילו בנקודה אחת, בין אם מדובר בעמדה ביחס לישראל או לגבי החלטות הלגיטימציה הבינלאומית. הצהרת העצמאות הפלסטינית מ- 1988 היא מצע חילוני, ואילו מצע "חמאס" הוא מצע דתי – איסלאמי.