כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": שיחות הפיוס הפנים פלסטיני צפויות להפתח ב- 26.2 בקהיר

(25/02/2009)

סיקור עיתונות פלסטינית – יום ד' 25.2.09 

שיחות הפיוס בין "פתח" ל"חמאס" מתוכננות להיפתח מחר בקהיר
נציגי "פתח" ו"חמאס" נפגשו בלילה שעבר בקהיר על מנת להתגבר על המכשולים, העומדים בפני פתיחת שיחות הפיוס ביניהן מחר, ה- 26.2. נביל שעת' אמר כי השבוע צפויות להתמנות 5 ועדות, שישובו להיפגש לאחר כינוס ועידת המדינות התורמות לשיקום עזה, כלומר יפגשו ב- 5 או ב- 6 במרץ.
ממלא מקום ראש תנועת "חמאס" בסוריה, עלי ברכה, אמר שעם הגעה להסכם אודות 5 הסוגיות השונות (אש"פ, הממשלה, הבחירות, בנייה מחדש של מנגנוני הביטחון והפיוס הפלסטיני) ייחתם בקהיר הסכם בנוכחות 7 מדינות ערב מפקחות בנוסף למצרים. ברכה אמר שלפני תחילת השיחות הרשות תצטרך לשחרר את עצורי "חמאס" בגדה. לדבריו ישנם יותר מ- 700 עצורים מ"חמאס" ומצרים מתווכת בין תנועתו לרשות הפלסטינית בגדה בעניין זה. דובר "חמאס" פוזי ברהום אמר שמשלחת מתנועתו בראשות מוסא אבו מרזוק תקיים היום פגישות בילטרליות עם אנשי "פתח" (בראשות אבו עלאא' ועזאם אל-אחמד) כדי להפחית את העכבות בעניין העצורים הפוליטיים וההכפשות ההדדיות דרך העיתונות בין התנועות. נציגי "פתח" לשיחות הפיוס הפלסטיניות הם: אבו עלאא' (ראש צוות שיחות הפיוס, חבר הועדה המרכזית של "פתח" ואחראי על גיוס כוח אדם וארגון בתנועה), עזאם אל-אחמד (יו"ר סיעת "פתח" בפרלמנט, שימש סגנו של אסמעיל הניה בממשלת האחדות ב- 2007), נביל שעת' (לשעבר שר החוץ) , זכריא אל-אגא (חבר "הועד הפועל" של אש"פ, חבר הועדה המרכזית של התנועה ויו"ר הועדה העליונה ברצועת עזה), אחמד עבד אל-רחמן (לשעבר מזכיר הקבינט ודובר "פתח"), סמיר אל-משהראוי (חבר הועדה העליונה של"פתח"), אמין מקבול (חבר "מועצת המהפכה" של "פתח". תושב שכם), אברהים אבו אל-נג'א (איש הסברה של "פתח", אחראי על הפן הרעיוני בועדת ההנהגה העליונה של התנועה, חבר ב"מועצת המהפכה" של "פתח", נחטף ושוחרר ע"י "חמאס"), פיצל אבו שהלה (חבר פרלמנט), רדואן אל-אח'רס (חבר פרלמנט. כיהן כשר הבריאות בממשלת האחדות ב- 2007), אשרף ג'מעה (חבר פרלמנט מרפיח), עבדאללה אבו סמהדאנה, ואסאמה אל-פרא (לשעבר ראש איגוד הרשויות המקומיות ומושל חאן יונס כיום, שנעצר ושוחרר על ידי "חמאס"). ("אל-איאם", 25.2.09)

סגירת מעבר רפיח
מצרים סגרה היום את מעבר רפיח עד להודעה חדשה לאחר שהיה פתוח לסירוגין במהלך שלושת הימים האחרונים, כדי לאפשר למאות חולים לעבור למצרים. ("אל-קודס", 25.2)

כוונה לערוך הפגנות מחאה בעולם הערבי נגד תכנית ההריסה בסלואן
גורמים בעיריית ירושלים אמרו שאין עדיין תכניות להרוס עשרות מבנים בסלואן, אך העירייה מייעדת את אזור שכונת אל-בסתאן לבניית גן לאומי. "הגוף המסלמי-נוצרי לתמיכה בירושלים ובמקומות הקדושים" קרא לערוך "יום זעם" ביום שישי הקרוב בכל "האומה הערבית והמסלמית" כמחאה נגד הכוונה להרוס בתים ולסלק תושבים במזרח ירושלים. לשכת הנשיאות הפלסטינית ערכה אתמול סיור בירושלים למספר רב של דיפלומטים זרים, שכלל את עיסויה, אבו דיס, אל-עזריה, אזור 1E, ושכונת אל-בסתאן בסלואן. ("אל-חיאת אל-ג'דידה", 25.2) 

הדיאלוג הסורי – סעודי מתחמם
בעוד שבערוץ הפלסטיני מתקיים ניסיון נוסף לכינון אחדות, הרי שגם בזירה הבין ערבית מתקיימים מגעים בין סוריה לסעודיה, לקראת כינוס פסגה ערבית בסוף מרץ. שר החוץ הסורי, וליד מעלם, ביקר לראשונה מזה כשנתיים בריאד ומסר לידי המלך הסעודי מכתב מנשיא סוריה. הסעודים הבינו שהמצור שכפו על סוריה במטרה לבודדה לא נשא פרי, ואין טעם להמשיך בו כאשר משלחות אירופאיות ואמריקאיות מתדפקות על דלתות דמשק. אחת השאלות העולות היא האם מצרים תנהג כלפי סוריה כמו סעודיה, או תמשיך להחרים אותה. אפשר שעליית הימין לשלטון בישראל החישה את הפיוס הבין-ערבי, והביאה לחידוש הדיאלוג בין הפלסטינים במטרה לארגן מחדש את הבית הפלסטיני באופן בו יוסר המצור מעל עזה ותחל בנייתה מחדש.
נשאלות השאלות האם תהליך השלום מת, האם יסכימו הפלסטינים לנטוש את דרך המו"מ ולחזור לאופציית ההתקוממות. יתכן שתקום בישראל ממשלה שמוכנה להתחייב כלפי מינימום של תנאים עבור השלום, כמו למשל הסרת המחסומים, פינוי ההתנחלויות וסיום המצור, מה שיקל על תהליך המו"מ סביב סוגיות הליבה. כמו כן נשאלת השאלה מה יקרה אם יצליחו המצרים והסעודים להשיב את סוריה לחיקן ולהרחיקה מ"הציר האיראני". האם לא יחזרו הדברים להיות כשהיו? ("אל-קודס אל-ערבי", 25.2.09).