כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור תקשורת פלסטינית 27.7.2010

(27/07/2010)

סיקור תקשורת פלסטינית – 27.7.2010

המישור הבינלאומי

במישור הבינלאומי מופעל לחץ בינלאומי על הפלסטינים להסכים להיכנס למו"מ ישיר עם ישראל. אל-קודס כותב (27.7) כי ברק אובמה הניח בפני הפלסטינים שתי אפשרויות: מו"מ ישיר או שהאמריקאים יסיימו את מעורבותם בשיחות השלום. אובמה רמז לפלסטינים כי אם יסרבו לחדש את המו"מ הם יתמודדו עם תוצאות שליליות, שיכללו את חידוש הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית, הנמצאת בהקפאה חלקית. דברי אובמה נמסרו לעבאס דרך השליח המיוחד לאזור, ג'ורג' מיטשל, ביום שבת האחרון.

אל-קודס מדווח כי צרפת הודיעה על שדרוג יחסיה עם הרשות הפלסטינית. ברנאר קושנר הודיע כי צרפת תומכת בהקמת "מדינה פלסטינית ברת קיימא, עצמאית ודמוקרטית" ברבע הראשון של 2012, וכי המהלך הנוכחי הוא התפתחות דיפלומטית שהינה צעד שנועד להראות כי צרפת נאמנה למטרה הזו. קושנר אמר כי מה שעד כה כונה "הנציגות הפלסטינית בצרפת" תקרא מעתה "המשלחת הפלסטינית בצרפת" והדיפלומט הפלסטיני הבכיר בצרפת יחזיק במעמד של שגריר (ראש המשלחת) כתחליף לתואר "הנציג הכללי".

חידוש המו"מ הישיר עם ישראל

עבאס, ואיתו צמרת ההנהגה הפלסטינית, חוזרים על דרישתם לסכם עם ישראל על מתווה ברור ומוגדר למו"מ ורק לאחר מכן ישובו למו"מ הישיר. דברים אלו נאמרים כתגובה להאשמה של בנימין נתניהו כי הפלסטינים בורחים מהמו"מ. בכינוס שקיים עבאס עם חברי "המועצה המהפכנית" של "פתח" בשבוע שעבר, טען כי מופעלים עליו לחצים כבדים להיכנס למו"מ ישיר, ואמר כי יתנגד ללחצים אלו בדרכי שלום.

עבאס צפוי להציג בפני ועדת המעקב של "הליגה הערבית" ביום חמישי, ה- 29.7, את תוצאות המו"מ הלא ישיר ואת תוצאות פגישותיו עם האמריקאים. עבאס מתכנן לבקש את תמיכת מדינות ערב בעמדה הפלסטינית לגבי המו"מ הישיר, וברצון הפלסטיני להמשיך במו"מ הלא ישיר עד ל- 8.9.2010.

דרישות הרשות הפלסטינית הן שתהיינה ערבויות לכך שתיעצר הבנייה בירושלים המזרחית ובגדה המערבית וכי תינתנה הבהרות מצד ישראל לגבי סוגיות הגבולות והביטחון, וזאת כתנאי לפתיחה במו"מ ישיר.

מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, הודיע על תמיכתו בעמדת הרשות הפלסטינית לאחר שנפגש ב- 18.7 עם השליח האמריקאי לאזור. הוא דרש לקבל ערבויות בכתב לפני תחילת המו"מ הישיר.

תנועת "חמאס" קראה (אל-קודס, 27.7) לליגה הערבית שלא לתת כיסוי לכל מו"מ עם ישראל. היא הזהירה מפני כך שחידוש המו"מ הישיר בין הרשות הפלסטינית לישראל יחריף את הפילוג בין הפלסטינים.

יאסר עבד רבו, מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, התייחס לדבריו של אהוד ברק, שקרא לישראל להכין תכנית שלום עם הפלסטינים, ואמר כי זהו חלק ממשחק חלוקת התפקידים בישראל, במסגרתו ישראל מנסה להציג עצמה כרצינית בתהליך השלום. ברק קרא לישראל במהלך ביקורו בארה"ב להכין תכנית שלום שתכלול רישום של גבולות המדינה הפלסטינית העתידית ומתן מענה לסוגיות הפליטים וירושלים, באופן שישמור על רוב יהודי בתוך ישראל. (אל-קודס, 27.7)

הזירה הפלסטינית – מאמצי הפיוס

העיתון "אל-איאם" מדווח אודות פרסום ב"אל-חיאת" הלונדוני (27.7) כי ההנהגה הסורית משקיעה מאמצים להשגת "פריצת דרך מהותית" בין עמדת "פתח" ל"חמאס". הפערים העיקריים הינם בין עמדת עבאס, הטוען כי יש ליישם את "היוזמה התימנית", שהסעיף הראשון שלה קורא להשיב את הסדר ברצועת עזה לכפי שהיה כולל כיבוד ההסכמים של אש"פ עם ישראל, לבין עמדת משעל, שרוצה להתחיל את המגעים עם "פתח" מ"הודעת צנעא". דובר לשכת הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, אמר לאחר פגישת עבאס עם נשיא סוריה, אסד: "אנו מחויבים לגמרי ליוזמה התימנית, ואילו "חמאס" מוכנה ליישום חלקי שלה. ישנה מוכנות פלסטינית מלאה, בעיקר מאחר והיוזמה הפכה להחלטה בפסגת הליגה הערבית".

גורמים ב"חמאס" טוענים כי היוזמה התימנית "לא אושרה על ידי החלטה של הליגה הערבית", שהתכנסה בדמשק בסוף אפריל האחרון, אלא הסתפקה ב"הבעת תמיכה במאמצי תימן לאחר שהתנועה הודיעה למזכ"ל הליגה הערבית כי היא מקבלת את "הודעת צנעא", הרואה ב"יוזמה התימנית" כבסיס לדיון.

אבו רודיינה אמר כי עבאס יצא עם יוזמה המתבססת על יישום "היוזמה התימנית", שהפכה להחלטה של מדינות ערב. הוא אמר כי "פתח" מוכנה ליישם את היוזמה מייד, וכי עד כה לא נשמעה תשובה חיובית מצד "חמאס". לדבריו, "ההפיכה של "חמאס" החלישה את העמדה הפלסטינית והבינערבית. הפילוג בין הגדה לרצועה הביא את ישראל לטעון כי השטחים הפלסטינים מחולקים".."וזו הסיבה ליוזמה של אבו מאזן". הוא טען כי "עמדת "חמאס" הביאה להחלשה של הנושא והנותן הפלסטיני עם ישראל.