כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": נביל שעת: "זמן נכון לפתרון הבעיות הפנימיות של הפלסטינים"

(30/10/2008)

"אל-איאם", 30.10
מצרים חותרת להשיג הסכם פיוס בתוך חודש. אבו מאזן ישתתף במושב הפתיחה של הדיאלוג

מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט
ד"ר נביל שעת, ראש משלחת "פתח" לדיאלוג בקהיר, אמר בשיחת טלפון ל"אל-איאם" כי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נענה להזמנת המצרים לקחת חלק במושב הפתיחה של הדיאלוג הלאומי הפלסטיני המקיף, שיתקיים בין ה- 9 ל- 11 בנובמבר. הוא ציין כי אבו מאזן יקח חלק במושב הפתיחה, בו ישתתפו גם מספר שרי חוץ ערביים, ביניהם שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, ראש המודיעין המצרי, הגנרל עמר סולימאן, ומזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא.

שעת מסר ל"אל-איאם" את סדר היום של הפעולה המצרית הצפויה. הוא מסר שהפגישה הראשונית תימשך 3 ימים, ובמהלכה יאושר מסמך המטרות המדיניות, ודרך מסמך זה תחל פעולתן של חמש ועדות: ועדת הממשלה, ועדת הביטחון, ועדת אש"פ, ועדת הבחירות וועדת הפיוס. פעולת הועדות צפויה להימשך כחודש, ובסופה אמור להיחתם הסכם סופי בין הפלגים הפלסטינים עליו יפקחו מדינות ערב, ויקחו חלק במעקב אחר יישומו.

שעת אמר כי השתתפותו של אבו מאזן לפחות בחלק הראשון של הדיאלוג תיתן לו דחיפה חשובה. כמו כן יישלחו הזמנות למספר שרי חוץ של מדינות ערב לדיונים על מסמך המטרות המדיניות. יחד עם זאת, בטכס הסיום של החתימה על ההסכם בין הצדדים ישתתפו כל מדינות ערב.
"אני סובר ש"חמאס" תסכים למסמך המצרי כפי שהוא, כפי שהסכמנו אנחנו עליו כפי שהוא. זהו דבר חיובי שמציב אותנו מול הזדמנות לפתוח בדיון על הפרטים במקום לשאת ולתת על אופי המסמך. זאת, בידיעה כי ישנו לוח זמנים בהתאם לו יש לאשר את ההסכם הסופי במהלך 30 יום בערך. משמעות הדברים היא כי המפגש הראשון יימשך 3 ימים. לאחר מכן ייפגשו חמש הועדות, ולאחר מכן יתקיים המפגש החותם. משום כך יש להציב מסגרת זמנים מואצת לפגישות אלו. על הליגה הערבית לקחת חלק במעקב אחר הפעילות ולתמוך בה".

שעת ציין כי העבודה המצרית התנהלה במספר שלבים, היכן שאמר כי "השלב הראשון היה קיום שיח דו-צדדי עם הפלגים הפלסטינים, שהוביל אל מסמך עקרונות אותו יאמצו כולם ב- 10 בנובמבר. בשלב זה, דרכו התקדמנו צעד גדול, הוגדרו המשימות האסטרטגיות והמשימות לביצוע. השלב השני הוא הפגישות המורחבות של הועדות שיהפכו את מסמך העקרונות המדיניים להסכם סופי. השלב השלישי הוא חתימה על ההסכם הסופי וקיום פגישה עם שרי החוץ של מדינות ערב שיערבו להסכם וירכיבו ועדה של מדינותיהם להמשך המעקב אחריו. השלב האחרון הוא הביצוע. הפיקוח אחר הביצוע ייעשה על ידי הפלגים, והארגונים השונים, ועל ידי הרשות הפלסטינית, הליגה הערבית ומצרים, שכן המעקב אחר הביצוע הוא חלק מהשיבה לאחדות הלאומית".

נביל שעת אמר כי "זה מהלך חיובי, ובבסיסו הסכמת הנשיא אבו מאזן להשתתף בפגישות בקהיר, והרוחות החיוביות שנשמעות מצד מדינות ערב ביחס למהלך הדיאלוג. ישנן גם מדינות מערביות שתומכות בו. בפגישות שלי עם קונסולים בשטחים הפלסטינים, ועם שגרירים זרים במצרים, מצאתי תמיכה בינלאומית למהלך".

שעת: "אנחנו צריכים להיות מציאותיים. בזמן הקרוב אין ממשלה אמריקאית ואין ממשלה ישראלית, ועקב כך קיימת הזדמנות לפתרון בעיותינו הפנימיות".
מצרים העבירה שוב הזמנות לפלגים הפלסטינים להשתתף בדיאלוג בקהיר בתקופה שבין ה- 9.11 ל- 11.11.