כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": המו"מ של השנה שחלפה והציפיה לבאות

(22/12/2008)

אל-קודס, 22.12.08
שנה של מו"מ עקר וציפייה לתוצאות הבחירות
הישראלים והפלסטינים נכנסים לשנת 2009 בצל אווירה של ציפייה ששוררת בשני המחנות, ומסבכת באופן נרחב את מאמצי השגת שלום, שעודנו רחוק מהישג יד. מהר לאחר שהפכו הרוחות לאופטימיות, הן הולידו את ועידת אנאפוליס, שהביאה לפתיחה מחודשת של המו"מ לשלום אחרי מבוי סתום שנמשך מספר 7 שנים, וזאת במטרה להשיג הסכם שלום במהלך 2008 ולהקים מדינה פלסטינית. אלא שהמשך בניית ההתנחלויות על ידי ישראל והותרת מחסומי הצבא על כנם, האלימות השוררת ברצועת עזה והפילוג הפלסטיני, כל אלו העיקו על מהלך המו"מ, על אף עשרות הפגישות בין הבכירים הישראלים והפלסטינים.

מהלך המו"מ נקלע לתסבוכת נוספת בשל השינויים המדיניים, שהתחוללו בישראל, עם התפטרות ראש הממשלה אהוד אולמרט בספטמבר שעבר בשל החשדות על חלקו בפרשיות שחיתות. סקרי דעת הקהל צופים כי מנהיג האופוזיציה הימנית בישראל, בנימין נתניהו, יקבל לידיו את ראשות הממשלה לאחר הבחירות לכנסת. בצד הפלסטיני הודיע הנשיא מחמוד עבאס כי יקרא "בקרוב מאד" לקיום בחירות לנשיאות ולפרלמנט בגדה המערבית וברצועת עזה, עליה שולטת תנועת "חמאס" מאז יוני 2007. "חמאס" סירבה לקיים בחירות לפרלמנט לפני תום כהונת מושב המועצה הלאומית הנוכחית, שנמשכת עד ינואר 2010, ובאותו הזמן קראה לקיים בחירות לנשיאות, תוך שהיא טוענת שתאריך סיום כהונת הנשיא עבאס הוא ב- 8 בינואר 2009. פעולות אלימות ישראליות-פלסטיניות חדשות הפכו לנחלת המציאות ברצועת עזה עם סיום התהדיאה בין הפלגים הפלסטינים וישראל ב- 19 בדצמבר, תוך ש"חמאס" והזרוע הצבאית שלה הודיעו כי ישמרו על זכות "התגובה הקשה על כל תוקפנות ישראלית". 

ישראל מצידה הידקה את המצור על עזה, מה שהביא להעמקת תסבוכת המצב ההומאניטרי ברצועה, בה חיים כ- 1.5 מיליון פלסטינים בעוני. ניקולאס פלהם מה- "International Crisis Group" אומר ש"בשנת 2008 הועמקה המחלוקת הפנימית בצד הפלסטיני ובצד הישראלי. הפוליטיקאים נתנו דעתם יותר על המאבקים הפנימיים על חשבון המחלוקות המצויות בין הצדדים. ישראל התנגשה במתנחלים הדתיים הקיצוניים שלה, המסרבים לסיום ישיבתם בלב הגדה המערבית, בעוד שהרשות הפלסטינית לא הצליחה למנוע מ"חמאס" מלחזק את שליטתה בעזה".
לטענת פלהם "כישלון שני הצדדים (הישראלי והפלסטיני) לפתור את בעיותיהם הפנימיות בדרכי שלום, וניפוח ההצהרות המדברות על העימות, מנבאים כי שנת 2009 תהיה שנה רוגשת." זכריא אל-קאק, הפרשן המדיני הפלסטיני, הינו תמים דעים עם פלהם, ואמר כי "המו"מ לא נשא כל פרי. ההתנחלויות הישראליות עודן מתרבות בזמן שמספר המחסומים הצבאיים עלה על 600". 

אל-קאק ציין כי הוא "פאסימי" לגבי האפשרות להשיג פשרה בין הנשיא מחמוד עבאס לבין "חמאס". הוא סובר כי קיום הבחירות "ינציח את הפילוג בין הגדה המערבית לרצועת עזה באופן סופי". לטענת זכריא אל-קאק, ימצא עצמו הנשיא הפלסטיני, שהוביל סדרה של משאים ומתנים קשים עם הישראלים בתקווה להקים מדינה פלסטינית, במצב קשה מאד, אם יזכה בבחירות הקרבות בנימין נתניהו, שמסרב לכל "ויתורים" בנוגע לשטח.
הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש יעזוב את הרשות מבלי ליישם את חזון השלום ופתרון שתי המדינות אחרי 7 שנים בהן יוחסה חשיבות רבה לסוגיה זו. אל-קאק אמר כי "שתי המדינות קיימות בפועל, ישנה המדינה הישראלית ומדינת המתנחלים בגדה המערבית, כך שאין כל מקום להקמת מדינה פלסטינית".