כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מה הקשר בין קריאת שר החוץ לגיוס ערביי ישראל לצה"ל לבין הסכם עם הפלסטינים? מאמרו של שאול אריאלי בהארץ

(15/07/2012)

ליברמן מייצג הערבים

שאול אריאלי 15.07.2012

התלהמותו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, ביחס לשוויון בנטל הסתכמה בהצהרתו ש"ישראל ביתנו" דורשת שבחקיקה יהיה משפט אחד ברור: שירות צבאי או לאומי חובה על כל אזרח מגיל 18. בכלל זה הוא מכוון לערביי ישראל יותר מאשר לחרדים. הוא אפילו יודע להסביר כי גיוסם הוא "יותר מתרומה לחברה, זו הזדמנות עבורם להשתלב בחברה הישראלית". להפגנת יחסיו וקשריו עם הציבור הערבי במדינה הוא מוסיף: "מעולם לא הוצפתי בכל כך הרבה פניות מהמגזר הערבי - רוב מוחלט רוצה בשילוב הזה".

נדמה שזיכרונו של שר החוץ שוב בוגד בו, ויהיה עלינו להזכיר לו כיצד הוא רואה את עתידם של ערביי ישראל. בכנס הרצליה בדצמבר 2004 הציג את עמדתו: "כשאני מדבר עוד פעם על אותה אוכלוסייה של מיליון איש, אני מדבר קודם כול על אזור ואדי ערה, ואני מציע שכל הגוש הזה יעבור לשם... מה שמטריד אותי זה לא הפלסטינים, אלא הבעיה של ערבים ישראלים". כמה חודשים מאוחר יותר בראיון לעיתון תל אביב הוא הוסיף והבהיר: "ערביי המשולש , אום אל פחם ו-90 אחוזים מערביי ישראל (!) יצטרכו למצוא עצמם באותה ישות ערבית שתקום שם ולא בתוך המדינה". ולסיום, כדי לקנות חסידים למשנתו, הוא יצא בקיץ 2005 בקמפיין ארצי, בתגובה להתנתקות מרצועת עזה, של "התנתקות מאום אל פחם".

כיצד מבקש שר החוץ לקדם יוזמה זו בפני חבריו לממשלה והעומד בראשה, שעה שהוא מבקש מערביי המדינה להשתלב ולשאת בנטל הלחימה בבני עמם בשטחים, עד אשר ייחתם הסכם קבע שבו הם עצמם יאלצו למצוא עצמם בפלסטין? האמת היא שגם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יידרש לענות על שאלה זו באם יאמץ את הצעתו של ליברמן. זכור לנו שבכנס הרצליה ב-2003, אף על פי שהנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הראו אחרת, אמר נתניהו "יש לנו בעיה דמוגרפית, אבל היא ממוקדת לא בערביי פלסטין, אלא בערביי ישראל".

כמו אז, גם היום, התשובה היא אותה תשובה המאפיינת את ממשלת ישראל הנוכחית והעומד בראשה - ספינים הישרדותיים ולא מדיניות שקולה המבקשת את עתידה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית של העם היהודי שהמיעוט הערבי בה נהנה משוויון זכויות.

ייטיב לעשות מי שעמד בראש קמפיין הדה לגיטימציה וההדרה של האוכלוסייה הערבית במדינה - למרות העובדה כי אלו אזרחי המדינה ש-97% מהם נולדו לתוכה ורובם המכריע מבקש להמשיך ולחיות בה - אם ימשוך את ידיו "מייצוגה" של אוכלוסייה זו. באם ירצה באמת לראותה כחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, עליו לפעול להשוואת זכויותיה ולחתור להסכם קבע עם הפלסטינים, שיביא להקמת מדינה פלסטינית שתממש את זכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית שלא בתוך מדינת ישראל. אז המיעוט הערבי בישראל יהנה מהזכות לבחור את המדינה שאתה הוא מבקש להזדהות ובה לחיות - פלסטין או ישראל - ולהיות בה כאזרח שווה זכויות וחובות.