כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם", האני אל-מצרי: השיחות בקהיר צריכות להביא להסכמה על עקרונות-על

(10/03/2009)

סיקור תקשורת פלסטינית 10.3
שיחות הפיוס במצרים

ישראל מנעה את מעברה של חברת הפרלמנט הפלסטינית מה"חזית העממית", ח'אלדה ג'ראר, מהגדה לירדן לטובת השתתפותה בשיחות בקהיר. ג'ראר אמרה כי לאחר שחיכתה כעשר שעות במעבר לירדן הודיעו לה שהיא אינה יכולה לעבור לירדן מבלי לפרט את הסיבה. (אל-איאם, 10.3) 

מושיר אל-מצרי,בכיר ב"חמאס", אמר ששיחות ועדות הפיוס מיועדות לסכם על אג'נדה כללית ומפורטת שתקבע את אופי השלב הבא, בנוסף על מציאת פתרונות לסוגיות השונות, לגביהם צפויות להיות מחלוקות בעתיד. "הפלגים לא יעזבו את מצרים ללא השגת פיוס לאומי", אמר מושיר אל-מצרי לעיתון "עוכאט'" הסעודי. הועדות, שעבודתן מתוכננת להימשך 10 ימים, יתחלקו לפי הנושאים הבאים: ממשלת אחדות, הבחירות, אש"פ, מנגנוני הביטחון והפיוס. (אל-קודס, 10.3)

לרגל תחילת עבודת חמשת הועדות הפלסטיניות בקהיר, מזהיר האני אל-מצרי בטור שלו ב"אל-איאם" (10.3) שמה הממשלה החדשה תהיה רק כיסוי להמשך הפילוג, אפילו שזו תהיה ממשלת מעבר עד הבחירות לפרלמנט ולנשיאות. אל-מצרי מסביר כי אין מפלט מהצורך לסכם על מצע מדיני, וזה חייב לכלול את הפקת הלקחים הבאים:
1. הצורך לסכם על עקרונות - על לפיוס לאומי, עם הסכמת כל הפלגים הפלסטינים, מבלי להביא בחשבון את המחלוקות בין הסיעות.
2. על מנת לקיים בחירות יחד, צריך להיות בסיס הסכמה יסודי. צריך להיות הסכם על יסודות המשחק הדמוקרטי, מבחינת ההתנערות מאלימות, האשמת הצד האחר בבגידה, בכפירה, ויש להשתמש רק בדרכי החוק לפתרון מחלוקות.
3. על מנת שהסדר הפוליטי יהיה דמוקרטי, יציב וכשיר להתמודד עם האתגרים, יש לכונן שותפות פוליטית אמיתית על יסוד שלטון החוק, הפרדת רשויות ועצמאותן, חופש עיתונות, שוויון הזדמנויות ומינויים לפי יכולת, ניסיון והתאמה.
4. יש לראות באינטרס הלאומי ובמצע הלאומי מצפן עבור הפלסטינים, כדי לא להיות קורבן להתערבות של ישראל, מדינות ערב והעולם.

הזירה הערבית
מחר, יום ד', 11.3, תתקיים פסגה מצומצמת בריאד שתפגיש בין חסני מבארכ, בשאר אל-אסד ומלך סעודיה כהכנה לפסגת הליגה הערבית, שתתקיים ב- 30.3 בדוחה, קטר. מקורות דיפלומטיים מסרו שמטרת הועידה המשולשת להחיות את הציר הסעודי-מצרי-סורי, באופן מתוזמן עם הפתיחות שמגלה ארה"ב כלפי סוריה. המקורות אמרו שהימים הבאים יהיו מכריעים ביחסים בין מדינות ערב. (אל-קודס אל-ערבי, 10.3)