כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מחמד אל-אסטל, "אל-קודס": מה חושבים העזתים על תוצאות הבחירות בישראל

(11/02/2009)

"אל-קודס", 11.2.09, מה חושבים בעזה על תוצאות הבחירות בישראל / מאת: מחמד אל-אסטל
האזרח אחמד עבד אל-ע'פור, בן 40, מהכפר קרארה הביע פאסימיות לגבי העתיד לבוא, והבהיר שהשיח על רוב ימני "משמעותו כי האווירה הכללית בישראל נוטה לעבר קיצוניות ושנאה כלפי הפלסטינים, ומכאן שאנו יכולים לצפות לרע ביותר". הוא הוסיף כי "כל פלסטיני יודע שתוצאות הבחירות בישראל נתנו את הרוב למפלגות הימין הקיצוני, ואלו מייצגות עקב כך את העם הישראלי, שחפץ בבחירתן. מציאות זו תחרוץ גורל של יחסים כלשהם עם העם הפלסטיני. כל מה שעוסקים בו הישראלים כעת הוא הפגיעה בנו. ההתקדמות של מפלגת קדימה אינה מבטאת דבר מה בפועל. העובדה כי היא ניצחה במנדט אחד מונעת ממנה להרכיב את הממשלה הבאה. אם לבני כן תרכיב את הממשלה הבאה, הרי שמה שהיא ביצעה בעזה מספיק כדי להעיד על נטיותיה הימניות." 

אנס פריח, בן 28, מעזה הסכים עם קודמו, לגבי זאת שהבחירות בישראל, יהיו תוצאותיהן אלו או אחרות, אינן מבטאות אלא הרס לעם הפלסטיני, מפני שאין (בישראל) הנהגה עם נטיות אמיתיות להשיב את הזכויות לבעליהן, ולחיות לצד הפלסטינים בשקט וביציבות, ללא מלחמות או שפיכת דמם של הפלסטינים הפגועים". הוא אמר שמצעי כל המפלגות לבחירות כלל אינם שונים זה מזה, והשיח על ההסדר ועל השלום לא קיבל שום מקום אצל המפלגות. "אילו הייתה מנצחת מפלגת העבודה, האם יכולנו לצפות ממנה לדבר מה, אחרי שמנהיגה ברק הוא זה שקיבל את ההחלטה להילחם בעזה, והשמיד אותנו באופן כזה שהחזירנו עשרות שנים לאחור. אני משוכנע שהישראלים, בהתנהלותם מולנו, אין ביניהם מי שיכול לנהל שיח מעשי על זכויותינו העשוקות". 

קבוצה נוספת של אזרחים ישבה ברחוב במרכז חאן יונס, והביאה את דעתה בנוגע לתוצאות הבחירות בישראל סביב סוגיה זו לגביה אין מחלוקת, כפי הנראה, בניגוד לסוגיות אחרות כמו הפילוג הפלסטיני, המלחמה, ההתנגדות הפלסטינית וכיוצא באלו. 

החאג' מצטפא מסמח, בן 60, העריך שניצחון לבני לא היה מתאפשר ללא הדם, שנשפך ברצועת עזה. כל המפלגות הישראליות, לדעתו, נאבקו על חשבון הדם הפלסטיני, ועסקו בשאלה מי יכול "להתנהל" עם העם הפלסטיני במגוון של דרכים, חוץ מדרך השלום והדרך ההומאניטרית. בן אחיו של מצטפא מסמח, מחמד בן 25, אמר: "בחיי, כל הבחירות האלו הן תיאטרון של דמוקרטיה. לישראלים ישנה אסטרטגיה ברורה, וחזון מקיף להווה ולעתיד שלהם. עקב כך הרי שניצחון מפלגה אחת או תבוסתה של אחרת, מבטאים רק מנגנונים דרכם ישיגו את מטרות ההתפשטות הציוניות". 

מחמד, המחזיק בתואר במדעי המדינה, הוסיף כי "ההבדלים קיימים באמצעים בהם ניתן להשתמש כדי להשיג את המטרות האלו. חלק מחברי המפלגות קדימה והעבודה לובשים כפפות משי ונלחמים בנו, ופוליטיקאים אחרים מודיעים בפומבי על רצונם להשמידנו באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כמו ליברמן. מכאן שהשוני באמצעים אינו מעיד על שוני במטרות". 

לפני שהשלים את קו החשבה שלו, קטע אותו אכרם אל-סלאמין, בן 38, כדי להסית את הדיון למקום אחר, ההיבט הדתי-האידאולוגי של המדיניות הישראלית, שלדעתו, הוא הרקע להחלטות המדיניות הגורליות ולהתנהגות ממשלות ישראל זו אחר זו, שאינו חורג מדרכי התורה. "כל הדיבורים על ההבדלים בין קווי המדיניות חסרי יסוד, שכן פסקי ההלכה של חכמי הדת מהווים את הפסיקה של ישראל בפועל, כך שאיש אינו כועס או שמח מכך שהימין נבחר והשמאל הובס". 

העתיד שלאחר הרכבת הממשלה בישראל לא צפוי להביא לשיפור בחיי תושבי עזה, כך מעריכים העזתים. ניצחון "קדימה" לא יביא למעבר לשלב ההסדר או לשלב של יציבות, אלא יביא להמשך מצב המלחמה על רצועת עזה. דבר זה משתקף דרך ציפיותיהם הפאסימיות של העזתים. 

האזרח נאדר דהבר, בן 45, אמר ברפיח כי הוא לא מצפה להרבה מלבני או מאחרים, שכן היא תמכה בהחלטה להילחם בעזה, וזה מספר שנים ש"קדימה" לא מציעה דבר לעם הפלסטיני, חוץ ממצור, מחסומים והרס. הוא אמר: "החזון של "קדימה" אינו עונה למינימום מציפיות העם הפלסטיני לגבי העצמאות, החופש, ירושלים, ושיבת הפליטים. הם רק רוצים להפריח הבטחות עמומות כדי שהעולם יחשוב שפניהם לשלום, ושהם מוכנים להיכנס למשא ומתן אמיתי עם הצד הפלסטיני". 

דעות דומות אלו של העזתים לגבי תוצאות הבחירות בישראל משקפות את הלך הרוח הפלסטיני הכללי, שאינו שועה באופן מיוחד לחדשות הפוליטיקה. השיח המתמשך על המשא והמתן ועל ההסדר לא אפשר ל"מכונה המלחמה הישראלית" "לקטול" באופן נרחב יותר ברצועת עזה במהלך המלחמה האחרונה.