כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

NEC: רוב של 71% מהפלסטינים תומכים בחתימה על הסכם שלום עם ישראל

(05/11/2008)

(תוצאות הסקר התפרסמו בעיתון "אל-קודס")

סקר דעת קהל: 48% יצביעו ל"פתח" ו- 11% ל"חמאס" בבחירות הבאות לפרלמנט 

סקר דעת קהל עדכני שנערך בקרב הפלסטינים מראה כי רוב דחוק של 57% סוברים שהדיאלוג בין "פתח" ל"חמאס" יצליח לסיים את הפילוג ויביא לאיחוד בין הגדה לרצועה, לעומת 43% הסוברים כי הדבר לא יקרה.
את הסקר ערך מכון הסקרים "Near East Consulting" בין ה- 28 ל- 31 באוקטובר 2008 ברצועת עזה ובגדה המערבית, כולל במזרח ירושלים. סטיית התקן היא +- 3% וממוצע הדיוק הוא 95%. 

התוצאות מראות כי אילו היו מתקיימות בחירות בתחילת השבוע הבא לנשיאות היו 46% מצביעים למועמד "פתח" ואילו 11% היו מצביעים למועמד "חמאס". 17% היו מצביעים למועמדים אחרים, בעוד ש- 25% לא היו משתתפים בבחירות.
בנוגע לבחירות לפרלמנט עולה מתוצאות הסקר כי 48% היו מצביעים ל"פתח", 11% ל"חמאס", 16% לרשימות אחרות ו- 25% לא היו משתתפים בבחירות. 

אף על פי שהתוצאות מראות על סיכוי גדול יותר ש"פתח" תנצח בבחירות, הרי ש- 12% סברו בביטחון כי "חמאס" תנצח, 40% סברו כי קיימת אפשרות ש"חמאס" תנצח, ו- 48% פסקו נחרצות כי "חמאס" לא תנצח.
שיעור הפלסטינים שחושבים לעזוב את השטחים הפלסטינים בשל הנסיבות הנוכחיות עומד על 25%. שיעור אלו החושבים לעזוב את השטחים מבין הצעירים שגילם נע בין 18-24 שנים עומד על 33%. 

77% מהפלסטינים מעדיפים לחיות במדינה בעלת אופי דתי, לעומת 23% המעדיפים מדינה בעלת אופי חילוני.
בעניין נושא הזהות, 50% מהפלסטינים מכירים בכך שמרכיב הזהות העיקרי שלהם הוא היותם "מסלמים", בעוד ש- 27% טוענים כי מרכיב הזהות העיקרי הוא היותם "פלסטינים". 19% סברו כי מרכיב הזהות העיקרי הוא היותם "בני אדם" ו- 4% סברו כי היותם "ערבים" הוא מרכיב הזהות הראשוני.
תוצאות הסקר העידו כי קרבתם של הפלסטינים לדת מתבטאת דרך החשיבות שהם מייחסים לתפילה, לקריאת הקראן, להאזנה לתכניות דת בטלביזיה, לביקור במסגדים ולקיום מצוות ההלכה. 

תוצאות הסקר קובעות כי 71% מהפלסטינים תומכים בחתימה על הסכם שלום עם ישראל לעומת 29% שמתנגדים לכך. 64% מהפלסטינים קראו ל"חמאס" לשנות את עמדתה הקוראת להשמיד את ישראל.
בנוגע לשאלה על הדרך הטובה ביותר לסיום הסכסוך עם ישראל ענו 38% כי המו"מ הוא הדרך הטובה ביותר, לעומת 20% שהעדיפו את המאבק הלא-אלים, 20% אחרים שהעדיפו את המאבק המזוין, ו- 21% שתמכו בשימוש בכל האמצעים הללו יחד. התוצאות הבהירו כי 58% מתומכי "חמאס" מעדיפים את דרך המאבק המזוין לעומת 50% מתומכי "פתח" שמעדיפים את המו"מ.
55% מהנשאלים טענו כי המשך ביצוע הצעדים הקשים בהם נוקטת ישראל כלפי הפלסטינים יוביל להתפרצות אינתפאדה חדשה. 

מצד שני, תוצאות הסקר מעלות כי 51% סוברים שהממשלה הזמנית בראשות סלאם פיאד היא הממשלה הלגיטימית בשטחים הפלסטינים לעומת 25% הטוענים כי ממשלת "חמאס" בראשות אסמעיל הניה היא הלגיטימית. 24% סוברים כי שתי הממשלות אינן לגיטימיות. 

72% הביעו את אמונם בנשיא מחמוד עבאס, לעומת 28% שהביעו אמון בראש הממשלה המפוטר אסמעיל הניה. האמון במחמוד עבאס בקרב הנשאלים תושבי הגדה עומד על 81% ובקרב תושבי עזה על 63%. מנגד, שיעור האמון בהניה עומד על 37% בקרב נשאלים תושבי רצועת עזה ו- 19% בקרב תושבי הגדה. 

75% מהנשאלים מעדיפים את האסטרטגיה של "פתח" להשגת האינטרסים הלאומיים הפלסטינים לעומת 25% המעדיפים את האסטרטגיה של "חמאס".
לגבי התמיכה במפלגות, 43% הביעו תמיכתם ב"פתח" לעומת 14% ב"חמאס", ו- 4% בסיעות אחרות. הממצא הבולט הצביע על כך ש- 40% מהנשאלים אינם תומכים באף גוף פוליטי. מניתוח התוצאות עולה כי רוב אלו שאינם תומכים באף גורם פוליטי הינם קרובים יותר ל"חמאס" ולתנועות הדתיות. 

64% אמרו כי הם אופטימיים לגבי העתיד לעומת 36% שאמרו כי הם פאסימיים לגביו.
לגבי הסיבה לאופטימיות אמרו 51% כי הם אופטימיים בשל המימד הדתי ובשל האמונה, 14% בשל השיפור במצב הביטחון, 10% בשל השיפור הכלכלי, 8% בשל המשך המו"מ לשלום ו- 18% בשל סיבות אחרות. 

51% מהפלסטינים חשים בחוסר ביטחון לגבי עצמם, משפחותיהם ורכושם. 38% מייחסים את הרגשתם בחוסר ביטחון למאבק הפנימי, 31% מייחסים זאת לכיבוש, 6% למנגנוני הביטחון הפלסטינים, 4% ל"חמאס" ו- 21% לסיבות אחרות. תוצאות הסקר מראות כי 42% מתושבי הגדה המערבית חשים בחוסר ביטחון בשל הכיבוש, וזאת בהשוואה ל- 58% מתושבי רצועת עזה שחשים בביטחון כתוצאה ממאבק הכוחות הפנימי.
מחצית הפלסטינים חיים מתחת לקו העוני. 21% מהם חיים בעוני קשה. כמו כן, 21% סובלים מאבטלה, ו- 14% עובדים במשרות חלקיות. 

34% מהפלסטינים סוברים כי השחיתות בממשלת הניה גדולה יותר מזו בממשלת פיאד. 27% סוברים מנגד כי השחיתות בממשלת פיאד גדולה יותר מבממשלת הניה. 40% סברו כי שיעור השחיתות בשתי הממשלות שווה.
39% אמרו כי שמעו על נושא השחיתות מאמצעי התקשורת, 38% שמעו על כך דרך "שיחת היום ברחוב", 9% מפי בכירים בממשלה, 3% מפי מוסדות הפיקוח ו- 12% ממקורות אחרים.
31% סברו כי הרמיה כלפי החוק היא סוג השחיתות המסוכן ביותר, 21% סברו כי אלו הן הפרוטקציות, 21% אחרים סברו כי זהו התיווך, 11% סברו כי זהו השוחד, 5% כי זהו הזיוף ו- 10% סברו כי אלו הן אופני שחיתות אחרים.