כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

תמיכה בממשלה פלסטינית שהעולם יוכל לפעול מולה. ספרד: 11 מדינות הים התיכון קוראות לפתיחה בפעולת שלום "חדשה ובעלת הכרה"

"אלאיאם" (29/10/2006)

אליקאנטה (ספרד)- א.פ.ב, ד.ב.א: 11 שרים מ-11 מדינות הים התיכון קראו במהלך פגישה באליקאנטה שבדרום מזרח ספרד אתמול לפתיחה בתהליך שלום "חדש ובעל הכרה" במזה"ת, אשר ינקוט בצעדים שישתתפו בהפחתת המתח באזור בטווח הזמן הקרוב ביותר.

על פי מקור דיפלומטי קראו השרים, מבלי לקבוע מועד, לכינוס ועידה בינ"ל להתמודדות עם המשבר במזה"ת. המקור הדיפלומטי הסתמך על "הצהרת אליקאנטה", שפורסמה בסיום מפגש "מועדון מדינות הים התיכון".

"מועדון מדינות הים התיכון" מהווה מנגנון התייעצות הקשור עם מה שנקרא "פעולת ברצלונה" בין המדינות האירופאיות ומדינות הים התיכון, והוא כולל 11 מדינות: ספרד, איטליה, צרפת, יוון, תורכיה, מלטה, מרוקו, תוניס, מצרים, אלג'יריה ופורטוגל.
ההכרזה כוללת גם קריאה להחיות את תוכנית "מפת הדרכים" ולדון בה מחדש.
המדינות הסכימו לדחוף את תהליך השלום באזור המזה"ת לטובת השבת מסגרת התהליך בהשתתפות כל מדינות האזור. שרי החוץ וראשי המשלחות של מדינות צפון ודרום אגן הים התיכון, אליהם הצטרפה לוב כמוזמנת מיוחדת, הדגישו כי פתרון הקבע לבעיית המזה"ת מתרכז ביסודו בישראל, פלסטין, לבנון וסוריה.
מסמך "הצהרת אליקאנטה", אשר נחתם אתמול, מציע דרכים להתגבר על המתיחות כמו שחרור האסירים והחיילים העצורים, הקמת מנגנון מנהלי על הגבולות, שיבטיח איזון בין הביטחון ומעבר אנשים וסחורות.
כמו כן ההצהרה הדגישה את ההכרח להגיש סיוע לרשות הפלסטינית מפני שהיא "אבן הפינה להקמת מדינה פלסטינית בעתיד", בצד תמיכה במאמצי הכבירים של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, להרכיב ממשלה פלסטינית, שהקהילייה הבינ"ל תוכל לפעול מולה.
בסיום הפגישה הבהיר שר החוץ הספרדי, מיגל אנחל מורטינוס, במסיבת עיתונאים ש"מועדון מדינות הים התיכון" (פורומיד) צריך להפיץ את מה שנקרא "הצהרת אליקאנטה" לכל צידי הסכסוך ולמדינות הקווארטט כדי שידונו בה, כדי לדחוף תהליך שלום חדש.
כמו כן הביע מורטינוס את ביטחונו כי "רוב ההצעות יהפכו לעובדות על פני השטח", באופן כזה בו המסמך לא יהווה ניתוח של העמדה הקיימת בלבד, אלא יציע גם כלים ויוזמות ל"יציאת האזור מפגעי האסון בו הוא מצוי".
בכל הנוגע לכינוס ועידת שלום הבהיר מורטינוס כי הקריאה לכינוס ועידה זו היתה אחת הנקודות המוצעות ב"הצהרת אליקאנטה".
כמו כן הצביע המסמך להכרח של העיון המחודש וההשבה לחיים של "מפת הדרכים", בייחוד את הנקודות אשר יאפשרו לצידי הסכסוך לקיים את התחייבויותיהם.
השרה הצרפתית לענייני אירופה, קתרין קולונה, אשר ייצגה את צרפת בפגישה, אמרה לסוכנות "פראנס פרס" שהפגישה מחדדת את "ההכרח לצרף את מדינות הים התיכון למהלך הדיון סביב פתרון במזה"ת".
קולונה הוסיפה כי "המצב אף פעם לא היה מסוכן כפי שהוא עכשיו, וזאת בשל היעדר אופק מדיני במזה"ת", וקראה למצוא "אג'נדה דחופה לגבי הדרדרות המצב באזור".