כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סקר מכון "awrad": רוב של 64% מהפלסטינים תומכים בפתרון בעיית הפליטים שלא ע"י שיבה לישראל

(23/01/2008)

סקר דעת קהל מטעם Awrad- "עולם ערבי למחקר ופיתוח"
הסקר נערך בגדה המערבית וברצועת עזה בין ה- 16-18 לינואר 2008 ופורסם ב- 23 לינואר. הסקר נערך בקרב 3200 פלסטינים וסטיית התקן היא של 2%.
יותר מכל דבר אחר, הסקר בוחן את השפעת המתקפות האחרונות בעזה על השקפותיהם של פלסטינים. בין ה- 15 ל- 18 לינואר נהרגו 35 פלסטינים ו- 125 נפצעו.
המצב על פני השטח הביא למספר ניעות בדעת הקהל, ניעות המאשרות את ההנחה כי גישה צבאית ואלימות מחזקים את העמדות הנוקשות, ומשפיעות באורך שלילי על גורל הצדדים המעורבים, בעיקר על שיעור התמיכה בנשיא הרשות הפלסטינית ובממשלתו. 

תסריטים לגבי ענייני הסכם הקבע
משתתפי הסקר נשאלו לגבי סוגיות הסכם הקבע של הסכסוך וסיפקו את התשובות הבאות, המראות ירידה בתמיכה הפלסטינית בפתרון של שתי מדינות, חילופי שטחים וחלוקת ירושלים.
1. פתרון של שתי מדינות: 63% תומכים (או תומכים במידה מסוימת) בפתרון של שתי מדינות המתבסס על החלטה 242 (מדינה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה שתתקיים לצד מדינת ישראל). זאת בהשוואה ל- 73% בסקר האחרון של award מ- ה- 25 בנובמבר 2007.
2. פליטים: רוב של 64% מהנשאלים תומכים (או תומכים במידה מסוימת) בפתרון בעיית הפליטים, שיתבסס על התרה עבור רוב הפליטים לחזור לגדה המערבית ולרצועת עזה, ולמספר פליטים לחזור לשטחי 1948 (שטחי מדינת ישראל).
3. ירושלים: כ- 32% מהנשאלים תומכים (או תומכים במידה מסוימת) בפתרון שמתבסס על חלוקת ירושלים עם שליטה פלסטינית בחלק המזרחי ושליטה ישראלית על החלק המערבי, עם אפשרות של חילופי אזורים בין שני הצדדים. ראוי לציין כי התנגדות (או התנגדות במידה מסוימת) לאפשרות הזו גבוהה בהרבה מהתמיכה (67%). רגשות אלה יכולים להתקשר למידת החשיבות של הנושא עבור הפלסטינים.
4. התנחלויות: כ- 58% מהנשאלים מתנגדים לתסריט בו מפונות רוב ההתנחלויות ומתקיימים חילופי שטחים, שיאפשרו לישראל לספח מספר התנחלויות בתמורה לשטחים שווים מ- 1948 שימסרו לפלסטינים. מנגד, 29% תומכים בתסריט כזה.
תמיכה ב"פתח": בהשוואה לסקר שנערך בדצמבר 2007, ישנה ירידה בשיעור התמיכה ב"פתח", כשהיא זוכה ל- 32% תמיכה (בהשוואה ל- 36% בסקר של דצמבר). חלק גדול מהירידה משויך לשינוי בעמדות העזתים.
תמיכה ב"חמאס": התמיכה ב"חמאס" עלתה קלות בשיעור של 4% מאז נובמבר 2007. הסקר הנוכחי מראה כי 18% היו מצביעים לרשימה של "חמאס" (שיעור זה מתחלק לפי 24% תמיכה בעזה ו- 13% תמיכה בגדה המערבית). בכל מקרה, חשוב לציין כי עלייה זו קשורה לארועים בעזה ולגבי האלימות המתמשכת.
יש לקחת בחשבון כי שיעור גבוה מאד של 42% הצהירו שעדיין לא החליטו למי יצביעו או שבכוונתם לא להצביע.
בחירה באישים מסוימים: מרואן אל-ברגות'י נמצא בראש רשימת הפוליטיקאים בפלסטינים המועדפים, כש- 60% דירגו אותו כמועמד המועדף להנהיג את הפלסטינים.
עדיפות למועמדים בהתמודדות אחד מול אחד עם הנייה: התוצאות מראות כי מרואן אל-ברגות'י, מחמוד עבאס, סלאם פיאד ומוצטפא אל-ברגות'י יכולים לנצח בהתמודדות אחד מול אחד את המועמד האסלאמי המועדף, הנייה. 

להלן מספר דוגמאות לירידה בתמיכה בעמדות יו"ר הרשות הפלסטינית וראש ממשלתו, כתוצאה מהסלמת הפגיעה הישראלית ברצועת עזה:

1. תמיכה בתוצאה של ועידת אנאפוליס, הקוראת לפתוח במו"מ ולהגיע להסכם עד תום 2008, ירדה מ- 49% ל- 27%.
2. תמיכה בירי רקטות מעזה על שטחים ישראלים עלתה מ- 27% (ב- 6-8 לדצמבר 2007) ל- 48% כיום; בעזה התמיכה עלתה מ- 28% ל- 53%.
3. תמיכה ב"פתח" בעזה ירדה מ- 43% בנובמבר האחרון ל- 32% כיום.
4. התמיכה הכללית ב"חמאס" עלתה בשיעור קל.
5. התמיכה בעבאס ירדה ב- 5% בעוד תמיכה בהנייה עלתה ב- 6%; בעזה התמיכה בהנייה עלתה ב- 10% בהשוואה לסקר של award מנובמבר.