כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": אבו מאזן: "אנו משתוקקים להגיע להסכם עד תום השנה הנוכחית"

(25/05/2008)

"אל-איאם", 25.5.08
אבו עלא: "או שנשיג הסכם על כל הסוגיות או שלא יהיה הסכם"
אבו מאזן: "טרם השלמנו את העיסוק באיזו מבין סוגיות המו"מ. אנו מתנגדים לדחייה או להוצאה מן הכלל של סוגיה כלשהי"

סוכנות "ופא": הנשיא מחמוד עבאס אמר כי טרם הושגה הסכמה סופית לגבי סוגיות המו"מ המתנהל מול ישראל על הסכם הקבע. עבאס, שדיבר במעמד פתיחת כהונה חדשה של "מועצה המהפכנית" של תנועת "פתח", הדגיש את ההתנגדות להוצאה מהכלל או לדחייה של הדיון על איזו מבין סוגיות הסכם הקבע, הכוללות את סוגיות השטח, הגבולות, מזרח ירושלים, הפליטים והמים. עבאס: "אנו רוצים בהסכם שישביע את רצוננו ושעמנו יקבלו, מפני שכל הסכם יוצג בפני משאל עם. עד כה לא חתמנו על אף אחת מהסוגיות, ואיננו מסכימים לכל דחייה או הוצאה מהכלל של סוגיה כלשהי. אנו משתוקקים להגיע להסכם עד תום השנה הנוכחית." אבו מאזן טען כי המשך פעילות ישראל בהתנחלויות מסכנת את המו"מ. 

במהלך הטכס סקר עבאס את התחנות המדיניות החשובות של החודשים האחרונים במישור המגעים עם הממשל האמריקאי ולגבי המו"מ עם ישראל. כמו כן הוא סקר את המאמצים שהושקעו לטובת השגת הפסקת אש ברצועת עזה, תוך כך שהדגיש כי הרגיעה היא לטובת העם הפלסטיני ומניעת אסונות נוספים מפגיעה בו.
אבו עלא, הממונה על גיוס כוח אדם וארגון ב"פתח" וראש הצוות הפלסטיני למו"מ על הסכם הקבע הדגיש את דברי עבאס על אי-סיום הדיון בסוגיות המו"מ. אבו עלא: "אכן כל הסוגיות מונחות על שולחן המו"מ. או שנשיג הסכם על כל דבר ועניין, או שלא יהיה הסכם". בנאומו למול המועצה אמר: "שאיפתנו היא להגיע להסכם כולל. לא נקבל "הסכם מסגרת" או "הצהרת עקרונות". אבו עלא סקר בנאומו את עיקרי העמדה הפלסטינית כלפי הסוגיות השונות, בציינו כי קיים פער רחב בין העמדות. 

בעניין אחר דיבר אבו עלא על ההכנות לועידת התנועה ועסק במישור תהליך הבחירות למוסדות התנועה באזורים שונים בגדה. הוא הציג מספרים שהעידו על היקף השתתפות גבוה מאד בהליך הדמוקרטי. שיעור הנשים מבין הנבחרים למוסדות התנועה הינו כ- 20%. אבו עלא ציין כי במהלך השבועות הקרובים יתקיימו בחירות במחוזות הנותרים, שהם שכם, רמאללה, יריחו וסלפית. "בחירות אלו יצרו מצב של התעוררות בגוף התנועה, ששיקף את מה שארע בבחירות למועצות הסטודנטים באוניברסיטאות ובאיגודים המקצועיים".