כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבאס: דרישה שה- EU יערוב לכך שחידוש המו"מ יוביל לסיום הכיבוש

(04/02/2009)

"אל-איאם": נאום מחמוד עבאס בפני הפרלמנט האירופי
4.2.09

שטרסבורג, סוכנויות: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ביטא אתמול בפני פרלמנט האיחוד האירופי בשטרסבורג את תקוותו כי האיחוד יסייע למאמצים לכונן ממשלת אחדות פלסטינית, שתורכב בהתאם לתכנית הנשענת על קווי היסוד של הקהילה הבינלאומית ומדינות ערב.
עבאס אמר בנאומו כי האינטרסים הפלסטינים הפלסטינים נמצאים בהרכבת ממשלת אחדות לאומית בהתאם לקווי היסוד של מדינות ערב והקהילה הבינלאומית. מהלך כזה יאפשר לממשלה לפקח על המעברים באופן מיידי, לבצע את פעולות הבנייה מחדש, ולייצב את הביטחון ואת הסדר הכללי. אחדות לאומית תאפשר לקיים הכנה לבחירות לנשיאות ולפרלמנט באותו המועד. עבאס הביע תקווה כי האיחוד האירופי יתמוך בפלסטינים במהלך זה.

מחמוד עבאס הדגיש את הצורך לערוב לפעולות הסיוע הדחופות לנפגעי הפעולה הצבאית ברצועת עזה, תוך שהוא מצביע על כך שהדבר מחייב להסיר את המצור, לפתוח את המעברים, ומחייב את ישראל למלא את מחויבותה לגבי הסכם התנועה והמעברים מ- 2005.
עבאס דרש מהקהילה הבינלאומית למנוע הישנות של אירועי עזה, ודחק בה לחייב את ישראל לעצור את מדיניותה ההרסנית בשטחים הפלסטינים. הוא שיבח את תמיכת הפרלמנט האירופי על המשלחת האירופית, שעוזרת לפלסטינים לבנות את מוסדות מדינתם העתידית.
עבאס התייחס לתקוות העם הפלסטיני המופנות לפרלמנט האירופי ולכל המדינות והעמים אוהבי הצדק והשלום, כדי שיספקו הגנה לפלסטינים ויסייעו בידם לשים סוף לכיבוש הישראלי, ולקיום חיים של חופש ושלום. עבאס הדגיש את הצורך לשלוח כוחות הגנה בינלאומיים להגנה על עמו.

לצד זאת ציין עבאס כי הפלסטינים לא יחדשו משא ומתן רציני וכולל מבלי שתיכון עצירה מלאה של הבנייה בהתנחלויות, כולל של מה שמכונה הצמיחה הטבעית, ומבלי שיוסרו המאחזים הבלתי חוקיים, ויוסרו במלואם כל סוגי המצור.
בנוגע למשא והמתן, אמר הנשיא הפלסטיני: "הדרישה היא שתהיה ערבות לכך שכל תהליך משא ומתן יוביל לסיום המלא של כיבוש השטחים, שנכבשו ב- 5 ביוני 1967, כפי שמופיע במפת הדרכים."
עבאס ציין כי לא יהיה אפשרי לחזור למשא ומתן סביב סוגיות חלקיות ומשניות, בזמן שאין פתרון לסוגיה המרכזית של סיום הכיבוש. הוא טען כי מבין הסיבות הפוגעות בסיום הכיבוש קיימת התפשטות הבנייה בהתנחלויות, שמנציחה ומעגנת את הכיבוש וכן העובדה שישראל עודנה מחזיקה במעצר 11 אלף פלסטינים.
עבאס: "על אירופה, שניצבה וניצבת לצד עקרונות הצדק והשלום באזור המזה"ת ובעולם, לשים דגש היום על תפקידה מתוך שותפות ברורה ומלאה עם ממשל הנשיא האמריקאי אובמה, ושאר החברות בקוורטט ובקהילה הבינלאומית.
לפיכך הצביע הנשיא על כך שהחלטת מדינות ערב מתבטאת בהצעה ליישם את "יוזמת השלום הערבית" מבלי לבחור חלקים ממנה או לשאת ולתת על יסודותיה, הנשענים על הלגיטימציה הבינלאומית, כשאמר כי "הצעה זו היא הזדמנות רצינית אחרונה לשלום אמיתי וצודק באזורנו. על כל הצדדים, ובעיקר ישראל והקוורטט, לומר את דברם באופן ברור בעניין היוזמה".
עבאס ייחל לכך שהפרלמנט האירופי יסייע לשחרור מיידי של יו"ר הפרלמנט הפלסטיני וכל חברי הפרלמנט העצורים בישראל.
עבאס אמר כי הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תספק הגנה לעם הפלסטיני כדי שיוכל לחיות בחופש ובשלום.
עבאס רואה בתחילת כהונת אובמה "דבר מעודד", וכך גם מינויו של ג'ורג' מיטשל לשליח ארה"ב למזרח התיכון.