כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

עיתונות פלסטינית: נחישות להגיע לאחדות וביקורת על אפשרות דחיית הבחירות

(11/03/2009)

סיקור תקשורת פלסטינית 11.3
שיחות הפיוס בקהיר – "חמאס" מתנגדת להצעה המצרית להקים ממשלת טכנוקרטים

בכיר "חמאס" צלאח ברדויל אמר שתנועתו רוצה בממשלה בעלת יכולת פוליטית ומקצועית, אך היא מתנגדת לרעיון של ממשלה מקצועית בלבד, המכונה "ממשלת טכנוקרטים", מפני שזו תהיה מבודלת מהמצב הפוליטי בזירה הפלסטינית. לנוכח הפרסומים בעיתונות על כך שעבאס תדרך את משלחתו לקהיר לפעול בכל דרך כדי להשיג אחדות, הטילה תנועת "חמאס" בגדה המערבית ספק בכוונות הנשיא הפלסטיני לפעול מתוך אחדות ופיוס לאומי, בשל כך שעם תחילת השיחות בקהיר ישנם עדיין 400 אסירים פוליטיים העצורים בידי הרשות בגדה. בכיר ב"חמאס" אמר ל"אל-קודס אל-ערבי" שתנועתו רוצה לחתום על ההסכם כחבילה אחת, שתכלול את כל חמשת הסוגיות . אחד מבכירי "פתח", שהעדיף לא לחשוף את זהותו, אמר ל"אל-קודס אל-ערבי" ש"אסור לרחוב הפלסטיני לתת לנו לחזור למולדת לפני סיום המחלוקות. יהיה מצער אם נשוב ללא פתרונות שורשיים למחלוקות".

בעקבות פרסום הסקר של "המכון הפלסטיני למחקר סקרים ומדיניות" בניהולו של ד"ר חליל שיקאקי ודיוני ועדות הפיוס בקהיר, פרסם היום העורך הראשי של העיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה", חאפז אל-ברגותי, מאמר בו תקף את האפשרות שדיוני הפיוס בקהיר יובילו לעסקה בין "חמאס" ו"פתח" במסגרתה לא יתקיימו בקרוב בחירות לפרלמנט ולנשיאות, כפי שדורש זה זמן רב עבאס, אלא ידחו למועד מאוחר.
להלן תרגום המאמר במלואו:
חאפז ברגותי, "סקר מוטל בספק" (אל-חיאת אל-ג'דידה, 11.3.09)
על אף שאני לא מאמין בדיוקו, מצביע סקר דעת הקהל האחרון על צמיחה במידת הפופולריות של "חמאס". יתרה על כן, הסקר מעלה כי איסמעיל הניה גובר על הנשיא מחמוד עבאס, ועל כך שממשלת הניה גוברת על ממשלת סלאם פיאד, אף על פי שממשלת הניה לא טיפלה אף בפצוע אחד, לא שילמה משכורת אחת, לא חינכה תלמיד אחד, לא הביאה אפילו לפריצת דרך אחת, ולא עזרה אפילו לעני אחד. זוהי ממשלה של מפלגה אחת, שמסייעת לתומכיה וחבריה בלבד. אין לה התחייבויות כלפי אלו שתחת שלטונה, ולמרות כל זה הסקר מראה כי היא נמצאת בעליה. הסקר, שפרסם המכון של חליל שיקאקי, מוטל בספק או מפולג, מהטעם שלא ניתן להשוות בין ביצועי ממשלת סומליה וממשלת פינלנד, למשל.
אם היה הסקר מדויק, מדוע חוששת "חמאס" לקיים את הבחירות במועדן? מדוע היא נותנת לנשיא ול"פתח" סימנים לכך שהיא רוצה להאריך את כהונת הפרלמנט בתמורה להארכת כהונת הנשיא? אם ממשלת "חמאס" יכלה לגבור על עבאס ופיאד ששפכו על עזה 2.25 מיליארד דולר בשנה וחצי לטובת בנייתה, והובילו מהלך של תרומת 5 מיליארד נוספים לשיקום עזה, לאחר ההרס שהביאה עליה מדיניות "חמאס", מדוע שלא תלך זו אל הקלפי? אולי העם השלנו אוהב את המצור, ההרס, המוות והרס הבתים, ויצביע למי שנוהג במדיניות של הרס כולל, ללא מצע מדיני שמחזיר את התקווה ואת החיוניות האמיתית.

הבחירות הן ברירה דמוקרטית ולאומית, ולא ניתן לדחות אותן, אפילו אם הנושאים והנותנים יכולים להגיע להסכמה על כך. כל סיעה יכולה להגיע להסכמה במסגרת החוק, ולא מעל לחוק. כל סיעה יכולה לקיים מקח ומכר בהתאם לרעיונותיה הספציפיים, אך לא בניגוד לאינטרס הכלל. סיעה אינה יכולה לדלג מעל לזכותו של העם ולהחרים את הדמוקרטיה, ולכן אנו צריכים להרים את קולנו ולחייב בכיבוד מועד הבחירות, ולא לאפשר גזילת זכות זו מהעם. העם בלבד הוא אדון לעצמו, והוא אשר יבחר את דרכו ונציגיו, ולא הפלגים. חובה על כל גורמי הכוח בפוליטיקה ועל רובדי החברה, המאמינים בדמוקרטיה, להיות מוכנים להגן על זכות הבחירה הדמוקרטית, ולא לעזוב את העם כטרף לדיקטטורה של הפלגים. זה שהתנגד לכיבוש, והקריב – אין להניח שידחה את "ההתנגדות" מתוך הגנה על הבחירה הדמוקרטית, שכן החופש הוא אחד: חופש מציפורני הכיבוש וחופש מציפורני העריצות והדיקטטורה. יש להתריע מפני הפגיעה בבחירה הדמוקרטית, מפני שהיא זכות ציבורית. עם לא יכול לוותר על ידי הסכמה של ועדה ולמחוק את זכותו לקבוע את שלטונו.