כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אל-חיאת אל-ג'דידה: "הגרדיאן מציג: חזון השלום של הניה וחזון השלום של אולמרט"

(07/06/2007)

בשני מאמרים שפורסמו אתמול ב"גרדיאן" הבריטי מעלה הניה את חזון השלום שלו ואולמרט רוצה לשאת ולתת בעניין "יוזמת השלום הערבית" 

לונדון- רה"מ הפלסטיני הניה ועמיתו רה"מ הישראלי אולמרט הציגו את דעותיהם לגבי האמצעים להשגת שלום באזור בשני מאמרים שפרסם עיתון ה"גרדיאן" הבריטי אתמול לרגל ציון 40 שנה למלחמת 1967.

אולמרט תיאר במאמרו את המאבק ככזה ששם את ישראל במצב בו "אין לה תחליף" להגנה על עצמה. הניה, לעומתו, רואה במאבק "מלחמה של התפשטות" בה נוקטת ישראל. אולמרט כתב שהוא "לוקח ברצינות מלאה את ההצעה לכונן יחסים נורמליים בין ישראל למדינות ערב...ומוכן לדון ביוזמת השלום הערבית בפתיחות ורצינות". אלא שהוא הדגיש ש"השיחות צריכות להיות דיונים ולא אזהרה...לא נוכל לכונן שלום לבדנו".

הניה מתח ביקורת כלפי מדינות המערב על כך שהן "מטילות מצור כלכלי על עמי בזמן שישראל ממשיכה בהרג, הפקעה והרס מבלי לשלם כל מחיר". הניה קרא למערב לפתוח בדיאלוג עם ממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית. הניה כתב כי יישום השלום מצריך "פירוק של כל ההתנחלויות בגדה המערבית, שחרור של 11,000 עצורים פלסטינים הנמצאים בבתי הכלא בישראל והכרה בזכות השיבה של כל הפליטים הפלסטינים לשוב לבתיהם". והוסיף: "אם ישראל הינה רצינית לגבי השלום, הרי שעליה להכיר בזכויות יסוד אלו של עמנו".

אך אולמרט אומר כי כל שיחות שהן צריכות לקבל צביון של דיונים ולא להיכנע לארכות זמנים. אולמרט כתב: "אפעל למול הצעת הנורמליזציה המלאה של היחסים בין ישראל והעולם הערבי ברצינות, ואני מוכן לדון ביוזמת השלום הערבית בסגנון פתוח וכנה. דרך פעולה עם שותפינו הירדנים והמצרים, ואני מקווה שגם עם מדינות ערביות אחרות, עלינו לחתור לשלום הכולל בכל הרצינות והחזון. אך השיחות צריכות להתנהל כדיונים ולא כהכתבת קצבות זמנים".