כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

יוזמת ז'נבה הפלסטינית: העמקת ההתנחלויות במזרח ירושלים הופכת את הפתרון בעיר לבלתי אפשרי

(01/02/2012)

מנכ"ל "קואליציית השלום הפלסטינית", נידאל פוקאהא, מתריע כי התנחלות יהודים בליבן של שכונות ערביות בירושלים מקשה על יישום פתרון חלוקת העיר בהסכם עתידי בין ישראל לפלסטינים: "לפני עשר שנים המציאות בירושלים הייתה שונה. הגידול במספר ההתנחלויות במזרח העיר בעשור האחרון מחבל בפתרון שתי המדינות".

"קואליציית השלום הפלסטינית", הארגון המקביל ליוזמת ז'נבה ברשות הפלסטינית, פרסמה השבוע בעיתון אלאיאם מוסף מיוחד בשם "הדרך לעצמאות ולשלום". המוסף כולל מגוון טורי דעה סביב הנושאים הבוערים על סדר היום של החברה הפלסטינית, בדגש על נושאים הנוגעים לתהליך המדיני עם ישראל. נידאל פוקאהא, מנכ"ל הארגון, התייחס במאמר שכותרתו "ישראל מנהלת מרוץ נגד הזמן בירושלים", למדיניות ממשלת ישראל במזרח ירושלים. להלן קטעים מתוך המאמר:

"העולם כולו עסוק בתקופה האחרונה בבעיות מקומיות מגוונות. במישור האזורי, מרבית מדינות ערב ובייחוד מדינות הטבעת עסוקות בענייניהן הפנימיים ובמהפכות המתפרצות שם. במישור הבינלאומי, אנו רואים את אירופה עסוקה בבעיותיה הפנימיות ובראשן המשבר הכלכלי הקשה אשר מאיים להמיט אסון על רעיון האיחוד האירופי, ואת מוביל תהליך השלום (נשיא ארה"ב) עסוק בהכנות למערכת הבחירות שלו בסוף שנה זו.

ממשלת נתניהו וקואליציית הימין בישראל מנצלות בצורה הטובה ביותר תנאים אלה על מנת להעמיק את שיטת ההתנחלות בירושלים. למשל, להגביר את תהליך הייהוד של חלקים נרחבים בעיר הערבית, כגון שיח' גראח', סילוואן וואדי ג'וז.

לא יעלה על הדעת להמשיך ולקיים את המשא ומתן בין שני הצדדים בזמן שישראל פועלת באופן מואץ ליצור עובדות חדשות בשטח ולכרסם בירושלים, באופן שהופך את מימוש פתרון שתי המדינות בעיר לבלתי אפשרי.

המציאות הגיאוגרפית והדמוגרפית של העיר בשנת 2000 הייתה שונה, כאשר נשיא ארה"ב דאז ביל קלינטון הציג את מסמך הפרמטרים של קלינטון, אשר עליו נסמכה יוזמת ז'נבה בשנת 2003 כבסיס להצעת הפתרון בירושלים. המסמך קבע כי העיר תחולק כך שירושלים המזרחית, הכוללת השכונות הערביות והעיר העתיקה - למעט הרובע היהודי, תהיה בירת המדינה הפלסטינית, וירושלים המערבית, הכוללת את מוקדי ההתנחלויות במזרח העיר בזמנו (לאחר מימוש עקרון חילופי שטחים שווים) תהיה בירתה של מדינת ישראל.

אם ההצעה המורכבת כשלעצמה ניתנה ליישום בראשית האלף השני, הדבר הפך ליותר קשה ומורכב לאחר עשור. זאת לאור גידול במספר מוקדי ההתנחלויות בירושלים המזרחית, באופן שהופך את קבלתם כחלק מבירת ישראל לדבר בלתי אפשרי (מבחינת הפלסטינים), ואף מחבל בפתרון שתי המדינות בעיר".

לקריאה נוספת על הפתרון המוצע בסוגיית ירושלים ביוזמת ז'נבה, לחצו כאן.