כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

הקונסול הבריטי בירושלים בקריאה לשתי מדינות לשני עמים

תקוותה של בריטניה לשנת 2013: שנה מכריעה לפתרון שתי המדינות (מאמר מאת סר וינסנט פן, הקונסול הבריטי בירושלים)

http://www.alquds.com/news/article/view/id/407419

אנו נפרדים משנת 2012 ללא צער משום שהייתה שנה קשה מאד לתומכי השלום באזור, בעזה, בגדה המערבית ובישראל. ייתכן ששנת 2013 תהיה שונה, אם יהיה ברצוננו להפוך את שנת 2013 לשנת השלום.

על מנת לממש משאלה זו, אנו צריכים יוזמת שלום חדשה שתוביל ארה"ב מוקדם ככל האפשר ע"י הנשיא אובמה בכהונתו השנייה. היוזמה זקוקה לתמיכה חזקה מצד האירופים והשתתפות מלאה של ההנהגה הפלסטינית וממשלת ישראל שתורכב לאחר הבחירות ב22 בינואר. דבר זה מצריך הנהגה אמיצה ומכריעה בשני הצדדים של הסכסוך, ומארה"ב נדרשת יכולת להשפיע על שניהם כדי להיכנס למו"מ ללא תנאים מוקדמים כדי להגיע להסכם בר-קיימא ופתרון לכלל הסוגיות וסיום כל התביעות.

עבור בריטניה, מימוש פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא בראש סדר העדיפויות הבינלאומי. אנחנו תומכים בהגעה להסכם דרך מו"מ, אשר יגרום למדינת ישראל לחיות בביטחון ובשלום לצד מדינת פלסטין ריבונית ויציבה, על גבולות 67, עם חילופי שטחים מוסכמים, כשירושלים היא בירה משותפת לשתי המדינות, יחד עם הגעה לפתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים. זוהי הדרך היחידה להבטיח סוף צודק לסכסוך. כדי לממש זאת, על ארה"ב להשקיע מאמצים שלא היו כדוגמתם מאז הסכמי אוסלו.

הקיפאון המדיני בשנתיים האחרונות הזיק לאינטרסים של התושבים בצורה ישירה, כמו גם לאינטרסים של הקהילה הבינלאומית. אנחנו צריכים לשבור את מעגל הקסמים של העדר השיחות וחוסר האמון וזה מצריך מאמצים מכל הצדדים, ביניהם ההנהגה הפלסטינית וכל המדינות השכנות לעם הפלסטיני.

בשנתיים האחרונות היינו עדים להתרחבות ההתנחלויות באופן מכוון וממשלת בריטניה והקהילה הבינלאומית גינו זאת. ההתנחלויות ממוטטות את יסוד פתרון שתי המדינות שנמצא בסכנה משמעותית. כל ההתנחלויות סותרות את החוק ההומניטארי הבינלאומי ולכן אינן חוקיות. כמו כן הקמת התנחלויות חדשות כמו גבעת המטוס או ההתנחלות ב1E סותרות את התחייבויות מפת הדרכים. לדעתנו התגובה המועדפת להתרחבות ההתנחלויות הפרובוקטיבית הוא להמשיך להתמקד בהגעה להסכם צודק ובר-קיימא באמצעות מו"מ והושטת היד לשלום פעם נוספת.

אנו יודעים שהנשיא מחמוד עבאס הוא איש אמיץ ואיש של שלום. אנחנו מכבדים אותו ואת יכולותיו המנהיגותיות. באשר לקיפאון הנוכחי הרי שהוא לא מועיל אלא למי ששואפים לבנות עוד התנחלויות.

אנו מייחלים לשלום לתושבי עזה וישראל בשנת 2013, ואנחנו תומכים במאמצי מצרים האמיצה להבטחת הפסקת האש. לילדים בישראל ובעזה יש זכות ללכת לבית הספר ללא פחד. אנחנו רוצים לראות את עזה בונה את עתידה – עתיד הקשור קשר אדוק עם הגדה המערבית כחלק בלתי נפרד מהמדינה הפלסטינית, כמו שתיאר זאת הנשיא עבאס, עם חופש תנועה לאנשים, סוחרות ושירותים.

הרשות הפלסטינית היא הרשות החוקית בעזה, כמו בגדה המערבית. אנחנו תומכים בחוזקה ברשות הפלסטינית שעמדה במבחן ביצוע מטלות המדינה. משום כך אנו קוראים לממשלת ישראל להעביר את תשלומי המיסים מיד לרשות הפלסטינית, ואנו דורשים ממדינות ערב לעמוד בהבטחותיהן לרשות בזמן קשה זה. משרד הפיתוח הבינלאומי הבריטי תמשיך להשקיע יותר מ150 מיליון דולר בשנה כדי לעזור לפיתוח הפלסטיני בשנת 2013 ובשנים הבאות.

לשנת 2013: העם הפלסטיני זכאי ליהנות מאותן זכויות וכבוד כמו כל עם בארץ אחרת, לחיות בשלום וביטחון לצד כל שכניו, ישראל, מצרים וירדן. מימוש המטרה הנעלה הזאת היא אחריות משותפת וכבדה. אם לא תושג התקדמות באמצעות מו"מ בשנה הקרובה, ייתכן שפתרון שתי המדינות ייהפך לבלתי אפשרי. בריטניה מוכנה לבצע את תפקידה בשנת 2013 שצריכה להיות שנה מכריעה לשלום במזרח התיכון.

ולסיום, אני מאחל לעם הפלסטיני שנה שמחה ומוצלחת.