כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אשרף אל-עג'רמי, ממובילי יוזמת ז'נבה הפלסטינית: הקיפאון המדיני עלול להוביל להתפרצות של אלימות

(13/07/2011)

במאמר דעה בעיתון "אלאיאם"', מתריע אשרף אל-עג'רמי, לשעבר השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית וממובילי יוזמת ז'נבה הפלסטינית, כי המצב הנוכחי עלול להידרדר ולגלוש לעימותים אלימים בין ישראל לפלסטינים. הוא קורא לקוורטט ולארה"ב להניח יסודות לחידוש התהליך המדיני. המאמר פורסם ביום רביעי, 13.7.2011, להלן קטעים מתורגמים מתוכו:

"נדמה כי אף אחד לא לוקח בחשבון מה יכול לקרות אם המצב הנוכחי יישאר כפי שהוא, ממצב רע למצב רע עוד יותר. ורק ישראל מתכוננת למלחמה הבאה, שתהיה בהיקף מצומצם או נרחב, ולא חושבת על אופציה אחרת. הקיפאון המדיני, אשר אהוב כל כך על ההנהגה הישראלית, יוביל בסוף הדרך לאלימות ולעימותים, שייתכן שבתחילת דרכם דווקא יהיו פעילויות עממיות בדרכי שלום.

במידה והפלסטינים לא ישמרו על שתיקה ולא יניחו לבנייה המזורזת בהתנחלויות (שמטרתה לחסל את כל מה שנשאר מירושלים המזרחית ומאזורים אחרים בהתנחלויות) להתנהל בחופשיות, הרי שהאופציה המועדפת על ממשלת נתניהו היא ללכת לעימות אלים שבו תוכל ישראל להרוס כל דבר, מבלי שאכפת לה מה המחיר שישלמו שני העמים. שכן הדבר הכי חשוב מבחינת ישראל הוא לחסל אפשרות ליוזמה מדינית ש אינה תהיה מקובלת עליה, אשר תתבסס על גבולות 67.

על כתפי הקוורטט וארה"ב מוטלת אחריות גדולה במיוחד, אשר משתקפת בצורך להניח את היסודות הנכונים לתהליך שלום. התהליך צריך להישען על ההחלטות הבינלאומיות שבבסיס המשא ומתן הישראלי-פלסטיני, ועל הסכמי אוסלו. אנחנו לא צריכים לחכות לאיזו הנהגה שתנחת מהחלל ותסכים לעקרונות הללו. התהליך המדיני מתחיל אצל המרכיבים הפנימיים (של כל צד) וללא התערבות של אף אחד. יש להניח מסגרת כללית ליישוב הסכסוך, על בסיס עקרונות אובמה, ובמיוחד גבולות 67. בלי זה, האזור ייקלע לגורל בלתי ידוע, שעלול להשפיע על האינטרסים של גורמים רבים".

לקריאת המאמר במלואו באתר "אלאיאם" לחצו כאן.