כנס הסכם בתוך שנה-מקבלי החלטות ודעת הקהל – מי משפיע על מי
<< חזרה לרשימה

  כנס הסכם בתוך שנה

  מקבלי החלטות ודעת הקהל – מי משפיע על מי
גדי בלטיאנסקי, שפתח את המושב, טען כי הציבור משפיע על מקבלי ההחלטות, למרות שצריך היה להיות הפוך. חשיבותה של התקשורת נבנית מעצם החשבתם של מקבלי ההחלטות אותה ככזו. הצהרותיהם של מנהיגים על קווים אדומים במו"מ נמצאות מזיקות בנוגע לגיבוש עמדות הצד השני במו"מ, מפני שבמקרים רבים מנהיגים קבעו קווים אדומים בהצהרות, ואח"כ בפועל הם חרגו מהם. כמובן שההצהרות הללו מטשטשות עבור הציבור שלנו את המשמעות של "קו אדום". מטרת המו"מ היא השגת הסכם ולא צדק. לכן, יש להשמיט את המילה "צדק" מהשיח. שימוש במושג "זכות שיבה" מזיק לטיפול בנושא הפליטים. ישנה טעות ברצון מנהיגים לרצות את המיעוט המתנגד. מנהיג צריך לדעת שתהיה התנגדות. רצוי פחות לדבר על המחיר ויותר לדבר על התרומה שישיג הסכם. 

ד"ר חליל שיקאקי טען כי סקרי דעת הקהל חשובים וכי יש השפעה הדדית בין מקבלי ההחלטות והציבור. הפלסטינים יודעים מעט מאד על דעות הישראלים. הם שוגים בתארם אותם כלא מתונים. החלוקה של סקרי דעת קהל לנושאים ספציפיים מקנה למנהיגים מרחב תמרון. במהלך ה- 10-15 שנים האחרונות המגמה אצל הפלסטינים היא לעבר התמתנות. המנהיגים יכולים לרכב על המגמה הזו ולהאיץ את המגמה הזו. 

פרופ' תמר הרמן חידדה את הנושא וטענה כי השאלה החשובה היא עד כמה אנחנו חושבים שהציבור צריך להשפיע על מקבלי ההחלטות. קלמן גאייר עסק במקרים שונים בהסטוריה של תהליך השלום בהם מנהיגים נעזרו או הושפעו מדעת הקהל בשיקוליהם לגבי מהלכים פוליטיים הקשורים למו"מ. המשטר הפוליטי בישראל מושפע מאד מדעת הקהל.