כנסים-כנס "כיצד בונים שני פרטנרים להסכם?"
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו
<< חזרה לרשימה

כנס "כיצד בונים שני פרטנרים להסכם?"


ד"ר סופיאן אבו זיידה, לשעבר שר לענייני אסירים ברשות- מקטע 1
ד"ר סופיאן אבו זיידה טוען כי ממשלת אחדות פלסטינית היא הפתרון האידיאלי עבור הפלסטינים במציאות הנוכחית - אחרת הרשות הפלסטינית תקרוס. מרגע שיתייחסו אליהם, יחפשו הפלסטינים לא רק "פרטנר", אלא כל "כתובת" שהיא. טענתו של ד"ר אבו זיידה היא כי 90% מבוחרי "חמאס" כלל לא התעניינו באידאולוגיה ובגישה המדינית של "חמאס", אלא מאסו בשלטון "פתח". ד"ר אבו זיידה השווה את תוצאות הבחירות ברשות לתוצאות הבחירות בישראל ב- 1977.
לחצו לצפייה בוידאו
ד"ר סופיאן אבו זיידה, מקטע 2
ד"ר אבו זיידה הפנה את תשומת הלב לכך שיש להבדיל בין מדיניות "חמאס" כארגון אופוזיציוני לבין היותו מפלגה האוחזת בהגה השלטון. ל"פתח" לקח 30 שנה לשנות שפה. ד"ר אבו זיידה מעריך כי ל"חמאס" יקח פחות מ- 3 שנים לשנות מעמדותיו. לראיה, מה ש"חמאס" מקבל היום הוא לא היה מוכן לקבל לפני 6 חודשים. מה ש"חמאס" יקבל עוד 6 חודשים צפוי להיות יותר ממה שהוא מקבל היום. לטענתו של ד"ר אבו זיידה, "חמאס" לא יתעלם מההסכמים החתומים מול ישראל.
לחצו לצפייה בוידאו
ד"ר סופיאן אבו זיידה- מקטע 3
ד"ר אבו זיידה טוען כי ניתן היה לחזק את אבו מאזן בכהונתו הראשונה כראש ממשלה, אם היו מבצעים את ההתנתקות מעזה במהלך הסכמי מולו. ביצוע ההתנתקות כמהלך חד צדדי היא שהעלתה את "חמאס" לשלטון.

חה"כ זהבה גלאון, מרצ
חה"כ זהבה גלאון טענה כי האינטרס הישראלי היחידי הוא להביא לסיום הכיבוש דרך משא ומתן להסדר שלום ולא רק על ידי היפרדות. ח"כ גלאון הביעה עידוד מהתקוות לחידוש מגעים פעיל בין הישראלים לפלסטינים בעקבות הקמתה הצפויה של ממשלת אחדות פלסטינית.
ביקורת חריפה נמתחה כלפי הממשלה הנוכחית בישראל, שבזמן שנלחמה מלחמה מיותרת בלבנון, גם פגעה בתשתיות אזרחיות ומוסדיות ברצועת עזה וגרמה שם למצב הקרוב לאסון הומניטרי. בנוסף לכך במשך כ-5 חודשים לא היה כל ניסיון לדבר עם אבו מאזן. הקפיאו את המגעים עם אבו מאזן.
ח"כ גלאון אמרה כי היא מאמינה שהדרך הנכונה והיחידה עבורנו היא להפנים כי ברשות מתגבשת ממשלת אחדות ואיתה נהיה מוכרחים להגיע להסכמים. חלוף הזמן ללא קיום מגעים מול הרשות וללא הגעה להתקדמות במשא ומתן פועלת לרעתנו.

חה"כ דני יתום, מפלגת העבודה
חה"כ דני יתום אמר כי הוא תומך ביצירת דיאלוג בינינו לבין שכנינו. אך להסכם צריך להגיע בהדדיות ולא בכפיה. חה"כ יתום טען כי מרגע שהחמאס עלה לשלטון, חל שינוי מהותי במערך הכוחות במזרח התיכון. ממשלת אחדות פלסטינית צריכה להסכים לשלושת התנאים שהציבה בפניה ישראל כדי להוות פרטנר אמיתי להסכם. כל עוד חמאס לא יעבור טרנספורמציה וינטוש את הגישה כי יש לנהל מלחמת חורמה נגד ישראל, הרי שהוא אינו פרטנר. עוד אמר ח"כ יתום כי היה עלינו לחזק את אבו מאזן ולהתייחס אליו כמנהיג העם הפלסטיני.  ח"כ יתום טוען שיש לקיים מגעים עם אבו מאזן, אך לא כדי להפיל את ממשלת החמאס אלא כדי להפסיק כל פעולה אלימה ולהחזיר את גלעד שליט במהלך של החלפת שבויים. במצב הנוכחי, החזרת גלעד שליט היא הצורך המיידי שרק לאחריו נוכל לנוע קדימה.

חה"כ ישראל חסון, ישראל ביתנו
חה"כ ישראל חסון טען בראשית דבריו כי כל עוד יש עם פלסטיני - יש פרטנר. השאלה הנשאלת היא האם יש לאותו הפרטנר מנהיגות שיכולה להוביל אותו למהלך מדיני שיילחם בטרור וימשיך את דרך המשא ומתן. ח"כ חסון אמר כי הצד הפלסטיני לא ניצל את ההזדמנות שניתנה לו לקחת יוזמה מיד לאחר ההתנתקות.
הדרך היחידה שבה נוכל לשים סוף לקיפאון תהיה בעזרת חסות בינלאומית, דבר שעשוי לקרות בשלוש שנים הקרובות.
לא קיימת מנהיגות בשני הצדדים שיכולה להגיע להסכם ולכן נידרש להגיע להסכם ביניים בחסות בינלאומית.

פרופ' חליל שיקאקי, מנכ"ל המרכז הפלסטיני למחקרי מדיניות וסקרים, רמאללה
פרופ' ח'ליל שיקאקי מראמאללה תיאר את שנת 2005 כשנה המוצלחת ביותר מבחינת הפלסטינים, מבחינת בחירת הרוב הפלסטיני באבו מאזן, והמוכנות לפשרות יותר מאי פעם. שנת 2005 הסתיימה בנימה שלילית, כאשר אבו מאזן לא הצליח לשמור על אחידות ב"פתח". בהתייחסו לעלייתו של "חמאס" לשלטון, קבע ד"ר שיקאקי כי הרכבת הקואליציה לאחר בחירות ינואר 2006 אינה משקפת את רצון הרוב הפלסטיני. פרופ' שיקאקי התייחס לכך שההתנתקות פגעה ב"פתח", מפני שהיא חיזקה בקרב רוב הפלסטינים את התחושה כי אקט חד צדדי זה של ישראל בא בשל נצחון האלימות.  מבין הנתונים שהציג ד"ר שיקאקי בכנס עולה כי אין הבדל גדול בעמדות מצביעי"חמאס" ו"פתח". יותר מ- 80% מהפלסטינים תומכים בהגעה להסכם.  כיום 75% רוצים ש"חמאס" ינהל משא ומתן עם ישראל. תוצאות אלו מעידות על נכונות לפשרה בעם הפלסטיני. סקר שנערך ביוני 2006 מראה כי 44% מהפלסטינים תומכים בפרמטרים של יוזמת ז'נבה. על פי סקר שנערך בדצמבר 2004 תמכו 54% ב"הסכם ז'נבה". כשנשאלים הפלסטינים מה הם סוברים שהישראלים חושבים על אותם עקרונות- ניתן לראות שרובם חושבים שבצד השני לא יתמכו בפשרות האלו. אותו הדבר קורה כשפונים לצד הישראלי ושואלים על הפלסטינים, וכך ניתן לראות כיצד כל צד מגבש את התפישה כי הצד השני אינו פרטנר.

תא"ל (מיל') שלמה ברום
 תא"ל במיל' שלמה ברום התחיל בכך שתמך בשעתו בהתנתקות מעזה, בתנאי שנראה באקט זה כשלב ראשון ליצירת הידברות עם הצד השני. נראה כי ההתנתקות חשפה את חולשתה של הפעולה החד צדדית. המסקנה הנדרשת היא שיש צורך בהסכם שיסיים את הסכסוך. מנגד יכולה לנבוע גם המסקנה כי נגזר עלינו להמשיך בעימות. אפשרות ההסכם מחד והמשך העמות מנגד מביאים אותנו לשאלת הימצאותו של פרטנר שרוצה ויכול לקבל החלטות וליישמן. ברום הפנה את תשומת הלב למדיניות הפאסיבית, בה נוקטת ישראל, כלפי האפשרות לבנות ולחזק פרטנר בצד הפלסטיני: מצד אחד ישנה תפיסה בישראל כי אבו מאזן חלש וחסר אחיזה בשטח מכדי להגיע להסכם. ישראל אינה עושה דבר זה חודשים רבים כדי לחזקו. מצד שני, "חמאס", למרות שנבחר על ידי הפלסטינים, אינו נתפש כפרטנר. ממשלת ישראל סוברת כי אם נפיל את "חמאס", יעלה "פתח" במקומו, ויהיה הפרטנר שלנו. ברום לא רואה אפשרות סבירה לכך ש"פתח" יצליח להנהיג לבדו את הפלסטינים. מאידך, אם "חמאס" יפול, לא יהיה שינוי.
ברום קבע כי הפיגועים בתקופה האחרונה לא נעשו על ידי "חמאס", וכי תנועה זו מעוניינת בהפסקת אש. ברום הוסיף כי "חמאס" הינו תנועה פוליטית עם מטרות פוליטיות, שיתאים את עצמו לדעת הקהל, וסקרים מוכיחים כי דעת הקהל תומכת בפתרון של שתי מדינות לשני עמים. יש לקחת בחשבון כי "חמאס" לא ישתנה בין לילה. נכון יותר לצפות לתהליך שינוי איטי עבור התנועה. תא"ל במיל' ברום חתם את דבריו בהנחה כי הדרך ליצור פרטנר בצד הפלסטיני היא לאפשר בנייה של קואליציה רחבה בצד הפלסטיני, שתסכים כי צריך להגיע לפתרון הסכסוך על פני מודל "שתי מדינות לשני עמים" בדרכי שלום.