כנסים-כנס אתגר ההתנחלויות
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו
<< חזרה לרשימה

כנס אתגר ההתנחלויות

יוזמת ז'נבה קיימה ביום א', ה- 30.3.2008, כנס שעסק בסוגיית ההתנחלויות. 230 איש נכחו בכנס בבית אריאלה, שבמהלכו עמדה לדיון סוגיית ההתנחלויות על היבטיה השונים, ביניהם: אפשרות ההגעה להסכם בלי פינוי מתנחלים, תזמון ואופן פינוי מתנחלים, מחירו הכלכלי של פינוי, מצב עדכני של הבניה בהתנחלויות, סוגיית ההתנחלויות בהקשר של חתירה לסיום הסכסוך הישראלי-ערבי, אי-יישום דו"ח המאחזים, חוק "פינוי –פיצוי", ועוד. הנחתה את הכנס הסופרת והפובליציסטית יעל משאלי, תושבת אפרת לשעבר.

עקיבא אלדר
עקיבא אלדר ("הארץ", ממחברי הספר "אדוני הארץ") טען כי המשך ישיבתן של ההתנחלויות מהווה איום על הציונות, ואינו עולה בקנה אחד עם רוח מגילת העצמאות, שקבעה כי אופי המדינה יהיה יהודי, דמוקרטי, בטוח, רודף שלום ומוסרי. אחת ממסקנות הספר "אדוני הארץ" היא כי הכשל העיקרי בתהליך אוסלו הוא באי-הטיפול בהתנחלויות. ממשלות ישראל ואזרחיה התאהבו בהתיישבות בשטחים במקום להשתמש בהתנחלויות כקלף מיקוח בדרך להסכם שלום. אלדר טוען כי אילו הייתה סוגיית ההתנחלויות נפתרת, אזי המחלוקת בין ימין לשמאל הייתה נגלית כמינורית, אם בכלל.

חגית עופרן
חגית עופרן (ראש צוות מעקב התנחלויות ב"שלום עכשיו") הציגה נתונים עדכניים לגבי מציאות הבנייה וההתרחבות בהתנחלויות, תוך אזכור של מספר מסמכים והסכמים בהם התחייבה ממשלת ישראל להקפיא בנייה או/ ו לפנות מאחזים בלתי חוקיים. עופרן כללה סיכום לגבי הבנייה במזרח ירושלים, בפנים הגדה המערבית ומציאות המחסומים לאחר ועידת אנאפוליס.

טליה ששון
טליה ששון (לשעבר מנהלת המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, מחברת "דו"ח המאחזים") עסקה באי-יישום דו"ח המאחזים, ובהיבטים משפטיים של פינוי התנחלויות ומאחזים. לעומת ההתנחלויות, נראה כי אין ויכוח בקרב מומחי המשפט בישראל כי נושא המאחזים הוא בלתי חוקי לפי הדין הפנימי שחל בשטח לפי שיטתה של ישראל. בנושא פינוי המאחזים אמורים לטפל שר הביטחון וראש הממשלה ובנושא של שינוי הכללים אמורה לטפל ועדת שרים של ממשלת ישראל, שקמה עוד במרץ 2005 ליישום דו"ח המאחזים. זה שלוש שנים שדו"ח זה מונח בפני הממשלה ולא נעשה דבר בעניינו.

מושב ראשון - שאלות ותשובות

פרופ' עזרא סדן
פרופ' עזרא סדן (לשעבר מנכ"ל משרד האוצר) טוען כי יש לתת למפונים כסף מזומן ביד. לדעתו פה טמון הכשל בעניין מפוני גוש קטיף כשהבעיה היא בהיעדר חקיקה מתאימה בנושא, שיכלה הייתה להנחות את מנהלת ההתנתקות. כמו כן טוען סדן כי אי-אפשר לחוקק פרטנית לפני שמנהלים מו"מ עם המתנחלים. בהנחה שקובעים כי יינתן סל קליטה למפונים, הרי שלפני המו"מ עימם יש לקבוע סכום פיצוי. העיקרון יכול להיות שכאשר מפנים משק בית, צריך לעמוד את המטראז' של הבית ולברר כמה כסף צריך להוסיף על שינוי המיקום. צריכה להיות החלטה לגבי נקודת ההתייחסות.

חה"כ אבשלום וילן
חה"כ אבשלום וילן (מראשי תנועת "בית אחד") עסק בהצעת תנועת "בית אחד" בעניין פינוי מוקדם מרצון של מתנחלים, והוא שהממשלה תקנה את הבתים של המתנחלים שיהיו מוכנים להתפנות מרצון, הבתים האלו יאטמו, והמתנחלים יקבלו שווה כסף. העיקרון הוא של בית תמורת בית לפי מספר פרמטרים: כמה זמן גרים במקום, מהו גודל הבית, האם היה סבסוד, מהו ערך חליפי של דירה חליפית במקומות סבירים בישראל. בסופו של דבר יש להגיע לנוסחה שתדע לשערך את עלות הבית. המדינה תקנה את הבית מידי המתנחלים ותאפשר להם לעבור לתוך הקו הירוק בזמנם, בכספם ובאקט של לקיחת אחריות אישית לגורלם.

מושב שני - שאלות ותשובות

יאיר שלג
יאיר שלג ("הארץ", חוקר בכיר ב"מכון הישראלי לדמוקרטיה") מתח ביקורת על ההנחה הרווחת כי ההתנחלויות הן מכשול לשלום. טענתו היא כי הבעיה לגבי ההתנחלויות אינה מוסרית אלא פוליטית. לו היו התנחלויות נשארות מתוך בחירה תחת ריבונות פלסטינית של מדינה פלסטינית, כי אז אין לכאורה בעיה עם אי-פינוין. הבעיה היא שאין עדיין פתרון לסוגיית הזהות הפלסטינית. יחד עם זאת, טוען שלג כי תחת סיטואציה מסוימת בה הפלסטינים לא יקבלו יהודים, צריך יהיה לפנות ישובים.

אמונה אלון
אמונה אלון (סופרת ופובליציסטית, תושבת בית אל) אמרה בפתח דבריה כי סיבת בואה לדבר בכנס זה הוא תמיכתה בהסכם, והנחתה כי רוב הישראלים רוצים לומר "כן" להסכם שיוציא את כולנו מהפלונטר בו אנו נמצאים יחד. לטענתה, אחת הבעיות היא ביחס האמוציונלי והלא רציונלי כלפי המתנחלים וההתנחלויות. אלון טוענת כי רוב של כ- 98% מתושבי ההתנחלויות, שנבנו ביוזמת ועידוד הממשלות, לא יסרבו להתפנות, במידה ותתקבל החלטה דמוקרטית לפנותם.

חה"כ יוסי ביילין
יוסי ביילין (מראשי יוזמת ז'נבה) קבע בפתח דבריו את הנחת היסוד כי הדיון מתקיים לאור ההבנה הרחבה, הקיימת גם בחוגי ימין, שפתרון סוגיית ההתנחלויות יכלול פינוי נרחב של התנחלויות. נושא ההתנחלויות נשאר כאחד הנושאים הבלתי פתורים בהסכמי אוסלו. מאחר והמתנחלים טענו כי אין הם מעוניינים להישאר תחת ריבונות פלסטינית, למשל אלו עימם שוחח חה"כ ביילין, נקבע ביוזמת ז'נבה, המהווה מהלך הסכמי עם הצד השני, שכל התנחלות שלא תסופח לישראל – תפונה.

מושב שלישי - שאלות ותשובות