כנסים-כנס "היוזמה הסעודית- יש פרטנר?"
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו
<< חזרה לרשימה

כנס "היוזמה הסעודית- יש פרטנר?"


דברי פתיחה של גדי בלטיאנסקי, מנכ"ל יוזמת ז'נבה
בדברי הפתיחה משייך גדי בלטיאנסקי, מנכ"ל יוזמת ז'נבה" את הכנס הזה כחולייה נוספת בשרשרת הפעילויות שמקיימת יוזמת ז'נבה במטרה להעלות לסדר היום נושאים שראויים ליותר תשומת לב. הדיון הציבורי שחסר לטעמנו בכמה נושאים חסר גם לגבי היוזמה הסעודית, שאומצה ע"י פסגת הליגה הערבית בבירות במרץ 2002 והפכה ל"יוזמת השלום הערבית". היוזמה והסכם מכה ראויים להתייחסות רצינית מהצד שלנו. הפתרון לסכסוך ימצא פה באזור, אך יש להתייחס לקהילייה הבינ"ל שממלאת תפקיד של סיוע לצדדים בהשגת הפתרון. 

דברי ברכה של רמירו סיבריאן-אוזל, ראש משלחת האיחוד האירופי לישראל

ראש משלחת האיחוד האירופי לישראל העמיד את נושא פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני כנושא בעל חשיבות עליונה עבור האיחוד, ולכן משקיע האיחוד מאמצים דיפלומטיים רבים בנושא. בנוגע להצדעתו  לאלו בשני הצדדים שממשיכים לפעול במרץ להשגת פתרון לסכסוך ציטט אוזל משפט שאמר מנהיג השמאל האיטלקי גראנצי: "כנגד הפאסימיות של האינטיליגנציה תמיד ישנה האופטימיות של הרצון". אוזל טען כי צריכה להיות מעורבות בינ"ל גדולה יותר לפתרון הסכסוך וצריך ליצור קונצנזוס גדול יותר בקרב הישראלים והפלסטינים לגבי ההכרח להביא להסכם שיסיים את הסכסוך.


דברי שר הבינוי והשיכון, מאיר שטרית- מקטע 1
השר שטרית הבהיר בדבריו כי השגת השלום היא מטרה אסטרטגית למדינת ישראל. יש להפוך כל אבן כדי להשיג את השלום. "השליטה על א"י הגדולה תוך כדי שליטה על בין 2 ל- 3 פלסטינים על פי התפישה של הליכוד לא מקובלת עלי והיא מהווה סיכון קיומי למדינת ישראל", טען השר והוסיף: "אני רוצה מדינה יהודית ודמוקרטית עם רוב ברור של יהודים".
לחצו לצפייה בוידאו
דברי שר הבינוי והשיכון מאיר שטרית- מקטע 2
יש להזמין את מנהיגי ערב לבוא לישראל לדון בפרטי "היוזמה הסעודית". השר טען כי לדעתו הפלסטינים מבינים שלא תהיה חזרה מדוייקת לגבולות 67', ויש לנהל משא ומתן על גבולות שיהיו מוסכמים. השר הסביר כי יש לנהל משא ומתן עם מנהיגים ערבים דרך הבנת המנהג הערבי, התרבות הערבית ואת דרך ניהול המו"מ של הערבים, כלומר יש לתת "ריספקט" אמיתי כדי שהמו"מ יצליח. היום אין מקום להסכמי ביניים נוספים, אין שום מקום להתכנסות חד צדדית, אלא צריך לדבר על הסכם שלום. צריך לעקוף את גופי ההתנגדות האסלאמיים ע"י הזמנת מנהיגי ערב לשיחות.
לחצו לצפייה בוידאו
דברי שר הבינוי והשיכון, מאיר שטרית- מקטע 3
יש לשים על השולחן תכנית קבע ולנהל עליה משא ומתן. בלי לעשות הסכם שלום עם הפלסטינים לא נוכל לעשות הסכם שלום עם העולם הערבי. מדינות ערב משלמות הרבה מס שפתיים לטובת הפלסטינים, אבל הדבר היחידי שהם עושים בעניין הפלסטיני הוא לא לחתום על שלום עם ישראל. רק ביום בו נשיג שלום למדינת ישראל יפסיק התירוץ הביטחוני במדינה לכסות על ערוות הממשלות בטיפול בעניינים הפנימיים החברתיים במדינה. הזמן לא משחק לטובתנו ולא לטובת הפלסטינים. השלום הוא מטרה בהישג יד.

כדורה פארס- מקטע 1
למרות נצחון "חמאס" בבחירות לפרלמנט עדיין יש מעל ל- 70% תמיכה בציבור הפלסטיני בעקרון "שתי מדינות לשני עמים". ישראל צריכה לראות בממשלת אחדות פלסטינית כפרטנר למשא ומתן. "חמאס" נותן לאבו מאזן מנדט לנהל מו"מ עם ישראל. "חמאס" עובר תהליך של התמתנות, והוא כבר מכבד את החלטות האו"מ.
לחצו לצפייה בוידאו
כדורה פארס- מקטע 2
כדורה פארס אומר כי בפגישה עם ח'אלד משעל אמר לו כי אבו מאזן הוא נשיאו וכי הוא מקבל מנדט מ"חמאס" לנהל מו"מ עם ישראל על בסיס גבולות 67' ופתרון בעיית הפליטים על בסיס החלטה 194 של האו"מ. לממשלה פלסטינית שתקום יש אפשרות לעצור כל ירי מעזה על ישראל. כדורה הביע את תקוותו שהפסקת האש תכלול גם את הגדה. רוב רובה של פעילות צה"ל במחסומים אינה תורמת לביטחון אלא רק מהווה התנכלות לאנשים.

דברי חה"כ קולט אביטל
נושא "היוזמה הסעודית" עמד בראש הדיונים בועידת מדריד +15. יש לסיים את דפוס הפעולה הישראלי של דחייה מיידית של כל יוזמת שלום. "היוזמה הסעודית" מגלמת מספר יתרונות ושינוי גישה יסודי של העולם הערבי: הכרה מלאה בישראל ויחסים נורמליים בין ישראל לעולם הערבי, ערבות העולם הערבי למדינות האזור, סיום הסכסוך וגמישות מסויימת לנושא הפליטים תוך התייחסות להחלטה 194. הקמת ממשלת אחדות פלסטינית היא הזדמנות לנהל מו"מ מול פרטנר שממשלת אחדות זו מסמיכה לעניין.

חה"כ יוסי ביילין
קריאת הליגה הערבית לקואליציה ערבית מתונה יחד עם ישראל היא אמיתית ומוחשית. אין היום כבר ויכוח אידאולוגי בתוך ישראל לגבי כן נסיגה או לא נסיגה משטחים בגדה המערבית. לכן חובה על המפלגות במפה הפוליטית הנוכחית, שתומכות בהכרח לסגת משטחים ולהגיע להסכם שלום, לעשות את כל שניתן כדי לקדם הסכם שלום. אסור לנו לחכות לבחירות הבאות, שכן הסקרים מנבאים נצחון לימין.