כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מפגש מנהיגות מקומית ומובילי דעת קהל בגבעת שמואל

(12/05/2007)הרצאתו של שאול אריאלי כללה הסבר שמקנה הבנה של הטענה ההיסטורית לזכות על הארץ הן של הצד היהודי והן של הצד הפלסטיני, החל מהצהרת בלפור ב- 1917 וחלופת אגרות חוסיין-מקמהון, עליהם מתבססים שני הצדדים בתביעת הזכות להגדרה עצמית על שטחי ארץ ישראל.
אריאלי המשיך עם הסברים לגבי הצעת החלוקה של ועדת פיל מ-1937, הצעת החלוקה של האו"מ מ- 1947, על פעולותיה של מדינת ישראל אחרי קום המדינה ועד ה- 4 ליוני 1967 לקביעת גבולותיה. אריאלי תיאר דרך מצגת מרשימה את השינוי ביחס הדמוגרפי בין הערבים ליהודים לאורך המאה ה- 20 ואת השתלשלות דרכו של מפעל ההתנחלות ביהודה, שומרון ורצועת עזה.
את הרצאתו סיים אריאלי בציטוט של דוד בן גוריון ז"ל, שאמר כי עוד במהלך מלחמת העצמאות ידע כי יש בכוחו של הצבא לכבוש את כל השטח עד לירדן, אך בן גוריון הבין כבר אז כי הבחירה היא בין ארץ ישראל השלמה לארץ ישראל עם רוב יהודי מוצק. הבחירה היתה במדינת ישראל עם רוב יהודי מוצק.

אחרי אריאלי דיבר אליאס זננירי, שהיה עד לפני זמן לא רב מנכ"ל "קואליציית השלום הפלסטינית", אודות הדרך הנכונה להתמודד מול איום החמאס. זננירי הסביר כי הסיבות לעליית "חמאס" אינן קשורות לתמיכת האוכלוסיה הפלסטינית במשנתו המדינית. "חמאס" זכה ברוב בפרלמנט והקים בסוף ינואר 2006 ממשלה חד מפלגתית בגלל מספר סיבות: 1. שיטת הבחירות הפלסטינית בה יש 50% ייצוג יחסי ו- 50% ייצוג אזורי. הטעות של ה"פתח" היה שרבים מאנשיו רצו לבחירות כעצמאים וגרמו ל"פתח" לאיבוד קולות משמעותי. כך ברמה האזורית זכתה "חמאס" ברוב מוחלט של קולות במחוזות פלסטינים רבים, בשל פיזור הקולות שהצביעו למועמדי "פתח" עצמאיים. 2. הציבור הפלסטיני מצוי בייאוש מסוים שנובע מהיעדר אופק מדיני. 3. "חמאס" ערכה תעמולה בה טענה כלפי הציבור ש"פתח" לא השיג הישגים מישראל אחרי עשרות שנות מאבק, ואילו הם, "חמאס", הביאו לנסיגה ישראלית מרצועת עזה וצפון השומרון דרך הכוח.
4. הסיסמא של "חמאס" בבחירות, "רפורמה ושינוי", דיברה לליבות רבים מהפלסטינים שתמכו בעבר ב"פתח".

זננירי טוען כי הדרך הנכונה לשנות את המצב הוא לנהל משא ומתן על הסכם הקבע ולהביאו למשאל עם בפני הציבור הישראלי והציבור הפלסטיני. זו הדרך לדעת מה באמת הציבור רוצה ולא מה מסוגלים או לא מסוגלים להשיג מנהיגים קצרי ראות.