כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

הפגנה בשבת הקרובה - למען הדמוקרטיה

(15/01/2011)

נשות ז'נבה בהפגנה

שר החוץ ליברמן דיבר על וועדת החקירה הפרלמנטרית שתחקור ארגוני שמאל וציין כי הוועדה לא תחקור את יוזמת ז'נבה הפועלת לקידום עמדות שאינן מקובלות עליו אך עדיין לגיטימיות. ואנחנו אומרים: תעודת ההכשר שליברמן נותן לנו היא למעשה אות קלון ובוודאי רק זמנית עד אשר יציע לחקור את כל מי שלא חושב כמוהו.

מתוך כתבה שפורסמה בנענע 10:

ליברמן: ארגוני השמאל שייחקרו - סייעני טרור

אחרי שאושרה בכנסת הקמת ועדה שתחקור ארגוני שמאל קיצוניים, יצא שר החוץ להגנת ההחלטה ודחה את הביקורת עליה. "יש פה תופעה של התקרנפות שבאה גם מהימין. בגלל אותם מתקרנפים, הימין אף פעם ללא שולט, גם כשהוא מנצח", אמר שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס היום (שני) להחלטת מליאת הכנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לדרכי המימון של ארגוני זכויות אדם בישראל. "כשמסתכלים על העובדות, שואלים למה הם לא מוחים על גלעד שליט. הם תמיד טוענים שישראל לא צודקת. מדובר בארגונים של סייעני טרור, שמטרתם להחליש את צה"ל ומדינת ישראל", אמר בישיבת סיעתו לפי דיווח ב"הארץ".

ראיתי בסוף השבוע הכפשות, דיס-אינפורמציה וניסיונות לסתימת פיות", אמר ליברמן בהתייחסו להחלטה. "אנשים ניסו ליצור מצגת שווא בלי עובדות. החקירה שלנו לא כוללת את יוזמת ז'נבה ולא את שלום עכשיו, שהם לגיטימיים, ואין כוונה לבחון ארגון שעוסק באמת בפוליטיקה או זכויות אדם, אלא בארגונים שמטרתם להרתיע את צה"ל מלהאבק בטרור".

ליברמן גם תקף את הההתנגדות מגורמים בימין. "יש פה תופעה של התקרנפות שבאה גם מהימין. אנשי המחנה הלאומי המתקרנפים הצביעו יחד עם טיבי וחנין זועבי. בגלל אותם מתקרנפים, הימין אף פעם ללא שולט, גם כשהוא מנצח. בגללם הימין הפך לחבורה של פיינשמקרים".

הוא תקף את המתנגדים להחלטה ברחבי המערכת הפוליטית. "כמות המחאות בסוף השבוע היתה חסרת פרופורציות. מבחינתי, זה מוכיח עד כמה אנחנו צודקים. הבעיה הבסיסית שלנו היא שכולם אומרים בעולם שהטיעונים נגד ישראל באים מתוך המדינה ומעיתון 'הארץ', מארגון 'יש דין' או 'יש גבול' או יש בטיח. גם העצרת באיסטנבול נגד ישראל נתנה בימה לישראלי לשעבר דרור פיילר. הארגון שמנסה לעצור ישראלים בלונדון נהנה מאותו מקור מימון כמו הקרן החדשה. הבדיקה הזו נחוצה. יש פה ארגונים שבינם לזכויות אדם אין שום דבר".

בתוך כך, סיעת קדימה החליטה בישיבתה השבועית כי תתנגד להמשך קידום ההצעה. "יש רוח רעה ששוטפת את הארץ. מי שמעלה את הלהבות על פי רצונה ובציניות רבה זו היא ממשלת נתניהו-ליברמן, בין אם בשתיקה או בין אם בשותפות של חלק מהגורמים בכנסת", אמרה יו"ר המפלגה, ציפי לבני.

"הם בוחרים מבחינתם את הנושאים הרגישים ביותר בציבוריות הישראלית", הוסיפה. "אני מתקוממת מפעילות הארגונים, אבקר את פעילותם ואפעל נגד מעורבות זרה אבל חובתנו לעמוד מול הגל. לעצור את הרוח הרעה אינו רק תפקיד של השמאל אלא של כל מי שמחויב לישראל ולערכים שלה".

לבני אמרה כי קדימה לא יכולה להיות פאסיבית בתהליך. "תפקידנו הציבורי הוא לא להיות שותפים לדבר הזה וכן לעמוד מול הגל, בכנסת ובאמירה ציבורית. עמדת קדימה מתנגדת להמשך התהליכים האלה. כל יום אנו קמים לסיפור אחר והיום שמענו את האיומים על שי ניצן ואת ח"כ בן ארי שבכלל מפתח את תיאוריות הקונספירצייה. אי אפשר לעמוד בצד ולהסתכל על זה קורה. בסוף החברה הישראלית משלמת את המחיר".

"ליברמן וחבר מרעיו הם אלה שגורמים לנזק עצום למדינה" יו"ר מרצף חיים אורון מתח ביקורת על דברי שר החוץ. "ליברמן יצא מרוסיה הסובייטית, אבל זו לא יצאה ממנו. ההסתה, השיסוי ורדיפת יריבים פוליטיים, הפכו זה מכבר לחם חוקו ועיקר סדר יומו של ליברמן. הוא מתעב את השיטה הדמוקרטית ופועל בשיטתיות לחורבנה".

גם בארגון בצלם הגיבו לדבריו של שר החוץ. "ההשתלחות האחרונה של שר החוץ לא תרתיע אותנו. ליברמן וחבר מרעיו הם אלה שגורמים לנזק עצום למדינה ולמעמדה הבינלאומי במדיניותם, כמו גם בניסיון להשתיק ארגוני זכויות אדם הפועלים באומץ להצלת הדמוקרטיה הישראלית ודמותנו המוסרית", אמר בארגון.

אנשי יוזמת ז'נבה, ששר החוץ הכריז כי לא צריך לחקור אותם אמרו: "תעודת ההכשר שליברמן נותן לנו היא למעשה אות קלון ובוודאי רק זמנית עד אשר יציע לחקור את כל מי שלא חושב כמוהו".

למנוע את החושך: מדוע בני בגין צודק הפעם

מאת: יוסי ביילין, ישראל היום יום ראשון, 9 בינואר 2011,

כמו ילדים קטנים בחנות שוקולד נוטלים אנשי ימין, המהווים רוב בכנסת הנוכחית, מכל הבא ליד. אולי מתוך תחושה שהחנות עומדת להיסגר, ומה שלא יבלעו עכשיו כבר לא יעמוד לרשותם עוד מעט. היתרון היחיד שיש למרכז־שמאל מן התופעה הזו הוא שהימין חושף את עצמו גם בפני אנשים טובים באמצע הדרך. כאלו אשר מצד אחד מאמינים בדמוקרטיה ובשלום ומצד שני מרגישים שצריך להראות, לעיתים, אגרוף ברזל, ולא לצאת תמיד "פראיירים". האנשים הללו, שחלקם נתנו את קולם לימין, לימין הקיצוני ולימין הסהרורי, פוגשים בשנתיים האחרונות את תוצאות הצבעתם.

השילוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר אינו מוכן לשלם את המחיר הטריטוריאלי של השלום במזרח ובצפון, ושר החוץ אביגדור ליברמן, האומר לעולם את "האמת" ומתעמת עם כל מי שמתקרב אליו, לצד חברי כנסת קיצוניים המובילים חקיקה בעלת אופי גזעני מובהק - הוא נזק איום לדמותה של ישראל בעולם.

מזכירים משטרים אפלים

הצרת צעדיהם של ערביי ישראל (נציגיהם בכנסת או הציבור הרחב), מאבק מתמיד נגד כל מי שהוא "זר" בעיני המחוקקים, וההחלטה האחרונה, להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את מימון עמותות השמאל, הם הביטויים העדכניים למה שהשר בני בגין מכנה "חשוך".

בגין הוא ליברל־שמרן קלאסי, והוא איש אמיץ המשמיע את קולו מדי פעם בנושאים הקשורים לחופש הביטוי ולהתחשבות במיעוטים. הצרה היא שהוא יושב בממשלה ובכך הוא משלים עם מעשים והתבטאויות של עמיתיו לזרוע המבצעת והמחוקקת. מצטרפים אליו, מדי פעם, גם דן מרידור ומיכאל איתן, ובכך תמה רשימת המוחים בעדינות של הליכוד.

שהרי ההחלטה ההזויה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית, שבה יחקרו חברי הכנסת של הימין את העמותות שיוגדרו "שמאל" על ידם, לקוחה ממשטרים אפלים המוכרים היטב - אני מקווה - גם למי שהובילו את הבושה הזו. רק תחושה שהאונייה טובעת וכי לא נותר זמן רב לפעול יכולה, אולי, להסביר את הניסיון הפתטי הזה. אולי גם מתוך הערכה כי ממשל של מרכז־שמאל לא ינקום אף פעם בדרך דומה, ולכן גם הסיכון הוא, לכאורה, אינו גדול. היחידה המשלמת על כך מחיר יקר היא מדינת ישראל אשר הופכת, בעיני העולם, בדיוק למה שהשר בגין מדבר עליו.

אבל יש בירושלים ראש ממשלה. צריך להיות. והוא תלמיד היסטוריה. אמור להיות. והוא מכיר היטב את התקדימים, והוא אינו רוצה - כך אני מאמין - שהמדינה בעת שלטונו תיראה כפי שהיא נראית. זהו הרגע שבו היה צריך לקום ולומר לחבריו: "עד כאן. נכון, איני מקפיא את ההתנחלויות. נכון, איני מפרק את המאחזים הבלתי חוקיים, למרות ההתחייבות המפורשת של ישראל. נכון, אין שום התקדמות בתהליך המדיני. אבל אמנע בגופי את החשכת ישראל". והוא שותק.