כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כנס "הדרך לספטמבר" בהשתתפות עריקאת וקושנר

(16/05/2011)

אתמול קיימנו כנס בנושא "הדרך לספטמבר" בתל אביב בהשתתפות סאיב עריקאת, שר החוץ הצרפתי לשעבר ברנרד קושנר ויו"ר היוזמה יוסי ביילין. קושנר קרא לנתניהו ולציבור בישראל לקרוא מחדש את יוזמת ז'נבה. עריקאת קרא לראש הממשלה לפתוח את דלת המשא ומתן ולקבל החלטות.

 לסרטונים נוספים בקרו בערוץ היו טיוב שלנו: http://www.youtube.com/user/HeskemTV

סיכום עיקרי הדברים בכנס:

יוזמת ז'נבה קיימה ביום שני, 16.5.2011, את כנס "הדרך לספטמבר" אשר עסק בהשלכות הקיפאון המדיני, לקראת כוונת הרשות הפלסטינית לבקש מהאו"ם בספטמבר הקרוב הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 67'. בכנס השתתפו שר החוץ של צרפת לשעבר, ברנארד קושנר; ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת; יו"ר ועדת ההיגוי של יוזמת ז'נבה, יוסי ביילין; השליח המיוחד של שווייץ למזרח התיכון, ז'אן דניאל רוש; ושגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו.

הכנס התקיים במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב מול קהל של 250 איש. גדי בלטיאנסקי, מנכ"ל יוזמת ז'נבה, טען כי השיח הישראלי עוסק אמנם בשאלה מה יקרה לאחר ספטמבר, אולם אין עיסוק מספק בשאלה מה ניתן לעשות עד ספטמבר. הוא אמר כי ייחודה של יוזמת ז'נבה הוא בכך שהיא מנסה למצוא פתרונות אמיתיים לסכסוך, שיענו על האינטרסים של מדינת ישראל, וכי היוזמה אינה מסתפקת בישיבה מן הצד ללא מעש, כפי שעושים חלק מהגורמים בהנהגה הישראלית.

קושנר אמר כי הסכם יוזמת ז'נבה העניק בשעתו תקווה לבניית עתיד טוב למזרח התיכון, משום שהוא נותן מענה לכל הסוגיות הקשורות בסכסוך הישראלי פלסטיני. קושנר הדגיש כי המענה לבעיות הביטחון של ישראל הוא הקמת מדינה פלסטינית בתנאים של יוזמת ז'נבה, כגון פירוז המדינה הפלסטינית העתידית ודאגה לסידורי ביטחון מתאימים. הוא אמר שהסכנה הגדולה ביותר הרובצת לפתחה של ישראל היא הבידוד המדיני, אליו היא עלולה להיקלע במידה ויימשך הקיפאון המדיני, וקרא לממשלת ישראל לפתוח ביוזמה מדינית אשר תמנע בידוד זה.

עריקאת טען כי ניתן לחתום על הסכם שלום בתוך יומיים ולכן אין צורך במשא ומתן של ממש. הוא הדגיש כי הפתרון של פתח לסכסוך הוא פתרון שתי המדינות, במסגרתו תוקם מדינה פלסטינית בקווי 67 אשר תחיה בשלום לצדה של מדינת ישראל. לשיטתו של עריקאת פתרון כזה יכלול הסדר בירושלים כך שחלקה תהיה בירת ישראל וחלקה בירת פלסטין, יינקטו סידורי ביטחון, וייושם פתרון מוסכם לסוגיית הפליטים, כפי שמוזכר ביוזמת ז'נבה. עריקאת הביע אכזבה מתגובתו של נתניהו להסכם הפיוס בין פתח לחמאס, ותקף אותו על כך שטרם הפיוס טען נתניהו שאינו יכול לשאת ולתת עם הרשות הפלסטינית מכיוון שאינה מייצגת את העם הפלסטיני כולו, וכעת משהושג פיוס הוא חוזר על טענתו שישראל לא יכולה לדבר עם הרשות הפלסטינית. הוא ציין כי המחיר של המשך הסכסוך הוא גבוה מאוד עבור שני הצדדים, ויש צורך אמיתי לסיימו. בנוגע להתפתחויות בעולם הערבי, אמר עריקאת שזהו רגע היסטורי בו אנשים יצאו לרחובות לא בשביל פרנסה אלא כדי לדרוש דמוקרטיה, וכי מי שאומר שערבים לא מוכנים לדמוקרטיה, הוא גזען. הוא הוסיף כי מדובר בהתפתחות חשובה עבור ישראל שכן דמוקרטיה ושלום הולכים יחד.ביילין אמר שהצעד של הפלסטינים באו"ם הגיע כתוצאה מכך שאין תהליך שלום, וכי לא ניתן לצפות מהפלסטינים שהם לא יעשו דבר על מנת לקדם את האינטרס שלהם בהקמת מדינה עצמאית.

ביילין טען שההנהגה הפלסטינית הנוכחית זנחה את דרך האלימות ולישראל יש אפשרות לשאת ולתת עמה. הוא הזהיר כי אם לא יינקט צעד כלשהו לקראת ספטמבר, משהו רע יקרה, וכי הדרך הטובה ביותר למנוע הפתעות בספטמבר היא חתימה על הסכם קבע. הוא טען כי חלופות אחרות כמו הסכמי ביניים לא נותנות מענה מספק לכלל האתגרים של הסכסוך, וכי הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים זו אפשרות גרועה, שכן לא יהיו בהסכם כזה סעיפים המופיעים ביוזמת ז'נבה כמו סוף הסכסוך וסוף לתביעות של שני הצדדים. ז'אן דניאל רוש אמר שאם לא תינקט יוזמה מדינית עד ספטמבר, הדבר עלול להגביר את הלחץ הבינלאומי על ישראל וכן את הניסיונות לחרם עליה. בהתייחסו לסוגיית הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל, הוא טען שאף פוליטיקאי בר דעת בשוויץ לא מהרהר בכלל בזכותה של ישראל להתקיים, והאינטרס היחיד של אירופה הוא סיום הכיבוש הישראלי ויצירת מצב בו ישראל תחיה בשלום עם שכנותיה.

כל הידיעות בתקשורת:

רשת ב' - הבוקר הזה

אריה גולן : מארגני יוזמת ז'נבה, בראשם הדוקטור יוסי ביילין, יושב ראש מרצ לשעבר, קיימו אתמול בתל-אביב כינוס מיוחד לקראת הדיון באו"ם על הקמת פלסטין בספטמבר. לכינוס הזה הגיעו שר החוץ של צרפת לשעבר, ברנר קושנר, וסאיב עריקאת. והם אמרו שם שלישראל אין דרך אחרת אלא להכיר בפלסטין ומוטב לפני ספטמבר. בכינוס הזה הייתה כתבתנו כרמית ראובן.

כרמית ראובן : השינויים במזרח התיכון וההכרזה הצפויה על מדינה פלסטינית בעצרת האו"ם בספטמבר הביאו את מארגני יוזמת ז'נבה לנער את האבק מעליה ולשוב לדבר על שלום. אחד הטיעונים של ממשלת ישראל המצדיקים את העדרו של התהליך המדיני הוא הסכם הפיוס בין חמאס לפת"ח. סאיב עריקאת ממובילי המשא ומתן ברשות הפלסטינית התייחס לפיוס הזה ואמר שדווקא כעת אין עוד תירוצים לראש הממשלה נתניהו. איננו יכולים לדבר ברצינות על פתרון שתי המדינות בלי פיוס, אומר עריקאת, בלי היכולת להתייחס לעזה, לגדה המערבית ולמזרח ירושלים כאל טריטוריה אחת. איננו יכולים לדבר ברצינות על דמוקרטיה בפלסטין בלי פיוס. עכשיו אותו ראש ממשלה ששאל אתכם עם מי אעשה שלום, עם עזה או עם הגדה המערבית, עכשיו הוא שואל עם מה אעשה שלום? למעשה אומר עריקאת, אין לנו פרטנר לשלום בישראל כיום. ובהיעדרו של פרטנר לשלום הפלסטינים כבר לא מרגישים עוד צורך במשא ומתן. עריקאת הוסיף שהמשא ומתן עם ישראל היה צריך לעסוק בפתרון הסכסוך באמצעות הקמת מדינה פלסטינית ולא באופן שבו תנוהל או תוקם אותה מדינה. זה כבר עניין של הפלסטינים, לדבריו. אני מאמין שהמשא ומתן אתכם נגמר ונמאס לי שישראלים מנסים להכתיב לי במשא ומתן כאילו יש לי מנורת נאון על מצחי שכתוב עליה, טיפש, ואני זקוק להדרכה על האופן שבו אני מנהל ומעצב את חיי.

שר החוץ הצרפתי לשעבר, ברנר קושנר, הבהיר שהוא אינו יכול לומר דברים רשמיים בשם צרפת אבל מדבריו אפשר להבין את הכיוון שאליו נושבת הרוח כשאמר שהקמת מדינה פלסטינית אינה מכשול לשלום, ותמיכה בהכרזה עליה באו"ם אינה באה להזיק לישראל. תמיכה במדינה פלסטינית אין משמעה להיות אויב של ישראל, אומר קושנר, למעשה כדי להבטיח את בטחון ישראל מדינה פלסטינית אינה מכשול אלא תנאי הכרחי בהחלט.

--------------------------------------

ישראל היום:

... גם סאיב עריקאת שהתארח אמש בכינוס של יוזמת ז'נבה בתל אביב, קרא לנתניהו לוותר על תנאיו במוקדמים ולפתוח מייד במו"מ. "האם יש לנו פרטנר להחלטה בישראל? כרגע נראה שלא", אמר. "אני הכרתי בזכותה של ישראל להתקיים בקווי 67 וקיבלנו את עיקרון חילופי השטחים. מנגד, לא שמעתי ראש ממשלה בישראל מכיר בזכותם של הפלסטינים להתקיים בגבולות 67. אם נתניהו לא יפתח את הדלת למו"מ, לא תהיה לנו ברירה אלא לפנות לאו"ם".

... ראש צוות המו"מ הפלסטיני לשעבר ד"ר סאיב עריקאת נאם אתמול בכנס של יוזמת ז'נבה בתל אביב וטען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה הכל כדי לטרפד את המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

----------------------------------------

הארץ:

"סאיב עריקאת, לשעבר ראש צוות הפלסטניים למו"מ עם ישראל, אמר אתמול בכנס יוזמת ז'נבה בתל אביב: "אנחנו לא צריכים יותר משא ומתן. צריך לקבל החלטה וניתן להגיע להסכם תוך יומיים. אין צורך להתחיל מהתחלה ואין צורך להמציא את הגלגל מחדש. אך האם יש לנו פרטנר בישראל לקבל החלטה? כרגע נראה שלא".

----------------------------------------

יתד נאמן:

עריקאת: "הקפאת כספי המסים עד היום - סחיטה"כמו כן התייחס למשבר המדיני ואמר: "נמאס לי שמנסים להכתיב לי מה לעשות, כאילו יש עליי שלט שכתוב עליו "טיפש". הממונה על המו"מ ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת מכנה "סחיטה" את הקפאת כספי המסים והעברתם רק כעת באיחור לידי הרשות. עריקאת התייחס בכנס יוזמת ז'נבה בתל אביב להפשרת הכספים ע"י האוצר והוסיף: "אתם אוספים את המסים מאזרחינו שזקוקים לכסף, גובים עליהם מס בסך 3% ואז סוחטים. העובדה ששחררתם את הכספים מראה שזו היתה טעות. אסור לכם לסחוט בטיפשות משפחות ואזרחים שזקוקים לכסף הזה". עריקאת התייחס למשבר במו"מ המדיני ואמר :"נמאס לי שמנסים להכתיב לי מה לעשות, כאילו יש עליי שלט שכתוב עליו טיפש. המשא ומתן נגמר", אמר עריקאת.

-------------------------------------------

מתוך אתר וואלה:

סאיב עריקאת: "ישראל אינה פרטנר לשלום, המו"מ נגמר"

מאת: ניר יהב, מערכת וואלה! חדשות

סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, תקף היום בצורה חסרת תקדים את ממשלת נתניהו והאשים אותה בכשלון המשא ומתן לשלום. "אתם לא עושים לי טובה כשאתם עושים איתי שלום"תגיות: סאיב עריקאת,פלסטינים,משא ומתן לשלום,בנימין נתניהו "תפסיקו לדרוש ממני להכיר בכם באופן כזה, להכיר בכם אחרת, לדרוש ממני ושוב לדרוש ממני". ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני ד"ר סאיב עריקאת, תקף היום (שני) בכנס "הדרך לספטמבר" של יוזמת ז'נבה, את ממשלתו של בנימין נתניהו. עריקאת אמר כי "צריך לומר בבירור: אין לנו פרטנר לשלום בישראל היום. נמאס לי שהישראלים מתעלמים ממני ויודעים מה טוב עבורי. אתם רוצים להכתיב לי כיצד יתנהל המשא ומתן כאילו יש לי שלט ניאון על המצח שלי שכתוב עליו 'אני טיפש'. אני חושב שהמשא ומתן עם ישראל נגמר. מפות הוחלפו, דעות הוחלפו, ולא רק יוזמת ז'נבה. גם אבו מאזן ואולמרט החליפו דעות".

עריקאת הוסיף כי "אני הכרתי בזכותה של ישראל לחיות בגבולות שנת 1967. הכרנו בעקרון של חילופי שטחים. מה עוד אנחנו יכולים לעשות? אני לא שמעתי את ראש הממשלה הישראלי ואת אלו שלפניו אומרים שהם מכירים במדינת פלסטין. האם אתם שמעתם? עכשיו אתם מדברים על ספטמבר כאילו זה סרט מפחיד כמו 'מלתעות'. כאילו זה צונאמי. כאילו זה סיוט. יש לכם מטוסים, טנקים ונשק גרעיני. עומדות בפניכם שלוש אפשרויות: אחת מהן היא האפשרות שלי – שתי מדינות בגבולות 67', ירושלים היא בירת שתי המדינות וחילופי שטחים, סידורי ביטחון, פתרון מוסכם לנושא הפליטים. זו האופציה שלי".

עריקאת פנה אישית בנאומו לנתניהו ואמר: "נתניהו, פתח את הדלת. אל תיקח אותנו לנקודת האפס. תפסיק את הבנייה בהתנחלויות. זה לא תנאי, זו התחייבות שלך. בגדה המערבית מצפים מישראל להיות המדינה הראשונה שתכיר במדינה פלסטינית עצמאית. היינו כבר בשיחות על שתי מדינות. תפסיקו לדרוש ממני להכיר בכם באופן כזה, להכיר בכם אחרת, לדרוש ממני ושוב לדרוש ממני. שלום הוא צורך חיוני. אם אתם לא רואים את זה, תבדקו את עצמם שוב. אתם לא עושים לי טובה כשאתם עושים איתי שלום. גם אני לא עושה לכם טובה. לא צריכים משא ומתן יותר. העסק סגור. צריך מישהו שיקבל החלטות. אפשר לסגור את זה תוך יומיים".

-------------------------

אתר גלי צה"ל:

עריקאת: "ישראל אינה פרטנר לשלום"

ליאור אבזון

הממונה על המשא ומתן ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, אומר הערב כי אין פרטנר לשלום בישראל. "נמאס לי שמנסים להכתיב לי מה לעשות, כאילו יש עליי שלט שכתוב עליו 'טיפש'. המשא ומתן נגמר", אמר עריקאת בכנס יוזמת ז'נבה בתל אביב.

עריקאת הוסיף כי הם הכירו בזכות ישראל להתקיים בגבולות '97, ואת רעיון חילופי השטחים. "אין צורך במשא ומתן, העסקה כבר מוכנה. רק צריך מנהיג בישראל שיקבל את ההחלטה".

----------------------------

ערוץ 7:

עריקאת: אין צורך במו"מ-ניתן לחתום תוך יומיים

חבר הוועד המרכזי של פתח, סאיב עריקאת, אמר הערב (שני) בכינוס של יוזמת ז'נבה, כי מה שנחוץ כעת הוא החלטות ולא מו"מ נוסף.שלמה פיוטרקובסקי

חבר הוועד המרכזי של פתח, סאיב עריקאת, אמר הערב (שני) בכינוס של יוזמת ז'נבה, כי מה שנחוץ כעת הוא החלטות ולא מו"מ נוסף.

בכנס, בו השתתפו גם שר החוץ הצרפתי לשעבר ברנרד קושנר ויו"ר יוזמת ז'נבה יוסי ביילין, אמר עריקאת כי "המפות והעמדות הוחלפו, לא רק ביוזמת ז'נבה אלא גם בין עבאס ואולמרט. לא צריך נושאים ונותנים היום, מה שנחוץ זה החלטות. אין צורך להתחיל מהתחלה ואין צורך להמציא את הגלגל. האם יש לנו פרטנר לקבל החלטה בישראל? כרגע נראה שלא".

לדבריו, "האפשרות שאני תומך בה היא שתי מדינות על בסיס קווי 67 עם חילופים מוסכמים, ירושלים בירת שתי מדינות ויכולה להישאר פתוחה, פתרון צודק ומוסכם לפליטים וסידורי ביטחון".

אני הכרתי בזכותה של ישראל להתקיים בקווי 67. קיבלנו את עיקרון חילופי השטחים. לא שמעתי ראש ממשלה בישראל שמכיר בזכותם של הפלסטינים להתקיים בגבולות 67. נתניהו, בבקשה פתח את הדלת למשא ומתן, אל תחזיר אותנו לנקודת האפס. אם תסגור את האופציה הזו לא תהיה לנו ברירה אלא לפנות לאו"ם", הוסיף.

בדבריו קבע עריקאת, כי "אנחנו לא צריכים יותר משא ומתן. צריך לקבל החלטה וניתן לעשות כך אפילו תוך יומיים".

עריקאת הוסיף, כי "מה שקורה היום בעולם הערבי זו התפתחות חשובה לפלסטינים ולדעתי גם לישראלים. כל מי שאומר שערבים לא מוכנים לדמוקרטיה הוא גזען. דמוקרטיה מבטיחה שלום ושלום מבטיח דמוקרטיה. תמיכה במאמץ שלנו לקבל הכרה ממדינות העולם היא שמירה על פתרון שתי המדינות".

--------------------------------

יומן חצות, רשת ב'

בני טייטלבאום : עכשיו אנחנו לסיום רק נספר שמארגני יוזמת ז'נבה ובראשם יוסי ביילין קיימו בתל-אביב כינוס מיוחד לקראת הדיון בהכרזה על מדינה פלסטינית בספטמבר, מה שצפוי להיות באו"ם. לכינוס הגיעו שר החוץ הצרפתי לשעבר קושנר, סאיב עריקאת, כולם אמרו שמה שלישראל אין דרך אחרת אלא להכיר במדינה פלסטינית, מוטב עוד לפני ספטמבר. סאיב עריקאת ממובילי המשא ומתן מהרשות הפלסטינית התייחס לפיוס בין חמאס לפת"ח ואמר, כעת אין יותר תירוץ לראש הממשלה נתניהו. סאיב עריקאת אומר, איננו יכולים לדבר ברצינות על פתרון שתי המדינות בלי פיוס בלי היכולת להתייחס לעזה, לגדה המערבית ולמזרח ירושלים כאל טריטוריה אחת. איננו יכולים לדבר ברצינות על דמוקרטיה ופלסטין בלי פיוס. עכשיו אותו ראש ממשלה ששאל אתכם, עם מי אעשה שלום עם עזה או עם הגדה המערבית? עכשיו הוא שואל, אם מי אעשה שלום? למעשה אין לנו פרטנר לשלום בישראל כיום, כך סאיב עריקאת. כרמית ראובן הביאה את דבריו. בכינוס הזה היה גם שר החוץ הצרפתי לשעבר ברנר קושנר והוא הבהיר שהקמת המדינה הפלסטינית היא לא נגד ישראל אלא דווקא בעדה. תמיכה במדינה פלסטינית אין משמעה להיות אויב של ישראל, למעשה כדי להבטיח את ביטחון ישראל מדינה פלסטינית אינה מכשול אלא תנאי הכרחי בהחלט, כך אנשי יוזמת ז'נבה. ותודה לכרמית ראובן על הדברים.

-----------------------------

מתוך ynet:

עריקאת: הסכמנו על הכל, אבל כיום אין לנו פרטנר

הבכיר הפלסטיני תקף את ישראל בנאום בת"א, אך טען: "אפשר להגיע להסכם שלום תוך יומיים". במקביל לנאומו של נתניהו הבהיר: "אתם לא עושים לי טובה שאתם עושים איתי שלום"

אליאור לוי

במקביל לנאומו המדיני התקיף של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת, נאם הערב (יום ב') בתל אביב חבר הוועד המרכזי של הפתח, סאיב עריקאת, וטען כי "היום אין לנו פרטנר לשלום בישראל". הוא הבהיר שהמשא ומתן הגיע למיצוי עוד בימי אולמרט: "תהליך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים נגמר - הכל הוסכם והגיע הזמן להחלטות".

עריקאת, לשעבר ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סיפר בכנס של יוזמת ז'נבה על אווירה של ייאוש בקרב הציבור הפלסטיני. "נמאס לי שהישראלים מתעלמים מאיתנו, נמאס לי שהישראלים מחליטים, כופים וקובעים בשבילי מה טוב לי ומה לא", אמר, "אתם רוצים להכתיב לי איך יתנהל המשא ומתן כאילו יש לי על המצח שלט ניאון שאומר 'אני טיפש'?".

לקראת ספטמבר, אז צפויים הפלסטינים לבקש מהאו"ם הכרה במדינה, אמר הבכיר הפלסטיני שברמאללה מצפים שישראל תהיה המדינה הראשונה שתכיר בפלסטין. "אני מבקש מישראל שתבחר באופציה של שתי מדינות בגבולות 1967, כשירושלים הינה בירת שתי המדינות. אני רוצה שראש הממשלה נתניהו יאמר את המספר 1967".

לדבריו, יש לקבל החלטה עכשיו: "אנחנו הכרנו בישראל בגבולות 1967 והסכמנו לרעיון חילופי השטחים, מה עוד אתם רוצים מאיתנו?". הוא הוסיף כי שני הצדדים זקוקים בשלום: "אתם לא עושים לי טובה שאתם עושים איתי שלום וגם אני לא עושה לכם טובה שאני עושה שלום איתכם. הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים יכול להיסגר בתוך יומיים".

עריקאת ציין כי האמריקנים והאירופים לא יכולים לקבל החלטות עבור הישראלים והפלסטינים:

"הם יכולים לעזור לנו אבל לא מעבר לזה". הוא יצא להגנת הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, שמעורר חשש בישראל ובעולם, ואמר כי לא ניתן להשיג פיתרון של שתי מדינות של שני עמים בלעדיו.

כמו נתניהו בכנסת, גם עריקאת התייחס להתפתחויות בעולם הערבי ואמר כי "מי שטוען שהערבים אינם מוכנים לדמוקרטיה הוא גזען". הוא הוסיף כי אביב העמים הערבי טוב גם לאינטרס הישראלי: "מה שיפתור את כל הבעיות של האזור הזה הוא הסכם שלום ישראלי-פלסטיני ודמוקרטיה למדינות הערביות".

עריקאת התייחס גם להעברת כספי המסים הפלסטיניים היום: "ההחלטה הישראלית לשחרר את הכסף היא למעשה הודאה בטעות שנעשתה. זה הכסף שלנו ואתם החלטתם לסחוט אותנו. לא יתכן שישראל תחזיק 150,000 עובדים פלסטינים שלא שולמה להם משכורת בתור בני ערובה".