כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

עשרות נשים ישראליות ופלסטיניות נפגשו ברמאללה

(07/09/2011)

במסגרת "פורום נשים לקידום חשיבה מדינית" של יוזמת ז'נבה, קיימנו בשבוע שעבר מפגש לנשים ישראליות ופלסטיניות ברמאללה. במפגש לקחו חלק עשרות נשים מובילות מהמגזר הציבורי, העסקי, החברתי והתקשורתי.במהלך המפגש קיימו הנשים דיונים בנושא הסכסוך והדרכים לפתרונו סביב שולחנות עגולים, סיירו ברמאללה ונפגשו עם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף.

הפורום נוסד על ידי משתתפות סמינר של יוזמת ז'נבה לנשים ישראליות ופלסטיניות שהתקיים בתחילת השנה מתוך כוונה להרחיב את מעגלי התודעה וההשפעה ולקדם הסכם בין ישראל לפלסטינים על ידי מפגשים בין נשים מובילות בתחומים שונים בחברה. לאחר מספר מפגשים צורפו לפורום נשים מתחומים שונים - עורכות דין, עיתונאיות, בעלות תפקידים במגזר הציבורי, נשים מתחום החינוך, הארגונים, הפוליטיקה ועוד.

במסגרת המפגש הגיעו הנשים לרמאללה לפגוש קבוצה מקבילה של נשים פלסטיניות בעלות השפעה. בתחילת הנמפגש נשאו דברים יו"ר יוזמת ז'נבה הפלסטינית נידאל פוקאה, ראש המשלחת הישראלית עו"ד טליה ששון, ומרכזות הפרויקט הדס גרינוולד ופטינה עבוד. לאחר מכן התחלקו הנשים לקבוצות עבודה בשולחנות עגולים, הכירו זו את זו והתחילו לדון בנושאים הבוערים - כיצד ניתן להגיע להסכם, מה תפקידן של נשים בקידומו וכיצד ניתן להשפיע על מדיניות מקבלי ההחלטות.

לאחר מכן נפגשה הקבוצה עם יאסר עבד רבו, יו"ר יוזמת ז'נבה הפלסטינית המכהן כמזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף ויו"ר הוועדה לענייני ספטמבר. את עיקרי דבריו תוכלו לקרוא בכתבה שלהלן, מאת מעיין שריג, עיתונאית ערוץ 2 שלקחה חלק במפגש, מתוך אתר מאקו:

עבד רבו: "ממשלת נתניהו ביקשה שיחות חסויות"

ההכרזה על מדינה פלסטינית בסוף החודש היא צעד טבעי לדעתו של מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף ויו"ר יוזמת ז'נבה הפלסטינית, יאסר עבד רבו. בכנס שנערך ברמאללה, אמר עבד רבו כי הפלסטינים לא פספסו אף הזדמנות למו"מ, אך הן תמיד נידונו לכישלון. "אי אפשר כבר להתעלם מאיתנו, למרות שישראל וארה"ב עדיין מנסות", אמר

מעין שריג | חדשות 2 | פורסם 07/09/11 15:08

יאסר עבד רבו, מספר 2 של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן והשר האמון על אירועי ספטמבר, אמר היום בכנס שערך ארגון "יוזמת ז'נבה" ברמאללה: "איזו אופציה יש לנו למעט הפניה לאו"ם?".

"לא הלכנו לאו"ם עד שלא מיצינו את כל האפשרויות המדיניות עם ישראל", אמר עבד רבו בכנס שקיים הארגון לנשים ישראליות ופלסטיניות. "בממשלת נתניהו ביקשו שנערוך שיחות חסויות ולא פומביות כדי שהם יוכלו לדבר בחופשיות".

לדבריו, "בפועל, ניהלנו שיחות בצורה אינטנסיבית, אפילו בשבוע שעבר הייתה שיחה גם עם פרס וברק, מה יצא מזה? כלום. מה הציעו לנו? כלום. אז איזו אופציה יש לנו למעט הפנייה לאו"ם?".

"האמריקנים צבועים"

"אין לנו ברירה אחרת מלבד האו"ם", ארכיוןצילום׃ רויטרס"אם היה סיכוי למשא ומתן רציני שיוליד התקדמות, היינו מעדיפים אותו על פני הפניה לאו"ם. אי אפשר להאשים אותנו שישבנו בשקט וחיכינו עד 20 בספטמבר. אלא שדווקא בפגישות הדיסקרטיות שמענו דברים גרועים יותר ממה ששמענו עד היום בדיונים פתוחים", תקף.

עבד רבו הוסיף: "אנחנו מצפים מהאו"ם להכרה בזכויותינו. לא בטוח שנקבל אותה, מה שבטוח הוא שאי אפשר להתעלם מאיתנו. והעובדה שהאמריקנים מנסים היא צביעות. אם לא יכירו בנו נתאכזב, ואז זו תהיה הבעיה של כל העולם שלא יוכל לומר 'לא ידענו'".

"להתערב במשטר בלוב ולא במצב הישראלי פלסטיני זו צביעות", טען עבד רבו. "גם לפלסטינים יש זכויות שלא ניתן להתעלם מהן והגיע הזמן שהאמריקנים יגידו לישראל - 'זה מספיק!'".

הוא סיכם: "האירופאים דווקא מבינים אותנו ויודעים שיש גבול לצביעות. אם ארה"ב לא תתמוך בנו, היא תחלוק את האשמה בנוגע לסיטואציה הזו. אנחנו נותרים נתונים לחסדיה של ממשלת הימין, שמנהיגים נתניהו וליברמן וזה לא מקדם אותנו ולשום מקום".

לכתבה בערוץ מאקו היכנסו כאן

ידיעות על דברי עבד רבו פורסמו גם במבזקים באתרי החדשות:

יאסר עבד רבו: לא החמצנו אף הזדמנות למו"מ עם ישראל

מאת: ניר יהב, מערכת וואלה! חדשות

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף ויו"ר יוזמת ז'נבה הפלסטינית, יאסר עבד רבו, אמר היום (רביעי) כי "לא החמצנו אף הזדמנות לנהל משא ומתן עם הממשלה הנוכחית בישראל. היו גם לא מעט פגישות סודיות לראות אם יש סיכוי ולו הקטן ביותר למשא ומתן רציני, אבל מה ששמענו בשיחות סגורות היה גרוע יותר אפילו ממה שנאמר במשא ומתן הפומבי". עוד אמר עבר רבו בכנס שקיימה יוזמת ז'נבה לנשים ישראליות ופלסטיניות ברמאללה כי "באין אופציה אחרת נבקש מעורבות בינלאומית שתגדיר פרמטרים ברורים למשא ומתן עתידי".