כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מז'נבה לדימונה - יום עם ראש העיר ותלמידי תיכונים

(04/12/2011)

במסגרת פרויקט ראשי הערים של יוזמת ז'נבה הגענו בפעם השניה לדימונה והפעם ליום עם תלמידי תיכונים בעיר. ראש העיר מאיר כהן (ישראל ביתנו) פתח את היום שכלל הרצאה של שאול אריאלי על הסוגיות המרכזיות בסכסוך ומפגש בנושא עתיד התהליך המדיני עם יו"ר מרצ חיים אורון, השר לשעבר ברש"פ אשרף אל עג'רמי וד"ר גבי אביטל (ליכוד). ראש העיר מאיר כהן בירך את התלמידים והודה ליוזמת ז'נבה על הפעילות ןעל ארגון המפגש. הוא הוסיף ואמר שחייבים לפעול להשגת שלום כמה שיותר מהר. אשרף אל עג'רמי הציג בפני התלמידים את הזווית הפלסטינית לסכסוך ואת עמדת ההנהגה הפלסטינית הנוכחית ואמר שהיום יש עוד עם מי לדבר אך אם נחכה עוד מספר שנים המצב הזה עלול להשתנות.

האירוע התקיים כהמשך לסמינר לראשי ערים ישראלים ופלסטינים שקיימנו בהשתתפות ראש עיריית דימונה מאיר כהן שיזם בעקבותיו את המפגש. כהן אמר לתלמידים שהוא אינו איש שמאל, אך ש"מה שיתקבל בסוף יהיה מתווה ז'נבה". בעקבות הצלחת האירוע מתוכנן אירוע המשך - סיור למנהלי בתי ספר לאורך קו התפר באזור ירושלים.

לכתבה על הסמינר באתר בית הספר היכנסו כאן :

הסכסוך הישראלי פלסטיני הינו סכסוך אשר החל הרבה לפני הקמת המדינה ונמשך עד היום, הסכסוך הוביל לאורך השנים למספר רב של הרוגים בקרב האוכלוסייה האזרחית בשני הצדדים.

היום ה4/12/11 קיים ביה"ס הרב תחומי זינמן יום אקטואליה בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני, את היום פתח אל"מ במילואים מר שאול אריאלי, לשעבר מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, עמד בראש מנהלת הסכם הביניים בתקופת ראשי הממשלה רבין ז"ל, פרס ונתניהו, וראש מנהלת המשא ומתן להסדר קבע בממשלת ברק אשר דיבר על "הסוגיות העיקריות בסכסוך הישראלי פלסטיני" . התלמידים הבינו כי הסוגיות העיקריות, העומדות במוקד המחלוקת בין הצדדים הם - גבולות הקבע, מעמד הפליטים הפלסטינים, השליטה בירושלים, חלוקת משאבי המים בין הצדדים, ההתנחלויות הישראליות ביהודה ושומרון והסדרי הביטחון בין הצדדים.

למרות הניסיונות הרבים לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני- קיימים עדיין חילוקי דעות ואי-הסכמה בתחומים רבים על האופן הסופי בו ייראו ההסכמים, כמו גם לגבי רמת האמינות של כל צד אשר רואה את הצד השני כמי שלא יעמוד בהסכמים.

יוזמת ז'נבה היא הצעה להסכם קבע ישראלי-פלסטיני שאותו ניסחו צוותים לא רשמיים בראשות יאסר עבד-אבו ויוסי ביילין בפיקוח ובתמיכה של ממשלת שוויץ. המסמך נחתם בשנת 2003 והוא מתבסס לדברי יוזמיו על מתווה קלינטון מדצמבר 2000. מאז נחתמה האמנה היא נתונה במחלוקת. אל ביה"ס הוזמנו נציגי התנועות הפוליטיות במדינה כדי להבהיר את החזון והיעד המדיני שלהם כשהתייחסותם הייתה נתונה ליוזמת ז'נבה ועל המשתמע מההסכם. חברי הפאנל שהוזמנו הינם: ראש העיר מר מאיר כהן,יו"ר סיעת מר"צ- לשעבר ח"כ ושר מר חיים אורון הידוע בשם ג'ומס, ד"ר גבי אביטל נציג מפלגת ליכוד- לשעבר המדען הראשי במשרד החינוך, מר אשרף אל עג'רמי- השר לשעבר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, ומר מקס סיון מנהל ביה"ס. תלמיד שכבה יב' עדיאל גיגי אמר כי ללא ספק היום הוא רואה את המציאות הפוליטית בצורה שונה וכי דברי ראש העיר מר מאיר כהן על כך שיש להפסיק לדבר בסיסמאות וצריך להתחיל לפעול מהר, אלה דברים שילוו אותו מהיום. מר כהן סיפר על ביקורו בעיר התאומה של דימונה אנדרנך שבגרמניה ועל שפנו אליו אזרחים אוהבי ישראל ושאלו מדוע ישראל מצטיירת כאנטי שלום אמיתי, כהן המשיך ודיבר על הצורך האמיתי בחיפוש אחר שלום אמיתי.

ללא ספק מחנכי התלמידים עשו עבודה מדהימה בהכנת התלמידים, השאלות היו ענייניות וניכר כי התלמידים מכירים את היוזמה על בוריה. חברי הפאנל שהתרשמו מאוד מנציגי ההון האנושי של דימונה ושל מדינת ישראל בכלל- התלמידים היקרים, הבטיחו כי ישובו לביה"ס על מנת לקיים דיוני אקטואליה נוספים עם תלמידי ביה"ס שללא ספק השאירו עליהם רושם רב.