כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פעילים בליכוד השתתפו בסמינר היוזמה והביעו תמיכה בה

(28/10/2011)

בכיר הפת"ח אלעג'רמי ומ"מ ראש עיריית עפולה יוסי גושן

בסוף השבוע האחרון קיימנו סמינר בן יומיים ל- 24 פעילים בכירים בליכוד, בהם ממלא מקום ראש עיריית עפולה, יו"ר הנהלת בית"ר העולמית, יו"ר חוג לפיד בליכוד, חברי מרכז, ראשי סניפים ועוד. במהלך הסמינר למדו על פתרונות היוזמה ונפגשו עם ראשיה. בתום האירוע אחדים מהמשתתפים הביעו תמיכה במודל ז'נבה, ומפגשי המשך למשתתפים ולפעילים נוספים כבר נקבעו.

בעקבות האירוע פורסם מבזק באתר וואלה!חדשות:

24 פעילי ליכוד השתתפו בכינוס של יוזמת ז'נבה

מאת: מערכת וואלה! חדשות, יום ראשון, 30 באוקטובר 2011, 18:19

24 פעילי ליכוד באו בסוף השבוע לסמינר של יוזמת ז'נבה והביעו הזדהות עם תכנית השלום של ראשיה. הקבוצה נפגשה עם בכירי היוזמה, בהם יוסי ביילין, עו"ד טליה ששון והשר הפלסטיני לשעבר לענייני אסירים, בכיר פתח אשרף אל-עג'רמי. בין פעילי הליכוד שהשתתפו בכנס, שנערך בכפר המכביה ברמת גן, היו ממלא מקום ראש העיר עפולה, יו"ר הנהלת בית"ר העולמית וחברי מרכז ליכוד אחרים.

לידיעה באתר: http://news.walla.co.il/?w=/22/1872783

היכנסו לקישור הבא להאזין לראיון של שמעון כהן, פעיל ליכוד מרכזי שהשתתף בסמינר, בערוץ 7: http://www.inn.co.il/Radio/Player.htm#2#180050

הכתבה שפורסמה בערוץ 7:

מה לליכודניקים וליוזמת ז'נבה?

כנס מיוחד של יוזמת ז'נבה ריכז אליו כ-40 מבכירי הליכוד. עם אחד המשתתפים, המועמד לראשות חולון בליכוד, ניסינו לברר מה הם מצאו שם.

31/10/11, שמעון כהן

במהלך השבת האחרונה התקיים בכפר המכביה כנס מטעם יוזמת ז'נבה, ארגונו של יוסי ביילין, ובו השתתפו כארבעים חברי ליכוד בכירים, ראשי סניפים וסגני ראשי ערים לשעבר מטעם התנועה. רבים מהם, כך מסתבר, מצאו את עצמם מסכימים ללא מעט מהעמדות שהוצגו באירוע על ידי אנשי 'יוזמת ז'נבה'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עורך הדין שמעון חזן המועמד לראשות עיריית חולון מטעם הליכוד, וניסינו להבין מה להם לליכודניקים בכנס שכזה וכיצד זה התקרבו העמדות עד כדי הזדהות בין תנועתו של זאב ז'בוטינסקי לתנועתו של יוסי ביילין.

בראשית דבריו מסביר חזן כי היעד שהוצג בפני המתכנסים הוא הגעה לקץ הסכסוך בין מאה השנים, "רעיון מבורך", כלשונו, "שמביא לדיון את כל הנושאים כמו מים, שיבה וכו'. זוהי אבן בוחן עבור כל מי שמעוניין במשא ומתן".

באשר למהלך המכונה יוזמת ז'נבה, חזן מצדד בו כמהלך שאותו מובילים שרים בעבר, רמטכ"לים לשעבר ואחרים המבקשים לטכס עצה למציאת מתווה משותף. "גם הפלשתינים לא מסכימים להסכם הזה, אבל אלו קווים משותפים שניתן לחיות איתם"

האם מעבר להעלאה של כל הסוגיות על שולחן הדיונים, אתה גם מזדהה עם הפתרונות שמציבה יוזמת ז'נבה?

"אני מזדהה עם הרבה מהפתרונות שעליהם ישבו ודנו שני הצדדים כמו נושא המים, נושא השיבה שבו מדובר על פיצויים ולא שיגיעו לכאן ויגמרו על מדינת ישראל".

ומה עם ירושלים?

"על ירושלים אפשר לדבר. אי אפשר לומר שלא מוותרים על ירושלים, והם יגידו שזו בירה שלהם. איך נאחז אותה? יש קווים אדומים שניתן לפתור אותם כמו ההתנחלויות. העיקרון שהם אומרים שפלשתין תהיה נקייה מיהודים לא מקובל עלי, ואולי הפתרון הוא שהמתנחלים יהיו אזרחי ישראל בתוך פלשתין באקס טריטוריה או שיהיו בתוך הרש"פ עם זכות בחירה בישראל. אי אפשר למחוק את הישובים".

חזן מדגיש בדבריו שהליכוד גדוש במגוון דעות המאפשרות גם לעמדות כמו שלו, התואמות את יוזמת ז'נבה', לחיות לצד עמדות אחרות לחלוטין. לטעמו המהלך חשוב שכן יהיה ניתן להבהיר בו לפלשתינים שעליהם לפעול בדרכי שיכנוע והידברות ולא בפצצות, רובים וכוחנות.

אתה מדבר על יצירת בסיס אמון. שמעת במהלך הכנס הזה על לחץ של אנשי יוזמת ז'נבה על הרש"פ שתשנה את מערך ההסתה בחינוך הפלשתיני? או להפסיק לקרוא כיכרות ורחובות על שמם של מחבלים? או להפסיק לתת מענק לכל מחבל שרצח יהודים? שמעת מהם שהם לוחצים גם עליהם או שהכול תלוי בויתור שלנו?

"נגעת בנקודה חשובה. ישב איתנו שם אשראף אל עג'מי, מי שהיה שר האסירים ברש"פ. אמרתי לו שלפני שאנחנו מתקדמים בוא נדבר על צעדים בוני אמון, בוא נדבר שבחינוך ובספרים לא תהיה הסתה נאצית שמתבססת על הפרוטוקולים של זקני ציון. צריך לשנות את המנטאליות והחשיבה שלא לשנוא את עם ישראל".

מה אמר?

"אמר שבימים האלה בודקים את ספרי הלימוד שלהם מהאו"ם ומהקוורטט, ורק באישורם הספרים הללו יצאו. זה מצא חן בעיני, אבל אמרתי לו שהשאלה היא המורים, כי אם מקדשים שהיד שרצח ילדים במיטתם, זה חמור יותר מנאצים…"

אבל אתה לא תמים. יש לך לא מעט ניסיון. אתה יודע שזה לא רק עניין של בדיקות האו"ם או הקוורטט. אבו מאזן יכול במילה אחת להורות לאנשים שלו לצייר מפות שמשאירות איזשהו מקום על המפה עבור מדינת ישראל, ולא כמו היום. הוא יכול להורות ברגע אחד על הפסקת ההסתה וההלל למחבלים בטלוויזיה שלו, שמשודרת מהמוקטעה. אפילו את זה הוא לא עושה. זה לא רציני לומר שהקוורטט יאשר להם.

"אני חלוק עליך. אבו מאזן לא יכול לעשות את זה. הוא וראשי הפלשתינאים פוחדים. יהרגו אותם"

אז עם מי אתה עושה שלום? עם מי שיהרגו אותו מחר בבוקר?

"אני צריך להבין את דרך החשיבה של המנהיגים הפלשתינאים. יש אצלם קיצוניים שכאלה שאם יורידו מהספרים שלהם את השיבה, אנשים עלולים להיהרג".

אז אולי נכון לעשות שלום עם החמאס ולא עם הפתח'…

בהמשך דבריו מספר חזן שהעמדות הללו קיבלו הסכמה מצידם של רוב מוחלט מהמשתתפים. "הרוב המכריע קיבלו את הדברים והיה להם ראש פתוח לשמוע את הצד השני. רק שלושה התנגדו בצורה נחרצת".

אז עכשיו תסביר לי מה קרה לליכוד שפתאום מגיעים אנשי מרץ ביוזמת ז'נבה, ואתם מזדהים איתם. בגין ושמיר דיברו אחרת… מה קרה לכם?

"אני רוצה להזכיר לך שבגין התמתן. הוא דיבר על כל סיני כחלק מארץ ישראל ומסר את הכול. גם שמיר התמתן והסכים ללכת לועידת מדריד. ועוד דבר, לא מזמן הליכוד שדיבר על הבטחת אבות והיסטוריה, אבל היום אנחנו מדברים לא על ארץ ישראל אלא על הסדרי ביטחון…

כלומר הליכוד שכח את המונח של זכות אבות ומדבר על משהו בין מיקי איתן ליוסי ביילין.

"לא שכחנו את זכותנו ההיסטורית, אבל אנחנו פרגמטיים" את זה אומרים גם ראשי מרץ. גם הם אומרים שהייתה זכות אבות אבל צריך להיות פרגמאטיים. אז הפכתם לאנשי מרץ.

"אנשי מרץ מוותרים בעצימת עיניים, אבל אצלנו לא יהיה דבר כזה. אנחנו רוצים ערבויות וביטחונות. אנחנו לא רוצים לעשות שלום ולומר אחר כך 'אללה גדול'".

תאמר לי, אם אתה לא מוכן לוותר עד הגרגר האחרון ביו"ש, יש איזשהו מנהיג פלשתינאי שיהיה פרטנר אפילו לעמדה כזו? יש פלשתיני שמוכן לוותר על מטר אחד?

"הצעדים האלה לא יבואו ביום אחד. השלום לא יבוא במחי יד"

יש להם מנהיגות שמוכנה לויתורים מהצד שלהם?

"אגיד לך את האמת, אין להם, אבל אנחנו צריכים לייצר מנהיגות שתוכל לדבר איתם ושהעם הפלשתיני יוכל לקבל את המנהיגים שלנו". מה שאתה אומר לי זה שישראל צריכה לייצר מנהיגים שמוכנים לוותר, ואצלם לא יהיה מנהיג שמוכן לוותר וכך נגיע למו"מ…

"אנחנו צריכים מנהיגים שידברו בשפתם. שידברו איתם על זה שגם הם צריכים לוותר".

את דבריו חותם חזן בתחושה שהשלום ייאכף על מדינת ישראל בעקבות אינטרסים כלכליים ומדיניים כאלה ואחרים "ראס בילעאנא", כלשונו…