כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מפגש ברמאללה בין משלחת של יוזמת ז'נבה ובכירי הרשות הפלסטינית בהובלת אבו מאזן

(19/12/2010)

מימין לשמאל: חה"כ שלמה מולה, חנאן עשראוי, חה"כ חיים אורון, יאסר עבד רבו, מחמוד עבאס, עמרם מצנע, סאיב עריקאת, גדי בלטיאנסקי ונביל שעת

משלחת של מאה אנשי ציבור וחברה אזרחית נפגשו הבוקר עם נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן באירוע שארגנה יוזמת ז'נבה ברמאללה. במשלחת בראשות עמרם מצנע השתתפו חברי כנסת מהעבודה, מרצ וקדימה, פעילי ליכוד וש"ס וראשי יוזמת ז'נבה. בין היתר השתתפו 7 חברי כנסת, 4 חברי כנסת לשעבר, 3 אלופים במיל' ו – 3 מושלים לשעבר בגדה המערבית. (ביניהם – דניאל בן סימון, ראלב מגאדלה, אורית זוארץ, שלמה מולה, ניצן הורוביץ, אילן גילאון, אפרים סנה, קולט אביטל, אתי לבני ואחרים). מהצד הפלסטיני נכחו במפגש בכירים ברשות הפלסטינית ובוועד המרכזי של הפת"ח, וביניהם סאיב עריקאת, נביל שעת, יאסר עבד רבו, וחנאן עשראווי. המפגש נועד לגבש קריאה משותפת בדבר בדחיפות שבהגעה להסכם קבע על בסיס של שתי מדינות והבעת תמיכה בהמשך המשא ומתן המדיני.

אבו מאזן, נשיא הרשות הפלסטינית, אמר באירוע: "הגעתי להסכמות עם אולמרט בנושא הביטחון. הסכמנו על מעורבות של צד שלישי, יוניפי"ל או נאט"ו. למרבה הצער לא יכולנו לסיים את המו"מ הממושך על שאר הנושאים בשל הבעיות של אולמרט. היו שאמרו שלא הסכמנו להצעה זו או אחרת, אך זה לא נכון. בסופו של דבר אנחנו רוצים בשלום. פעילות ההתנחלויות לא יכולה להיות חשובה יותר משלום. אנחנו מוכנים לכונן שלום על בסיס גבולות 67 ואנחנו נמצא פתרונות ליתר סוגיות הליבה. שינינו את תרבות האלימות לתרבות של סובלנות ושלום. אנחנו מאמינים בשלום דרך מו"מ בלבד ולא נבחר בשום דרך אחרת".

עוד אמר אבו מאזן במפגש: "בסופו של יום אנחנו רוצים לעשות שלום בין האנשים, בין העמים. בלי הבנה בין שני העמים המנהיגים לא יוכלו לחתום. באנאפוליס נפגשנו עם 50 מדינות ולפני כן ואחרי כן ניהלנו מו"מ. באותו הזמן קיימנו מו"מ רציני ואינטנסיבי על הגבולות, המים, הפליטים, ירושלים ועל ההתנחלויות. דיברנו כ- 8 חודשים. למרבה צער לא יכולנו לסיים את הנושאים, חוץ מנושא הביטחון, עליו הגענו להסכמה עם אולמרט, מובארכ, עבדאללה מלך ירדן, ג'יימס ג'ונס, ונשיא ארה"ב, בוש. בשאר הנושאים לא הגענו להסכמה בשל הסיבוכים של אולמרט. ב- 19 לדצמבר 2008 הנשיא בוש זימן אותנו לארה"ב במטרה לגשר על הפער בנושא חילופי השטחים. דיברנו על הכל ולא הגענו להסכמה על חילופי השטחים. אנחנו היינו מוכנים ל- 1.9% חילופי שטחים ואולמרט היה מוכן ל- 6.5%. ב- 27.12.2010 החלה המלחמה בעזה. למרות זאת החלטנו להגיע לוושינגטון (לפי ההזמנה של בוש). עריקאת דיבר עם שלום תורג'מן, ותורג'מן אמר לו שהוא לא יכול להגיע כי יש מלחמה. אמרנו שאנחנו צריכים למחות ולא אתם, ולמרות זאת היינו צריכים להגיע. העניינים נשארו כפי שהם. זה הסיפור האמיתי על המו"מ בינינו לבין אולמרט. היו שאמרו שלא הסכמנו להצעה כזאת ואחרת, וזה לא נכון. שאלנו את האמריקאים על איזה מתווה (להסדר) אתם מדברים? קונדוליסה רייס אמרה כי מדובר על רצועת עזה, על הגדה המערבית כולל ירושלים המזרחית, ים המלח, בקעת הירדן, ושטח ההפקר."

אבו מאזן אמר כי אולמרט הראה לו מפה אך לא נתן לו אותה. הוא עצמו נתן לאולמרט את המפות שלו. עוד אמר כי אובמה ביקש מהישראלים להפסיק את פעילות הבנייה בהתנחלויות כולל את הצמיחה הטבעית.

אבו מאזן: "האמריקאים קידמו את שיחות הקרבה ואמרו שהן צריכות להביא תוצאות לגבי הגבולות והביטחון. ב- 2.9.10 התכנסנו בוושינגטון עם מלך ירדן, מובארכ וטוני בלייר, וזה אחרי שאמרו לנו שבתאריך זה נתניהו יסכים להארכת ההקפאה. בוושינגטון דיברנו רק על הביטחון. אחר כך המשכנו לוושינגטון ופגשנו מספר אנשים, ביניהם שמעון פרס ויצחק מולכו, אבל ב- 26.9.10 הודיעה ממשלת ישראל שההקפאה הסתיימה. בסופו של דבר האמריקאים הסבירו שנכשלו לשכנע את נתניהו להאריך את ההקפאה."

אבו מאזן: "הפלסטינים מסרבים לשיחות עקיפות אם יש בנייה. זה קו אדום."

עמרם מצנע, ראש המשלחת הישראלית: "זו ההזדמנות הראשונה לקיום מפגש מסוג זה לקבוצה כזו של ישראלים ופלסטינים. שני הצדדים לא מבינים מספיק שהאינטרס החיוני של שני הצדדים הוא להגיע להסכם, והמנהיגים לא מדגישים זאת מספיק בפני העמים. רוב הישראלים היום מכירים בכך שנצטרך לעשות ויתורים, לחזור לקווי 67 פחות או יותר, שירושלים תחולק. אני חבר ביוזמת ז'נבה. אני יודע שיש פרטנר לסיים את שפיכות הדמים. אתה (אבו מאזן) עושה את הדבר הנכון בכך שאתה פונה לדבר עם הישראלים". עוד אמר מצנע: "אנחנו מייצגים את רוב הישראלים. הסקרים מראים כי רוב הישראלים מקבלים את פתרון שתי המדינות. הויכוח היום הוא לא על ארץ ישראל השלמה מול קווי 1967. נצטרך לחזור לגבולות 1967 פחות או יותר, ירושלים המזרחית תחולק - רוב הישראלים מכירים בצורך לפעול כך".

יאסר עבד רבו: "רק דרך דיאלוג כמו זה של היום נוכל להתגבר על קשיים כמו אלו של המציאות הקיימת." עבד רבו הודה ליוזמת ז'נבה הישראלית והפלסטינית, שעבדו יחד כדי לאפשר את קיום המפגש.

סאיב עריקאת: "הנשיא תמיד תמך בפעילויות של people to people".

יאסר עבד רבו: "יש דברים בסיסיים שאנחנו מסכירים לגביהם. יש ברגע הזה סיכוי, שהולך ואובד, לעשות שלום. יש כוחות שדוחפים לעבר השגת הסכם שלום ויש גורמים שדוחפים כדי להכשיל את המאמצים האלה. אנחנו יודעים שיש בעיה שאין לנו עדיין נקודת התחלה למו"מ. יש לנו בעייה שכעת משחקים במשחק הישן של הצבעה על האחר והאשמתו בהכשלת המאמצים. אנחנו, כוותיקים, שנשלחמו עשורים במאבק על השלום - אנחנו מתחילים להיות פאסימיים. המטרה כיום היא לשבור את המחסום שמונע מאיתנו מלהתקדם קדימה. כיצד אנו מתגברים על כך בשלב זה. לא אומר דבר על הציבור הישראלי. אך אומר משהו על מצב הרוח בין הפלסטינים. יהיו רוב של שני שליש שיתמכו ב"יוזמת ז'נבה" בצד הפלסטיני, אך שיעור אלו שמאמינים כי דבר זה יכול להתגשם הוא בערך 15% עד 20%. אני מאמין שזה גם מצב הדברים בצד הישראלי. אנו מאמינים שפגישה זו ופגישות כאלו נועדו לעורר את שני העמים במטרה להראות להם שיש קול אחר והתקווה עדיין קיימת." עבד רבו הודה לחברי הכנסת שהגיעו למפגש.

חה"כ חיים אורון בירך את אבו מאזן על ארגון המפגש בעיתוי זה ואמר כי מדבריו ומדברי אחרים עולה המחויבות מרחיקת הלכת לקדם את המו"מ ואת השגת הסכם הקבע בינינו לבין הפלסטינים. האמירה של הנשיא אבו מאזן כי הושגו הסכמו מלאות לגבי סוגיית הביטחון מהווה למעשה מענה לאינטרס הישראלי בעניין זה. לאחר השגת הסכמה לגבי הסוגיה הטריטוריאלית, תושג הסכמה לגבי יתר הסוגיות התלויות ועומדות, כמו הפליטים, ירושלים, המים וההתנחלויות. עניין זה מהווה מענה ופוטר את כל אלו שטוענים כי בסוף תמיד נישאר עם סוגיות בלתי פתורות, כמו סוגיית הפליטים למשל. אורון אמר כי תפקידנו ותפקיד הפלסטינים להוות את הקואליצייה האמיתית שמגשרת בין המפלגות הרוצות להגיע להסדר, שכיום כולם יודעים איך הוא יראה ויודעים גם שלא יהיה יותר ממה שיש בו ולא פחות ממה שיש בו. "הלא יותר" ממה שיש במתווה זה אומר למעשה שכל מי שמציע הצעות שכוללות למשל סיפוח של 12% או 12% משטחי הגדה וכל מי שאומר שאי אפשר לחלק את ירושלים המזרחית בעצם לא רוצה להגיע להסדר קבע.

חה"כ שלמה מולה טען כי הרוב בישראל רוצה בשלום על בסיס של שתי מדינות לשני עמים שיושג על ידי מו"מ. הוא טען כי מפלגת "קדימה" תתמוך בהסכם קבע, וכי "קדימה" אינה מצטרפת לממשלה כי הממשלה הנוכחית אינה פועלת כפי שצריכה לפעול ממשלה שמעוניינת לקדם הסכם.

חה"כ דניאל בן סימון אמר כי הוא רוצה להבטיח לעם היהודי שאסון השואה לא יחזור על עצמו ואמר כי "זה הזמן לסיים את המו"מ המתנהל ולהיות אמיצים בנקודות הסיום. יש בשלות בשני הצדדים".

חנאן עשראוי: "אני רוצה להזכיר לכולם שאנחנו נמצאים במצב הקשה ביותר בשטחים הפלסטינים. אם רוב הישראלים רוצים שלום, עליהם לבחור בממשלה שתקדם שלום".

שלמה מדמון, חבר הליכוד, אמר: "כל אחד ואחד מאיתנו הוא שגריר שיוביל את הדברים שנאמרו פה. הנשיא אבו מאזן, אני רוצה לברך אותך על אומץ ליבך. אתה באת ואמרת היום בעוז: אנחנו רוצים לחיות הפלסטינים עם היהודים. צריך להכיר בעובדה שנתניהו מייצג את רוב הימין, גם הוא בעצם הכיר בכך שהמציאות חזקה מהאידיאולוגיה. הוא קיבל את עיקרון שתי המדינות לשני העמים, דבר שאיש בימין לא אמר בפה מלא. צריך להכיר בעובדה מדוע אנחנו מתעקשים על מו"מ ישיר וגבולות בטוחים, אני מבקש בשם הליכוד, אני חבר מזכירות ומרכז, מצאתי לנכון לבוא לפה - בוא לקיים מו"מ ישיר - לא צריכים מתווכים ומגשרים. צריך מו"מ ישיר ולהסתכל בלובן העיניים".

חה"כ אורית זוארץ: "אחריותנו לעשות צעדים כואבים לכוון הצד השני, כדי להבטיח את עתידנו. הישראלים טוענים כי נשים אינן משתתפות במו"מ. יש לקדם השתתפות נשים במו"מ גם בצד הישראלי וגם בפלסטיני. צריך לעבוד מלמעלה למטה וגם מלמטה כלפי מעלה".

רים עבושי, ראש התאחדות נשות העסקים הפלסטיני: "מה אתם יכולים כמחנה השלום לעשות כדי שממשלותיכם באמת יפעלו לטובת השלום?"

קולט אביטל: "הזמן פועל לרעתנו. עלינו להעביר את המסר הזה לציבור בשני הצדדים."

סאיב עריקאת: "הישראלים והפלסטינים עברו דרך ארוכה. אני קורא למפלגת העבודה להכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967. כפלסטינים יש לנו רק אופציה אחת - שתי מדינות לשני עמים. כשאנחנו פונים למדינות העולם להכיר בנו, זה לא מהלך חד צדדי".

אפרים סנה: "אנחנו כל כך קרובים אבל לא מגיעים זה לזה. אני מדבר בשם רוב הישראלים. אנחנו ואתם קשורים זה בזה. הדרך לשלום עוברת דרך החלטה דמורטית בישראל. ללא זאת, זה לא יקרה. אתה (אבו מאזן) הפרטנר הטוב ביותר שיכול להיות לנו. הישראלים לא יודעים זאת והם לא יודעים שהם עומדים להחמיץ את ההזדמנות. הדרך לפתור זאת היא שהישראלים ישמעו זאת ממך. עליכם לצאת ב"מתקפת שלום"."

נביל שעת: "בימי רבין וקדימה נראה היה אפשרי להשיג הסכם. אנחנו עדיין מחויבים לתהליך השלום, מחויבים לפתרון שתי המדינות על בסיס קווי 1967. אנחנו מחויבים לא לחזור לאלימות. אנחנו עדיין מאמינים באקטיביזם שלכם".

מחמד אל-מדני, חבר "הועד המרכזי" של "פתח": "המפגש הזה הוא מסר של העם הפלסטיני והנהגתו. המשמעות היא שהפלסטינים מחויבים לשלום. בזמן שממשלת ישראל משבשת את מהלכי השלום. אנחנו כאן כדי לדבר. אנחנו רוצים לקדם מפגשים כאלה. מוטב שנדבר על ההווה והעתיד. הפלסטינים שילמו מחיר כבד וכך גם הישראלים, אבל עלינו להביט אל העתיד. אנחנו לא מבקשים משהו שהוא בלתי אפשרי. החלטות האו"מ מדברות על מדינה פלסטינית בגבולות 1967 ועלינו לשאוף לכך. אם נשתמש באינטרס הפוליטי של חלק מהמפלגות, זה לא ישרת את המטרות של שני העמים. אסור לנו לאבד את ההזדמנות הקיימת. אנחנו מקווים שהישראלים ילוו את התהליך בפעולות תומכות".

אבו מאזן: "קיום מפגש זה הוא תוצאה של החלטות ה"ועד המרכזי" של "פתח" ושל "הועד הפועל" של אש"פ. שמתם לב ששינינו את תרבות האלימות לתרבות של סובלנות ושלום. האנשים מאמינים ורוצים בשלום. אנחנו לא רוצים עוד שפיכות דמים, לא פה ולא בעזה. האנשים בעזה תומכים ברובם בשלום. אנחנו מאמינים בשלום דרך מו"מ בלבד. לא נבחר בשום דרך אחרת. אנחנו לא רוצים לפספס את ההזדמנות הזו. יש לי 8 נכדים שמשתתפים בפעילויות של ארגון "seeds of peace" בארה"ב. אני רוצה שהם יוכלו להשתתף בפעילויות ישראליות ופלסטיניות משותפות של ארגון זה בפלסטין ובישראל".