כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"שבתרבות" של יוזמת ז'נבה ברוסית בהשתתפות חה"כ ישראל חסון והסופר א.ב יהושע

(28/05/2011)

ב- 28 במאי קיימנו כנס לציבור הרוסי בנושא יוזמת ז'נבה בהשתתפות חברי הכנסת נינו אבסדזה וישראל חסון מקדימה והסופר א.ב יהושע. הסופר קרא ל - 250 המשתתפים בכנס להביא את משפחותיהם מהגולה על מנת לחזק את הרוב היהודי בישראל, במקום להילחם בפלסטינים. עוד דיבר על בעיית ההתנחלויות והצורך בפתרון של שתי מדינות לשמירה על הזהות היהודית.

סיכום עיקרי הכנס: 

ח"כ ישראל חסון – אין לי כלום נגד יוזמת ז'נבה, אך צריך לשכנע את הפלסטינים להסכים ליוזמת ז'נבה. הטעות שלנו היא שלא בדקנו את החסמים שלהם המונעים מהם לחתום על ההסכם. מנסיוני אלה חסמים לא רציונאליים. הייתי בקמפ-דיוויד, ושם הפלסטינים לא יכלו לקבל את הריבונות הישראלית בהר הבית. בעניין זה לא תיתכן הסכמה בקרוב. זהו תהליך ולא מהלך. אי אפשר לקצרו. זאת גם אם על נושאים אחדים יש הסכמה.

א"ב יהושוע: הסכסוך הזה הוא בן 130 שנה, יותר מכל סכסוך אחר שהיה בעולם. תהליך חזרת עם לארצו אחרי 2000 שנה הוא ייחודי ויחידי מסוגו בהיסטוריה. באנו לא בתביעות כלכליות, או דתיות, אלא להחליף את זהותה של המולדת, ועל כך הסכסוך. יש בינינו איבה הדדית וחוסר הבנה הדדי של מניעי הצד השני. יש גם החמצות. ב 1967 הציע חוסיין לגולדה מאיר להחזיר לו את יו"ש תמורת סיום הסכסוך. סירובה המוחלט הביא ליצירת ישות פלסטינית. היא העדיפה שטחים על שלום. היום כולם מתקדמים לכך בתנאים קשים הרבה יותר. גם שרון ויתר על עזה, וגם נתניהו מושך שמאלה. הפלסטינים מעוניינים במדינה אחת ל 2 עמים, ואז יגברו עלינו מבחינה דמוגרפית ללא מלחמה. עלינו להיזהר מכך. הם טוענים כי אין בעיה ליהודים להחליף מולדת – מה שנתנסו בו לאורך ההיסטוריה, ולכן יוכלו לעשות זאת גם בעתיד, כשיגורשו מפה.

לאורך ההיסטוריה ובייחוד ב100 השנים האחרונות סירבו יהודים רבים לעלות ארצה אעפ"י שיכלו, ושילמו מחיר כבד על כך. בכל זאת נבנתה המדינה, ועלינו לשמור עליה. ההתנחלויות הן שורש כל רע. לא ייתכן שמישהו יגור בתוך עם אחר נגד רצונו. עלינו להיפרד מהם כדי לשמור על עצמיותנו היהודית הלאומית. חסון: אחרי קמפ-דייוויד הכול נראה טוב, אבל אני, שהייתי שם, הבנתי כי הערבים יפתחו באלימות, כי אינם מסוגלים להכיל את ההסכם. תוך שעות היא פרצה.

נינו לחסון: האם תפרוץ אינתיפאדה שקטה בהתנחלויות ובגבולות?

חסון: הייתי במצריים לאחרונה. לאור ההפיכה שם עלינו להתכונן למציאות מורכבת ולא קלה. ההפיכה הוציאה את השד מהבקבוק, ולא תמיד יש שליטה על המאורעות. הפלסטינים עצמם עלולים להיות מושפעים ואולי ינסו זאת. מי שיכול למנוע זאת היא הרשות הפלסטינית. אם יפרצו הפגנות תחוסל הרשות, ואז יעלה החמאס. גם במצריים יש בעיה – האחים המוסלמים חיזקו את כוחם. אם הם ישלטו המצב ישתנה לרעתנו. בינתיים הקיצוניות שולטת באיזרנו ומונעת אפשרות שיחות.

א"ב יהושוע: בעבר תמכה בריה"מ בערבים, ולא הייתה אפשרות לשלום. היום שולטים הקיצוניים ואין אפשרות לשלום. אסור לנו לתת להם אפשרות למדינה אחת. לו היו הפלסטינים בונים התנחלויות אצלנו, גם אנו לא היינו מסכימים. יש לפרק אותן, אבל ביבי פוחד מעימות איתם. היום אי אפשר להזיזם. נתניהו שינה את עמדתו – הוא הציע לתת למתנחלים הנמצאים מחוץ לגושי היישובים אפשרות לגור במקומותיהם תחת שלטון הרשות הפלסטינית, כמו שערבים גרים במדינת ישראל.שאלה: מה עם הפליטים? מה עם ירדן כאפשרות לקלוט אותם? חוץ מזה, לפי החוק הבי"ל אין פליטים מדור שני והלאה.א"ב יהושוע: אין ולא תהיה זכות שיבה ופליטים לא יחזרו לישראל. הם יכולים לחזור לפלסטין או לכל מדינה שיתקבלו בה. מולדתם תהיה פלסטין. ייתכן שבעתיד יתאחדו ירדן ופלסטין, ואולי תהיה באיזור פדרציה של מדינות בנוסח אירופה. בכל מקרה, לכל אדם יש אזרחות, ואנו לא נוכל להחזיק בפלסטינים במדינתנו ללא אזרחות. חייבת להיות היפרדות. "אובמה היה אמור להתעקש שנפסיק עם התנחלויות. זה לא יכול להיות שאנחנו תקועים עם נשים וילדים. בעולם המודרני אין יותר מקום שאדם נמצא ללא ת.ז. ואזרחות במקום הולדתו"

חסון: (בתשובה לשאלה) אין פה מלחמת דתות, כי אין מצווה כזו גם באיסלאם. המלחמה היא בין יישויות. על הפליטים: אין תקדים בהיסטוריה לפליטים מדור שני ושלישי במשך יותר מ 60 שנה. בעבר הוצע לחוסיין הון עתק כדי שרק ייתן לפלסטינים ת"ז ירדנית, אך הוא סירב. הדיון עמוק הרבה יותר ממה שאנו חושבים. אסור לנו להסיק מסקנות מאירוע לאירוע. עלינו ללמוד את שורשי הסכסוך ולפעול לטווח ארוך. עלינו לשמור על ירדן כי היא החסם האחרון בפני השתלטות האיראנים על פלסטין.

שאלות: האם אנו בסכנה? מי ישמור עלינו? איך נחיה עם הפלסטינים בישראל?

א"ב יהושוע: אנו משלמים את מחיר הגלות שלא רצינו לסיימה. אני מציע לעולים מרוסיה לשכנע את כל קרוביהם לעלות לישראל ולחזק את מצבנו הדמוגרפי. עם זאת עלינו לחסל את ההתנחלויות. העולם כולו יתנגד להן, והן בעוכרינו. על היציאה מעזה: יש להזכיר כי עזה גבתה 40 קרבנות כל שנה, והיציאה ממנה הפסיקה את מחיר הדמים הזה. גם מסיני יצאנו, אך בהסכם, והאיזור פורז. הרשות הפלסטינית השתלטה על הטרור, ועלינו לעזור לה. הבה ניתן לה את האפשרות לשיתוף פעולה.

חסון: קביעתו המדויקת של הגבול אינה העיקר. יש 300 מיליון ערבים, ותזוזת הגבול לכאן או לכאן לא תשנה אם הם יהיו נגדנו. בגבולנו יש היום 5 מיליון פלסטינים עוינים. אנו מדינה חזקה ומפותחת, והאמינו לי שיש ביכולתנו לשמור על עצמנו. זאת מנסיוני, אעפ"י שאינני יכול לפרט. זו המציאות ואנו לא יכולים לשנותה. אנו חיים בתקופה מפוארת בהיסטוריה שלנו, ועלינו לשמור עליה.נפעל בשכל ולא בכוח.

גם בתקשורת התייחסו לכינוס:

מתוך ישראל היום: 

הסופר א"ב יהושע: "ההתנחלויות הן שורש הבעיה"

"חבל שנשיא ארה"ב לא קרא להפסיק את הבנייה בהתנחלויות"• זעם בימין: השמאל מאבד עשתונות

הסופר א"ב יהושע התייחס אתמול לסכסוך הישראלי-פלשתיני ואמר כי "ההתנחלויות הן שורש הבעיה לא נוכל להחזיק עוד עשרות שנים בני אדם בלי אזרחות במולדתם." בכנס שקיימה יוזמת ז'נבה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב בפני קהל של 250 עולים מברית המועצות לשעבר הוסיף יהושע כי "גבולות '67 הם הפתרון היחיד ולאט לאט מתקדמים לכך." בכנס השתתפו גם חברי הכנסת נינו אבסדזה וישראל חסון מקדימה. אתמול בצהריים פורסם כי יהושע אמר בכנס כי "חבל שנשיא ארה"ב לא היתנה את המשך הסיוע האמריקני בהפסקת ההתנחלויות." אלא שמאוחר יותר הסביר הסופר בשיחה עם "ישראל היום" כי הדברים לא נאמרו: "לא אמרתי שארה"ב צריכה להפסיק את הסיוע עד שלא יפונו כל ההתנחלויות. אפשר להשאיר את ההתנחלויות בשטח הפלשתיני אבל גם לאפשר פינוי תמורת פיצויים. אני לא מאמין שהממשלה יכולה לפנות היום כמות עצומה של אנשים וחבל שאובאמה לא קרא להפסיק את הבנייה בהתנחלויות כדי שייפסק תהליך הבנייה וההתרחבות." דברי יהושע עוררו זעם בימין. ח"כ דני דנון (הליכוד) אמר כי "השמאל ההזוי התייאש מניסיונות השכנוע של הציבור בישראל ועובר לתמוך ביוזמות הפוגעות בחוסנה של ישראל." ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הוסיף כי "השמאל שיצא מדעתו מזמן מאבד עתה את עשתונותיו. כל הישג מדיני הוא לצנינים בעיני יהושע ודומיו מהשמאל הסהרורי ולכן יפעלו כגיס חמישי כדי למנוע הישגים מדיניים מישראל."

מתוך אתר ערוץ 7:

"חבל שנשיא ארצות הברית לא התנה את המשך הסיוע האמריקאי בהפסקת ההתנחלויות" כך אמר היום הסופר א.ב יהושע בכנס שקיימה יוזמת ז'נבה בתל אביב. "ההתנחלויות הן שורש הבעיה וחבל שנשיא ארה"ב לא התנה את המשך הסיוע האמריקאי בהפסקת ההתנחלויות. לא נוכל להחזיק במשך עוד עשרות שנים בני אדם בלי אזרחות במולדתם".

במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב בפני קהל של 250 עולים מברית המועצות לשעבר פנה יהושע אליהם והוסיף: "במקום להילחם בפלסטינים הביאו את משפחותיכם מרוסיה כדי להבטיח את הרוב היהודי בישראל".

עוד השתתף בכנס חבר הכנסת ישראל חסון מקדימה, שאמר: "אין בינינו ויכוח על הצורך בפתרון שתי המדינות. איננו יודעים מה יקרה בהמשך. אם תהיה התקוממות, צה"ל לא יהרוג מפגינים. אבל מי שיעלה על יצהר יפגוש באנשים שיגנו על ביתם".

מבזק באתר ויינט:

הסופר א.ב. יהושע אמר בכנס של יוזמת ז'נבה כי "חבל שנשיא ארצות הברית לא קרא להפסקת הבנייה בהתנחלויות". לדבריו, "ההתנחלויות הן שורש הבעיה. לא נוכל להחזיק במשך עוד עשרות שנים בני אדם בלי אזרחות במולדתם".

יהושע אמר לבאי הכנס, 250 עולי ברית המועצות לשעבר: "במקום להילחם בפלסטינים, הביאו את משפחותיכם מרוסיה כדי להבטיח את הרוב היהודי בישראל".

מתוך אתר וואלה: 

בנאום בפני יוצאי חבר העמים בת"א אמר הסופר א.ב. יהושע: "גבולות 67 זה הפתרון היחיד, ולאט לאט מתקדמים לכך. לא נוכל להחזיק במשך עוד עשרות שנים בני אדם בלי אזרחות במולדתם"
"אני רואה היום איך מה שאמרתי לחבריי אחרי מלחמת ששת הימים הולך ומתגשם". בכינוס שקיימה היום (שבת) יוזמת ז'נבה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב אמר יהושע, כי "ההתנחלויות הן שורש הבעיה. לא נוכל להחזיק במשך עוד עשרות שנים בני אדם בלי אזרחות במולדתם".

עוד הצהיר א.ב. יהושע: "אני רואה היום איך מה שאמרתי לחבריי אחרי מלחמת ששת הימים הולך ומתגשם. אני זוכר את גולדה מאיר שאמרה שאין פלסטינים ואת דיין שאמר אין שארם בלי שלום, ואת שרון שאמר שלהתנחל בעזה זה חיוני ביותר. גבולות 67 זה הפתרון היחיד ולאט לאט מתקדמים לכך. המדיניות שחשבתי עליה אז הולכת ומתגשמת, וגם נתניהו שהיה קיצוני יותר משרון אומר שתי מדינות לשני עמים".

בכינוס השתתפו מאות עולים ממדינות חבר העמים, וא.ב. יהושע פנה אליהם באומרו: "במקום להילחם בפלסטינים הביאו את משפחותיכם מרוסיה כדי להבטיח את הרוב היהודי בישראל".

עוד השתתף בכינוס חבר הכנסת ישראל חסון (קדימה), שהצהיר בפני קהל העולים: "אין בינינו ויכוח על הצורך בפתרון שתי המדינות. איננו יודעים מה יקרה בהמשך. אם תהיה התקוממות, צה"ל לא יהרוג מפגינים. אבל מי שיעלה על יצהר יפגוש באנשים שיגנו על ביתם".