כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

פגישת מטה יוזמת ז'נבה עם צוות "מכון י-ם לחקר ישראל" לדיון במסמך "היפרדות משכונות ערביות בי-ם"

(13/12/2007)

מטה יוזמת ז'נבה נפגש אתמול עם חברי צוות "מכון ירושלים לחקר ישראל" לדון במסמך שכתבו לגבי "היפרדות משכונות ערביות בירושלים".
במהלך הפגישה סקרו אנשי מכון ירושלים את ניירות הרקע שכתבו והתקיים דיון לגבי השאלה מה יהיה מעמדן העתידי של השכונות.
אנשי יוזמת ז'נבה הדגישו את ההבדל המהותי בין היפרדות חד-צדדית משכונות בירושלים לבין היפרדות מהן כחלק מהסכם קבע בין הישראלים לפלסטינים. בעוד שחלק מהמסמכים של מכון ירושלים מבוססים על אופצית ההיפרדות החד-צדדית והבעיות הכרוכות בכך, הובהר כי העברת השכונות לידי הרשות הפלסטינית כחלק מהסכם כולל מקלה באופן מהותי על חלק מהסוגיות המשפטיות, הסוציאליות, החברתיות והכלכליות.
אנשי יוזמת ז'נבה ציינו כי לאחר ועידת אנאפוליס, בה הכריזו הצדדים כי ברצונם להגיע להסדר קבע עד סוף שנת 2008, יש לנסות ולענות נקודתית על עניינים אשר יעלו במשא ומתן לגבי ירושלים. במקום להתנהל מתוך מחשבה שיש לבחון כיצד הדורות הבאים יחיו בעיר במתכונתה הדמגורפית-גיאוגרפית הנוכחית, יש לנסות ולהציע פתרונות ממשיים לשינויים אפשריים בכל אחד משלבי המשא ומתן עד סוף שנת 2008.
הצדדים הסכימו כי בסופו של יום, עם חתימה על הסדר קבע, ההיפרדות מהשכונות הערביות יצטרך להעשות בהדרגה ומתוך רצון לאפשר לפלסטינים להצליח לבסס הנהגה מקומית חזקה אשר תצליח לנהל אותן. אולם, בעיני מטה יוזמת ז'נבה, כיוון שהדרך הנכונה להיפרדות מהשכונות הערביות בירושלים היא במסגרת הסכם כולל, הרי שבמקום לעסוק נקודתית בפתרון נושא ההנהגה המקומית בירושלים, הדבר הנכון שיש לעשות במסגרת יישום הסכם הקבע הוא לחזק את הקשרים השלטוניים בין השכונות במזרח ירושלים לשאר מוקדי ההנהגה הפלסטינית - ברמאללה, בית לחם ושאר ערי הגדה המערבית.