כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

בכירי הקהילה הרוסית בישראל נפגשו עם פלסטינים

(10/02/2011)

השר לשעבר עג'רמי עם משתתף במפגש

ראיון עם השר לשעבר אשרף אל עג'רמי שהתקיים בעקבות המפגש:

מתוך אתר "ניוז רו":

חמאס ופקטורים נוספים של ההסדר הסופי. ראיון עם שר לשעבר ברשות הפלסטינית

לפני כמה ימים, במהלך סמינר של הארגון "יוזמת ז'נבה", כתב NEWSRU ראיין את השר לשעבר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, אשרף אדג'רמי.

בתחילה הראיון עסק בתנועת חמאס. אדג'מי אומר שחמאס כבר הודיע שהוא מוכן למדינה בגבולות 67, ושהוא יקבל את רצון העם הפלסטיני, אם בבחירות ואם במשאל עם. לגבי הפיוס בין הפת"ח לחמאס, השר לשעבר מודה שהתהליך מאוד קשה, ושדווקא הסדר קבע היה מאלץ את החמאס לערוך בחירות או לצאת בגלוי נגד כל העם. החלק השני נוגע להסדר קבע. אדג'מיי טוען כי למעשה כבר נמצאו פתרון להסדרי ביטחון ונשאים כמו גבולות, כשאת נושא הפליטים ניתן לפתור בדרכים שונות. הראשונים שיש לפתור את בעייתם - אלה הם הפליטים בלבנון, שמצבם מאוד קשה. הקיפאון במו"מ יכול לגרום למחאת רחוב כפי שהייתה במצרים והסדר קבע בין ישראל לפלסטינים תגרום למדינות ערב להסדיר את שיתוף הפעולה עם ישראל. לגבי יציבות שלטונו של אבו מאזן, אדג'מי טוען כי המצב שונה מעזה של 2007, כי אז היו לחמאס רשויות כוח, מה שחסר להם בגדה המערבית. אדג'מי נשאל מדוע בעבר לפלסטינים לא הייתה בעיה לנהל מו"מ ללא הקפאת הבנייה. הוא עונה שיש הבדל בין בנייה של כמה בתים לבין פרויקטים גדולים. בנוסף, אלה שבנו בעבר שאפו להגיע לשלום, בעוד שנתניהו לא מעוניין. הוא הוסיף שאין לו בעיה להכריז שהסדר הקבע ישים סוף לתביעות של הפלסטינים, שהרי זה מהותו של ההסכם, וללא סיום התביעות ישראל גם לא תחתום על שום דבר. בנוגע לירושלים, השר לשעבר טוען כי ישנם פתרונות שאפשר למצוא לקושי הרב להעביר גבול בעיר, כמו למשל עיר חופשית ללא מחסומי גבול, אשר תהיה בירה של שתי מדינות.

ראיון עם אשרף אל עג'מי, לשעבר שר לענייני האסירים ברשות הפלסטינית

רדיו רק"ע, 14.2

חבר פת"ח, לשעבר שר לענייני האסירים ברשות הפלסטינית, אשרף אל עג'מי שעמו נפגשו בשבוע שעבר נציגי רדיו רק"ע במסגרת כנס שארגנה יוזמת ז'נבה התייחס לאפשרות של פיוס בין פת"ח וחמאס.

אשרף אל עג'מי: חמאס לא רוצה פיוס בזמן הזה כי יש לו אג'נדה משלו והוא בעצם רצה להקים מדינה או נסיכות איסלמית והוא קיבל אותה ברצועת עזה, לכן לא קל ללכת לפיוס. ואני חושב שהדבר הכי שיכול להשפיע על חמאס בעניין זה הוא הסדר לסכסוך הפלסטיני. אם יש פתרון קבע לסכסוך הפלסטיני בעצם זה הסכמת ישראל למדינה פלסטינית בגבולות 67', אז חמאס יצטרך ללכת לבחירות, ואז יהיה פיוס אמיתי או חמאס יתעמת עם העם הפלסטיני.

במהלך השיחה אשרף אל עג'מי ציין לא פעם שהנושאים העיקריים שיש לפתור אותם במגעים בין ישראל והפלסטינים אלה נושאי הגבולות ומזרח ירושלים. הנושא של פליטים פלסטיניים הופך בהדרגה למשני. על השאלה מדוע הפלסטינים מתנגדים לבנייה בהתנחלויות בממשלה הנוכחית, אשרף אל עג'מי השיב: אשרף אל עג'מי: הבעיה השניה שהם בונים ולא עושים הידברות. הם לא רוצים שלום. כאשר, נגיד ככה, יש בנייה ובאותו הזמן אתה מתקדם בתהליך השלום, אנחנו אומרים יש נזק, אבל הנזק לא כל כך גדול. אבל כאשר אין בעצם... אתה מתקדם בעניין השלום ורוצה לדבר על גבולות 67' ורוצה לדבר על מזרח ירושלים ורוצה לדבר על כל העניינים הקריטיים בעצם, אז על מה אנחנו מדברים? אתה קובע עובדות בשטח כל הזמן ואין שלום.

על הקפאה בהתנחלויות אשרף אל עג'מי אמר: אשרף אל עג'מי: נכון, לא הייתה הפסקת בנייה בהתנחלויות, אבל כאשר היה משא ומתן, נגיד בממשלה הקודמת, ממשלת אולמרט, לבני אחר כך, הממשלה הזאת בנתה בפרופיל נמוך מאוד ולא הכריזה כל יום על בנייה בשטחים, ולא עשתה בעניין הזה עניין ראשי של הממשלה. ולכן כאשר גם בממשלת רבין, בממשלת פרס, בממשלת ברק הייתה בנייה... אבל כאשר אתה בונה כמה בתים פה ושם ולא עושה מזה כתובת הראשונה והגדולה של... לכן יש לנו בעיה. בנושא בעיית הגבולות, ביטחון והפליטים הפלסטיניים אשרף אל עג'מי תיאר כך את המצב: אשרף אל עג'מי: יש בעצם הסכמה עם אמריקאים כי כאשר אנחנו נגיע להסכם על בעיית הגבולות ועל ביטחון, יש גם כן בעניין הביטחון יש כמעט הסכם מלא על כל הפרטים. אבל עניין הגבולות פותר הרבה בעיות. זה פותר בעיית הגבולות עצמם, זה פותר בעיית מזרח ירושלים, זה פותר בעיית התנחלויות וזה בעצם מקדם אותנו מאוד להסדר כולל.

אשרף אל עג'מי אמר כי הרשות הפלסטינית תומכת ביוזמת שלום הערבית בכל הנוגע לפתרון בעיית פליטים פלסטיניים. לדבריו, יש להעניק לפליטים אפשרות לשוב לישראל ומספרם שיקבע בשיתוף עם ממשלת ישראל. הפליטים יכולים לחזור לשטח המדינה הפלסטינית או להעדיף לעבור למדינה שלישית או להישאר באותה המדינה שבה הם נמצאים עכשיו. אשרף אל עג'מי אמר כי יש ליישם את זכויות הפליטים, אבל במקום הראשון נמצאת בעיית הביטחון והגבולות.