כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיור שטח וכינוס מדיני לראשי מועצות מאזור ירושלים

(04/10/2011)

במסגרת פרויקט "יום ביישוב" של יוזמת ז'נבה הגענו ליישובי פרוזדור ירושלים וערכנו סיור וכנס לראשי וחברי מועצות האזור. את הסיור הדריך אל"מ (מיל) שאול אריאלי וכלל תצפיות לאורך גדר ההפרדה. בהמשך התקיים כנס בנושא "היום שאחרי ספטמבר" בהשתתפות השר לשעבר ברשות הפלסטינית אשרף אל עג'רמי, השר לשעבר צחי הנגבי מקדימה, חבר הכנסת מהליכוד כרמל שאמה הכהן ומנכ"ל יוזמת ז'נבה גדי בלטיאנסקי. הכנס נערך במעמד ראשי רשויות מבשרת ציון, אבו גוש, מטה יהודה והר אדר.

הנה מקצת מן הנאמר בכנס מתוך כתבתו של שלום ירושלמי במעריב:

צחי הנגבי:  ״אחרי הבחירות ניהלנו עם נתניהו משא ומתן קואליציוני״, סיפר הנגבי. ״הצענו לו להקים ממשלת אחדות איתנו על בסיס מה שהוסכם בוועידת אנאפוליס. לא היה כאן שום ויתור מצד ישראל בנושאי הליבה. הוא סירב. הלוואי שהייתי משוכנע היום שהוא שלם עם הפתרונות שהוא מציע״.

גם ח״כ כרמל שאמה דיבר בכנס של יוזמת ז׳נבה. העמדות שלו מתונות להפליא. הוא מכיר בפתרון שתי המדינות, ״כי המציאות חזקה יותר מכל אידיאולוגיה״. שאמה מהליכוד, שימו לב, תומך גם ב״זכות שיבה סימבולית לעם הפלסטיני״. מה פירוש? ״אני מתנגד לזכות שיבה גורפת של מאות אלפי פליטים, אבל אם זוג אחד או שניים או משפחה אחת יחזרו, אין לי בעיה עם זה״. רשמנו.

השר לשעבר אל־עג׳רמי ניסה לומר את דבריו. הוא טען כי רוב העם הפלסטיני תומך במתווה של יוזמת ג׳נבה. המתווה,להזכיר, מדבר על נסיגה לקווי 1967 וחילופי שטחים, חלוקת ירושלים כולל ויתור ישראלי על הריבונות בהר הבית ומימוש זכות השיבה במספרים מוסכמים.  אל־עג׳רמי הזהיר שאם לא יהיה פתרון מהיר, הישראלים והפלסטינים ילכו לעימות קשה דווקא על רקע מה שקורה מסביב.״הפלסטינים לא יישבו בחיבוק ידיים אל מול מה שקורה במדינות השכנות״, הזהיר אל־עג׳רמי.״המונים ייצאו לרחובות גם אצלנו. יהיה מאבק אלים״.

קראו כאן את הכתבה המלאה מתוך זמן ירושלים: 

שלום ירושלמי
View more documents from genevaaccord.