כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

יוזמת ז'נבה מתארחת בבית קדימה בראשון לציון

(12/06/2011)

אתמול התארחנו בבית קדימה בראשון לציון במסגרת שיתוף הפעולה המתמשך עם בתי קדימה ברחבי הארץ וקיימנו כנס בנושא הדרך לספטמבר בהשתתפות חברי הכנסת שלמה מולה ושי חרמש, השר לשעבר סופיאן אבו זיידה ותא"ל (מיל.) ישראלה אורון. חה"כ מולה קרא בכנס לנתניהו לקבל את מתווה אובמה ולהיכנס למו"מ על בסיס גבולות 67 וחילופי שטחים.

את הכנס פתח מנהל מטה קדימה מרחב ראשל"צ מר שאולי סעיד הכנעני, שבירך את יוזמת ז'נבה על פועלה ועל ארגון האירוע, והוסיף: "גם כשהליכוד יעשה שלום הוא ייראה בערך כמו יוזמת ז'נבה. מלחמה היא דבר נמנע, אך שלום הוא בלתי נמנע".

תא"ל (מיל.) ישראלה אורון, מראשי היוזמה, אמרה: "בימים הראשונים של יוזמת ז'נבה נחשבתי אז לשמאלנית קיצונית. היום אני רואה דמיון בין מה שביבי אומר לבין מה שאמרנו אז. הנאום של ביבי ביום הרצל היה הרבה יותר מתון מהנאום של רבין באוסלו.

הסכם ז'נבה הוא מצע לכל מנהיג ישראלי. הוא יכול להיות בסיס למו"מ, אפשר לקבל את כולו או את חלקו, לא חייבים לקבלו כלשונו. הבעיה היא שרובנו רוצים שלום אבל לא מאמינים שזה אפשרי. יש עשרות תירוצים למה לא לעשות שלום. אני רוצה להציע לכם להסתכל על הסכם ז'נבה ולראות שהדבר הזה אפשרי. יחד עם זאת יש להפריד בין ההסכם לבין היישום שלו. אפשר להגיע להסכם עם הפלסטינים - גבולות הקבע, ירושלים ופליטים ומעל הכל הביטחון. לכל זה יש מענה ביוזמת ז'נבה. היישום יכול להיות בשלבים.

חבר הכנסת שלמה מולה בירך את יוזמת ז'נבה שעורכת את הכינוס דווקא בבית קדימה ואמר שהוא רואה את התפקיד של בתי קדימה ביצירת הדיאלוג בנושאים שמטרידים את החברה הישראלית. בהתייחסו לנושא המדיני שעל הפרק אמר חבר הכנסת מולה את הדברים הבאים: "לפני שנתיים 95 אחוזים מהסכסוך סוכמו בין אבו מאזן וציפי לבני. התהליך לא התפוצץ או הופסק בגלל היעדר פרטנר בצד כלשהו אלא בגלל הבחירות. הממשלה הקודמת השאירה תיק עבה של מו"מ שהתבסס על מכתב בוש, אנאפוליס ומפת הדרכים. דיברו על הכל – ירושלים, פליטים, גבולות, התנחלויות. ההבדל בין הממשלה הקודמת לנוכחית הוא שהממשלה הנוכחית מקיימת דה לגיטימציה לתהליך שהיה אמור להתקיים. הממשלה הקודמת לא נדרשה להקפיא התנחלויות כי אבו מאזן ידע שהיא רצינית להגיע להסדר.

אני חושב שהפלסטינים עושים שגיאה כשהולכים לספטמבר אבל אם הייתי ביבי הייתי אומר שאני קונה את נאום אובמה ומגיע לשיחה עם הפלסטינים כדי לדבר על גבולות וחילופי שטחים והפלסטינים היו מגיעים גם בלי להקפיא התנחלויות. אם ראש הממשלה ילך על הצלת מדינת ישראל ושלום אמיתי עם הפלסטינים אפשר להגיע להסכם אבל הוא לא מסוגל. אנחנו בקדימה ניתן לו רשת ביטחון, אנחנו חניכים של אריק שרון שחלם על סופיות הסכסוך. אך כל עניינו של ראש הממשלה הוא להרוויח זמן ולא לקדם אותנו לתהליך. אנחנו בקדימה משוכנעים שהממשלה הקודמת או הממשלה שתבוא בראשותנו תהיה טובה יותר במו"מ על בסיס אמון הדדי. אפשר להגיע להסכם שלום.

הציבור הישרטלי סקפטי. גם הממשלה הקודמת היתה מוכנה לדבר עם חמאס בכפוף לתנאי הקוורטט. אם התנאי הזה יתקיים אין בעיה לדבר גם עם חמאס. אני חושב שראש הממשלה צריך לקבל את מתווה אובמה ולהיכנס למו"מ על בסיס גבולות 67 וחילופי שטחים. הנאום שלו היה נאום לבוחרי הליכוד ולמתנחלים וזה לא מייצר תקווה לעם ישראל.

חבר הכנסת שי חרמש התייחס בהרחבה לפרטי יוזמת ז'נבה והסביר כי אינו מסכים עם כל היבטיה: "ביוזמת ז'נבה התקבלו החלטות שיש להן השלכות על אזרחים שישלמו מחיר כבד". חרמש דיבר על סוגית הגבולות ביוזמת ז'נבה וחילופי השטחים שהוסכם עליהם באזור עוטף עזה: "אם יוזמת ז'נבה היתה מתממשת הגבול היה עובר בחדר האוכל שבביתי. הרבה אנשים לא יודעים למשל שכביש 443 עובר לשליטת הרשות הפלסטינית. חשוב לקרוא את הפרטים. אין מדובר במתווה של עקרונות אלא בתכנית מפורטת".

"לגבי סוגית הפליטים - המדיניות של קדימה היא שתוקמנה שתי מדינות שכל אחד ייקלט במדינה שלו. אני באתי מרקע של שלום עכשיו ולא של הליכוד אך איני מסכים לפתרון שמציעה יוזמת ז'נבה לסוגית הפליטים, שכוללת אפשרות חזרה של פליטים לגבולות הקו הירוק".

השר לשעבר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית סופיאן אבו זיידה הגיע לייצג את העמדות הפלסטיניות במפגש: "מאז מדריד אנחנו מנסים למצוא נוסחאות לפתרון. מאחר ודברים רבים השתנו מאז, למשל מהצד הישראלי יש יותר התנחלויות, מהצד הפלסטיני גדל מספר הפליטים, יש מוכנות לפשרות כמו חילופי שטחים. אחת הסיבות שעיכבו את ההסכם בין אבו מאזן ואולמרט היתה אריאל – אולמרט התעקש שתהיה חלק מישראל אך לפלסטינים יש בעיה כי זה נכנס עמוק בתוך השטח הפלסטיני, וסיפוח אריאל משמעותו השארת שטח גדול מגבולות 67 בישראל. הבעיה של הפלסטינים היא לא היהודים שחיים באריאל אלא השטח והמיקום שלו.

אני פלסטיני ש 20 שנה מחיי נלחם למען השגת המטרה הלאומית שלי, קרי הקמת מדינה פלסטינית שתחיה בשלום. אחרי 20 שנה אני נכשל. העולם לא בעד השמדת מדינת ישראל אלא בעד הקמת מדינה פלסטינית שתחיה לידה. אני בחרתי ללכת לעולם ולומר 'הישראלים לא נתנו לי כלום בבקשה תכירו במדינה הפלסטינית'. זה לא אומר אח"כ שנגמר המו"מ. אלא אני בא בעמדה שכל העולם מכיר בי במדינה שלי בגבולות 67 ומתחילים לישם את ההכרה הזו.

הגעתי לכנס היום מעזה. ואני שמח לראות שיש ניסיונות לאחד את השורות של העם הפלסטיני. מה רע ליהודים שהעם הפלסטיני יבוא מאוחד לעשות שלום? הויכוח היום בין חמאס לבין אבו מאזן אינו על איך להשמיד את ישראל אלא איך להקים ממשלת מומחים שתהיה מקובלת על העולם, כולל על ישראל. אם יהיו בחירות וחמאס יזכה זה יהיה טוב לישראל בכל מקרה: אם הוא ישנה את גישתו כלפי ישראל היא תרוויח. ואם הוא לא יכיר בכך נתניהו יוכל לרקוד על השולחן ולומר הנה, הפלסטינים בחרו בטרור. אני הופתעתי לטובה בעזה מהשקט והביטחון. חמאס באירועי הנכבה והנכסה לא נתן לאף אחד להתקרב לגבול. מי האמין שהשוטרים של חמאס הם שיעמדו 5 ק"מ בתוך עזה וימנעו מאנשים להתקרב לגבול ולהתחכך עם החיילים?".

תא"ל (מיל.) ישראלה אורון סיכמה את הדיון: "מה שהכי טוב היום למדינת ישראל, האינטרס הישראלי הוא הקמת מדינה פלסטינית. אם לא תהיה מדינה פלסטינית בין הים לירדן יהיה תוך זמן קצר רוב פלסטיני. אם אני ציונית ורוצה לחיות במדינה יהודית ודמוקרטית אני חייבת שתהיה מדינה פלסטינית, אחרת יש לי שתי אפשרויות – לחיות במדינה לא דמוקרטית, דהיינו לערבים אין זכות בחירה, או לחילופין במדינה שאין לה רוב יהודי ומי ששולט בה הם הפלסטינים, ועם כל הכבוד לידידי סופיאן אני לא רוצה שישלטו בי.

אם לא נעשה צעדים להקמת מדינה פלסטינית אנחנו בצרות. יוזמת ז'נבה היא יוזמה של אנשים שרצו לעשות משהו כי המצב הנוכחי הוא בלתי אפשרי. יש בה הרבה בעיות. אבל מה לעשות, הסכם עושים עם הצד השני. צעדים חד צדדיים ראינו שלא מביאים טוב לישראל. בהסכם יש שני צדדים. בשלום צריך לעשות ויתורים כואבים, זה לא חלול ולא ריק מתוכן. כל צד לא יקבל את ה 100 אחוז, לפעמים יוותר על טריטוריה או על מספר הפליטים, אבל כל צד יוותר. הדבר הכי פחות טוב לישראל זה שמישהו מבחוץ, העצרת הכללית, האו"ם, הוועידה הצרפתית, יבואו אלינו ויגידו 'סליחה אתם לא מתנהגים יפה, היות ואתם לא מסכימים לפנות את השטחים אז אנחנו נטיל עליכם סנקציות', ולצערי תושבי ישראל לא מבינים את הכוח של הקהילה הבינלאומית.

בעקבות הכנס הופיעו חלק מציטוטי הדוברים בכלי התקשורת:

וואלה חדשות:

שר לשעבר ברשות: "הסכם הפיוס הפלסטיני חיובי לישראל"

מאת: פנחס וולף, מערכת וואלה!

"הסכם הפיוס הפלסטיני חיובי לישראל", כך אמר היום (ראשון) השר לענייני אסירים לשעבר ברשות הפלסטינית, סופיאן אבו זיידה. אבו זיידה הוסיף במפגש שיזמה "יוזמת ז'נבה" עם חברי קדימה בראשון לציון כי "סלע המחלוקת העיקרי בין פתח לחמאס הוא הרכב הממשלה ולא השמדת ישראל". ח"כ שלמה מולה (קדימה) קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקבל את מתווה אובמה ולהיכנס למו"מ על בסיס חזרה לגבולות 67' עם חילופי שטחים.

nrgמעריב

מיה בנגל ואלי ברדנשטיין:

ח"כ מולה: אם נתניהו יקבל את מתווה 67' קדימה תתמוך בו

ח"כ שלמה מולה אמר בכינוס של יוזמת ז'נבה בשיתוף מפלגת קדימה כי "ראש הממשלה צריך לקבל את מתווה אובמה ולהיכנס למו"מ על בסיס 67' וחילופי שטחים. קדימה תיתן לו רשת ביטחון, אבל הוא לא מסוגל להגיע להסכם וכל עניינו להרוויח זמן ולא לקדם תהליך. גם הנאום שלו נועד לבוחרי הליכוד ולמתנחלים ולא ייצר תקווה לישראל". מולה אמר את הדברים בבית קדימה בראשון לציון.