כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סמינר ישראלי -פלסטיני למנהיגות צעירה

(06/12/2007)

יוזמת ז'נבה, בשיתוף עם ארגון קונרד אדנאואר קיימה סמינר בן יומיים ל 30 עוזרים פרלמנטרים ויועצי שרים ישראלים ופלסטינים. מטרת הסמינר הייתה לחשוף את המעגלים הקרובים למקבלי ההחלטות בישראל וברשות הפלסטינית לאלטרנטיבה שמציעה יוזמת ז'נבה לפתרון הקונפליקט הישראלי-פלסטיני.
כמו כן, מטרת הסמינר הייתה לקשר בין האנשים המשפיעים בשני הצדדים וליצור הבנה הדדית בנוגע למצב בו כל צד נמצא.
משתתפי הסמינר מהצד הישראלי:
עוזרים פרלמנטרים של חברי כנסת ממפלגות קדימה, עבודה והגימלאים, יועץ לשר הביטחון ולשרת החינוך.
משתתפי הסמינר בצד הפלסטיני:
נציגים ממשרד נשיא הרשות הפלסטינית, עוזרי שרים, יועצים לגורמים רשמיים ברשות כדוגמת יאסר עבד רבו ומוחמד דחלאן.
תוכנית הסמינר: פתיחת הסמינר כללה נאומי פתיחה, ולאחריהם נתבקשו המשתתפים להתחלק לזוגות, להציג עצמם, ולמצוא מכנה משותף עם בן הזוג שלהם.

מנחה הסמינר, עמרי הרצוג, העביר מצגת שנגעה ביצירתיות ו"מחשבה מחוץ לקופסא", במטרה ליישם כלים אלו בזירה הפוליטית ובזירת הארגונים הלא ממשלתיים. הקונצפטים של השלום והמו"מ "צריכים להיות משווקים כמוצרים חדשים" לדברי הרצוג.

לאחר דיון בתוך הקבוצה על סוגיות שונות בסכסוך הישראלי-פלסטיני, נחלקו המשתתפים שוב לזוגות וקיבלו משימות להן היו צריכים למצוא פתרונות מציאותיים ויצירתיים. לצד סוגיות ליבה מובנות מאליהן, הועמדו המשתתפים למול סוגיות של מיסים, אסירים ונוכחות של צה"ל בערים פלסטיניות.

מאוחר יותר באותו יום פרשו שניים מחותמי "יוזמת ז'נבה" הישראלים והפלסטינים, ג'מאל זקות ודרור שטרנשוס, את רעיונותיהם וחזונם. זקות, שהינו יועץ לרה"מ הפלסטיני סלאם פיאד, הציג מודל לפתרון של שתי מדינות על פי הקווים של "יוזמת ז'נבה". לצד מספר נקודות, אמר זקות כי ועידת אנאפוליס היא "הרכבת האחרונה לשלום", וכי אין אופציה אחרת לסיום הקונפליקט. שטרנשוס הסביר כיצד התנאים הנוכחיים הבשילו מבחינה פוליטית בחברה הישראלית, והוסיף כי ההתפתחויות השליליות האחרונות בצד הפלסטיני מחזקות את הצורך הדוחק להגיע לפתרון מדיני.

ביום למחרת נחלקו המשתתפים הפלסטינים והישראלים לשתי קבוצות מעורבות. קבוצה אחת דנה במצב הנוכחי ובאירועים שהביאו אליו, בעוד הקבוצה השנייה דנה ברעיונות לעתיד ובצעדים הכרחיים כדי להביא לשינוי. הקבוצה השנייה דנה גם בשאלה כיצד הם באופן אישי, יחד עם מעסיקיהם, יכולים לפעול כסוכנים של שינוי. שתי הקבוצות נפגשו שוב כדי להציג כדי להציג את מסקנותיהן מהדיונים שקיימו בנפרד. מבין המסקנות שהוצגו לעתיד לבוא היו פעילויות משותפות עבור כל משתתפי הסמינר, כולל הקמת אתר משותף וקיום פגישות סדירות בין המשתתפים. המשתתפים הציעו לקיים עוד פעילויות ישראליות-פלסטיניות משותפות, הן ברמה הפוליטית והן ברמה האזרחית, שיעודדו דיאלוג.

לאחר הפסקת הצהריים מנהל הפרוייקטים של יוזמת ז'נבה, רובי אלפי-ניסן, הרצה בפני המשתתפים על עקרונות "יוזמת ז'נבה" ועל הנסיבות שהביאו להשקתה של היוזמה ב- 2003. רובי הדגיש את החשיבות של ההסכם לאור כינוסה של ועידת אנאפוליס ולאור המו"מ, אותו שני הצדדים התחייבו לקדם.

הסמינר נחתם באותו ערב בדיון שכיסה את כל הנושאים שנידונו במהלך הסמינר בן היומיים, שעיקרם הם מתודות מעשיות בהן יכולים להשתמש כדי לקדם שלום דרך מו"מ.