כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כנסים

  כנס "ירושלים – ליבת הסכסוך, המפתח להסכם"
הכנס התקיים ב- 1.12.2008 במוזיאון ארץ ישראל בת"א מול קהל של כ- 300 איש. הכנס כלל שלושה מושבים: בראשון הוצגה תמונת מצב עדכנית של ירושלים, כולל נתונים לגבי בנייה בהווה בירושלים המזרחית ותכנון לבנייה עתידית. במושב זה השתתפו מייסד "עיר עמים" עו"ד דניאל זיידמן וסמעאן חורי. המושב השני עסק בפתרונות אפשריים לסוגיית ירושלים, והדוברים בו היו ד"ר מנחם קליין, העיתונאי והחוקר נדב שרגאי ואל"מ (מיל.) שאול אריאלי. המושב השלישי עסק באינטרסים האמיתיים בירושלים ובעמדת הקהילה הבינלאומית בנושא, והשתתפו בו שגריר צרפת בישראל ז'אן-מישל קאזה, ראש לשכת אבו מאזן ד"ר רפיק אל-חוסייני וד"ר יוסי ביילין. את הכנס הנחה מנכ"ל יוזמת ז'נבה גדי בלטיאנסקי.


לצפייה בקטעי הוידאו מהכנס
  כנס: "מערכת הביטחון והתהליך המדיני"
"הכנס התקיים ב- 14.9.2008 בסינמה סיטי מול קהל של 260 איש, וכלל בפתיחה את הקרנת הסרט "מיליון קליעים באוקטובר". גדי בלטיאנסקי, מנכ"ל יוזמת ז'נבה, טען כי השאלה היא בחינת מידת הקורלציה בין המערכת הפוליטית למערכת הביטחון וכמה משקל ניתן לגופים הצבאיים לעומת גופים אחרים בעלי השפעה על תהליך קבלת ההחלטות. חה"כ דותן קבעה שהכנסת מתרשלת בתפקידה כמפקחת ומתפקדת כמחוקקת בלבד, והסבירה שחוק המטה לביטחון לאומי נועד לתקן זאת בכך שיאפשר סנכרון מידע. חבר ועדת וינוגרד, פרופ' יחזקאל דרור טען כי ישראל מדשדשת בכל הנושאים המדיניים והביטחוניים המרכזיים מאז 1967. הוא ציין כי הוא משוכנע שללא מעבר למשטר נשיאות עם איזונים, אין לישראל סיכוי לצאת מהדשדוש, שכן אין במשטר הקואליציוני מספיק כוח בשביל להעביר החלטות מדיניות לגבי דברים הנמצאים במחלוקת ציבורית. ד"ר אפרים סנה טען כי מערכת הביטחון הופכת לצייתנית יותר כאשר למנהיגות יש מדיניות ברורה, סמכות, ויכולת לוודא יישום. תא"ל (מיל.) אילן פז הציג ארבע דוגמאות רלוונטיות לדרכים בהן פועל הצבא בשנים האחרונות באופן הסותר את מדיניות הממשלה או מטה אותה. פז טען כי כדי לשנות את המציאות הזו יש להחליף את הראייה קצרת הטווח בראייה ארוכת טווח, והסביר מה יש לבצע לטובת העניין."

לצפייה בקטעי הוידאו מהכנס
  כנס אתגר ההתנחלויות
יוזמת ז'נבה קיימה ביום א', ה- 30.3.2008, כנס שעסק בסוגיית ההתנחלויות. 230 איש נכחו בכנס בבית אריאלה, שבמהלכו עמדה לדיון סוגיית ההתנחלויות על היבטיה השונים, ביניהם: אפשרות ההגעה להסכם בלי פינוי מתנחלים, תזמון ואופן פינוי מתנחלים, מחירו הכלכלי של פינוי, מצב עדכני של הבניה בהתנחלויות, סוגיית ההתנחלויות בהקשר של חתירה לסיום הסכסוך הישראלי-ערבי, אי-יישום דו"ח המאחזים, חוק "פינוי –פיצוי", ועוד.

לצפייה בקטעי הוידאו מהכנס
  כנס "הסכם בתוך שנה"
כנס "הסכם בתוך שנה" כלל עשרה מושבים בהם נדונו האספקטים השונים, שמרכיבים את מערכת המו"מ הישראלי-פלסטיני. הכנס כלל הסבר של הכרח השעה להנעת תהליך הסכמי, הגדרה של מערכת מו"מ המכילה מנהלת מו"מ, צוותים מקצועיים ומדיניים תוך הגדרת ממשק העבודה ביניהם. דוברי הכנס עסקו, כל אחד לפי תחום התמחותו וניסיונו, ביחסים הקרובים בין הקברניטים לנושאים והנותנים; באופן בו נכון לשלב את מערכת הביטחון במהלך מו"מ; בהדדיות הקיימת בין הערוץ הפלסטיני, הסורי והכלל ערבי; באחריות האמריקאית ללווי התהליך ולהשפעת יהדות ארה"ב על מדיניות הממשל; בשאלת ההשפעה ההדדית בין מקבלי ההחלטות והציבור; ובלקחים פלסטינים ממו"מ עם ישראל. לקריאת תמלילי הכנס לחצו כאן.

לצפייה בקטעי הוידאו מהכנס
  השקת חוברת "הסכם בתוך שנה"
מנכ"ל יוזמת ז'נבה גדי בלטיאנסקי הציג את חה"כ יוסי ביילין ואת אל"מ (מיל.) שאול אריאלי הנמצאים עימו. יוזמת ז'נבה זימנה את מסיבת העיתונאים כדי להציג את החוברת שהינה תוצר של חשיבה, התייעצות וכנס מומחים שקיימה היוזמה בהשתפות מבחר מומחים בעלי ניסיון במו"מ מדיני. הכנס הכיל מקבץ המלצות בנוגע לתהליך המו"מ, ללא התייחסות למהות. בעבר הצגנו את הסכם ז'נבה וכעת מצאנו לנכון להציג את הדרך שיכולה להוביל ליעד שהוא הסכם ישראלי-פלסטיני. מטרת החוברת לסייע בידי הקברניטים לממש את יעדי הממשלה.

לקריאת סיכום הכנס
  כנס "גדר ההפרדה והתהליך המדיני – כיצד מתקבלות החלטות ולאן הן מובילות?"
"הכנס התקיים ב- 14.5.2008 בתיאטרון גבעתיים מול קהל של 220 איש. הכנס נערך לרגל יציאת הספר "חומה ומחדל" שחיברו שאול אריאלי ומיכאל ספרד. מנחת הכנס, תא"ל (מיל.) ישראלה אורון, הגדירה את גדר ההפרדה כאחת מהחשובות שבסוגיות עימן מתמודדת המדינה, ומכילה בתוכה היבטים רבים, כמו עקרון הלגיטימציה, הביטחון והמוסר. הכנס עסק בקבלת ההחלטות לגבי קביעת תוואי הגדר והמחדלים שנעשו, ובשאלה האם הגדר היא ביטחונית או פוליטית. הדוברים בכנס הם: ד"ר יוסי ביילין, תא"ל (מיל.) אילן פז, ראש מועצת אלפי מנשה אליעזר חסדאי, פרופ' ישעיהו פולמן, ושני מחברי הספר".


לקריאת סיכום הכנס
  כנס "היוזמה הסעודית- יש פרטנר?"
בכנס "היוזמה הסעודית- יש פרטנר?" נשאו דברים ראש משלחת האיחוד האירופי לישראל, רמירו סיבריאן -אוזל, שר הבינוי והשיכון מאיר שטרית, השר לשעבר ברשות כדורה פארס, חה"כ יוסי ביילין וחה"כ קולט אביטל. את הכנס הנחה גדי בלטיאנסקי, מנכ"ל יוזמת ז'נבה.  הדוברים השמיעו את גישתם באשר להזדמנות הגלומה ב"היוזמה הסעודית", שהפכה ל"יוזמת השלום הערבית", כמתווה לחזרה לשולחן המשא ומתן. "יוזמת השלום הערבית" דורשת מישראל לסגת לגבולות 67', להגיע לפתרון צודק ומוסכם של בעיית הפליטים, ובתמורה יכירו מדינות ערב בישראל, יכוננו עימה יחסים נורמליים, יערבו לביטחון מדינות האזור, ויחתמו על סופיות הסכסוך הישראלי-פלסטיני כחלק מסופיות הסכסוך הישראלי-ערבי כולו.
הדוברים בכנס התייחסו ל"הסכם מכה" ולצפי להקמת ממשלת אחדות פלסטינית כאל הזדמנות עבור ישראל לחזור לשולחן המו"מ, שכן הממשלה הפלסטינית מסמיכה את נציגי "פתח" לשאת ולתת עם ישראל.
לצפייה בקטעי וידאו של הכנס לחץ "המשך".

לצפייה בקטעי הוידאו מהכנס
  כנס דילמת האסירים
כנס "דילמת האסירים" עסק בהיבטים שונים של ההתנהלות כלפי האסירים הפלסטינים, ובפרט לגבי הפיכת שחרור אסירים לכלי לחיזוק רגיעה בין ישראל לרשות הפלסטינית, וכלי למנף משא ומתן בין הצדדים. בכנס השתתפו דוברים שנושאים איתם ניסיון ממשי עתיר שנים בעיסוק בסוגיית האסירים הפלסטינים, כל אחד לפי תחומו. 
לצפיה בקטעי וידאו של דוברי הכנס לחץ המשך...

לצפייה בקטעי הוידאו מהכנס
  כנס "כיצד בונים שני פרטנרים להסכם?"
בפתיחת המושב הראשון נשא מנכ"ל "יוזמת ז'נבה", גדי בלטיאנסקי, דברים בנוגע לדרך שעשתה "יוזמת ז'נבה" מאז השקתה בדצמבר 2003 ועד היום. פעילי "יוזמת ז'נבה" נפגשו עם מעל ל- 100,000 איש בשיח ישיר במהלך השנתיים וחצי האחרונות. הציבור עבר שינוי תודעתי, בו ניתן להבחין, מויכוח על המהות לויכוח על האם ניתן לממש הגעה להסכם קבע לפתרון הסכסוך הישראלי- פלסטיני. במפגשי "יוזמת ז'נבה" עם הציבור נשאלת השאלה האם יש פרטנר בצד השני, ולא שואלים יותר על מהות הצורך בהידברות ומשא ומתן להסכם. ניכר כי גם בצד הפלסטיני מתחולל אותו שינוי, ורבים יותר הקולות השואלים האם יש פרטנר להסכם בצד הישראלי . בנקודת הזמן הזו סברנו ב"יוזמת ז'נבה" כי יש לקיים דיון נוקב בשאלת הפרטנר- האם כל צד נתפש כפרטנר, ומה צריך לעשות כדי שיהיו שני פרטנרים להסכם. בסיום הכנס קבע ד"ר סופיאן אבו זיידה כי הסכם עתידי בין ישראל לפלסטינים, גם אם יכפה על ידי ועדה בינ"ל, יהיה דומה ל"הסכם ז'נבה".
לצפייה במקטעי וידאו מהכנס לחץ "המשך"...

לצפייה בקטעי הוידאו מהכנס
  כנס "הערבים בישראל ותהליך השלום"
"הכנס התקיים ב- 22.6.2008 בחיפה מול קהל של 140 איש וכלל שני מושבים: המושב הראשון עסק ביוזמת ז'נבה ובצעדים בהם יש לנקוט כדי לקדם הסכם קבע עם הפלסטינים. הדוברים במושב זה היו חה"כ לשעבר עו"ד אתי לבני וחבר צוות המו"מ עם ישראל ד"ר סופיאן אבו זיידה. המושב השני עסק עסק במעורבותם של הערבים בישראל בתהליך השלום ובזהותם כמיעוט לאומי במדינת ישראל. השתתפו במושב זה השר עמי איילון, חה"כ מחמד בארכה, סגן נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' מאג'ד אל-חאג', וסגן ראש העיר חיפה איציק דהרי. את הכנס הנחה העיתונאי ריאד עלי".


לקריאת סיכום הכנס
  כנס "תפקיד מחנה השלום"
"הכנס התקיים ב- 10.7.2007 במשכנות שאננים בירושלים מול קהל של 200 איש והתקיים בו דיון על כווני העשייה של מחנה השלום. את הכנס הנחה דניאל בן סימון, והשתתפו בו עו"ד צלי רשף, אורי אבנרי, פרופ' תמר הרמן ופרופ' ירון אזרחי. הכנס נבדקו דרכים בהם מחנה השלום יוכל יותר להשפיע, ולא רק לשקף; כיצד ניתן להגיע למגזרים בציבור שאינם נתפסים כחלק ממחנה השלום; כיצד יכול מחנה השלום להמשיך לתרום לשינוי תפיסת הציבור, ועוד".


לקריאת סיכום הכנס