כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

שאול איראלי, במאמר לעיתון הארץ, קורא לרוב הישראלי להשמיע את עמדתו. לחצו לקריאה

  

קחו את השליטה, אתם הרוב

[פורסם באתר "הארץ"]

שאול איראלי, 12.8.14

זעם בעולם כלפי ישראל בעקבות המבצע בעזה מחדד את פרדוקס "הענישה הקולקטיבית", שהקהילה הבינלאומית מפעילה נגד הישראלים. שהרי העולם מאשים את ישראל כולה בהפרת החוק הבינלאומי, באלימות, בגזענות ובאפליה — בעוד שלמעשה מדובר במיעוט שאחראי על התדמית הזאת. רוב הישראלים הופכים לשותפיו בעל כורחם.

רק אחד מכל 20 ישראלים, למשל, יענה בחיוב בביקורת הגבולות בקוסטה ריקה למשל, על השאלה אם הוא מתגורר בשטחים הכבושים או במזרח ירושלים — עניין הנחשב לעבירה על פי האמנות הבינלאומיות האוסרות על מדינה כובשת להעביר את תושביה לשטח הכבוש.

רק אחד מכל 10,000 ישראלים — באם לא יסתתר מאחורי כתובת קש בתוך ישראל — יודה בתשובה לשאלת המוכס באיחד האירופי, כי הוא מייצא מוצרים מההתנחלויות. לגבי כל שאר הישראלים, התווית "מיוצר בישראל", תקלע לאמת ותמנע את החרמת תוצרתם.

עוד כתבות בנושאלמרות הכל, רוב הישראלים תומכים בהקמת מדינה פלסטינית07.07.2014 | 12:57האיחוד האירופי: כל ההסכמים עם ישראל לא יחולו מעתה על ההתנחלויות16.07.2013 | 07:43רק שלושה מכל עשרה ישראלים סבורים שאין עם פלסטיני ומתנגדים לכל הסדר קבע הכרוך בחלוקת הארץ בין שני העמים. השאר תומכים במימוש הרעיון של שתי המדינות, אם החלוקה תיעשה על פי הפרמטרים המוכרים ממתווה קלינטון, ועידת אנאפוליס ויוזמת ז'נבה.

רק שבעה מכל 20 ישראלים יתנגדו לפינוי ההתנחלויות המבודדות במסגרת הסדר, או להקפאה מוחלטת של הבנייה עד להשגת הסכם. רק אחד יצטרף אליהם אם תעלה ההצעה לפינוי חד־צדדי. כל השאר מצדדים בהתכנסות בגושי ההתנחלויות במסגרת הסכם או מהלך חד־צדדי.

רק שניים מכל עשרה ישראלים שואפים להפיכתה של ישראל למדינה אחת, המספחת אליה את הגדה המערבית ומעניקה שוויון זכויות לכל התושבים. רק אחד יצטרף אליהם אם הסיפוח ייעשה תוך שלילת זכויות מהפלסטיניים.

רק שלושה מכל עשרה ישראלים יתנגדו להוצאתן של השכונות הערביות, על 350 אלף תושביהן, מבירת ישראל, ורק ארבעה יתנגדו לכך שאלה ייהפכו לבירה הפלסטינית.

מיעוט קולני זה, שבחלקו הקטן הוא אף אלים וגזעני, וזוכה לייצוג בכנסת ובממשלה הרבה מעבר לשיעורו באוכלוסייה, הוא שצובע את מסכי הטלוויזיה בצבעי הגינויים לישראל ומשרטט את דמותה. כל פרסי הנובל, חברות הסטארט־אפ והפיתוחים הטכנולגיים והחקלאיים המבריקים נמוגים באחת אל מול הידיעות על הרחבת התנחלויות, הפקעת אדמות, התנגדות להסדר או מקרים קיצוניים מאוד, בינתיים, של פרעות בפלסטינים.

המיעוט הזה, בגלל מדיניותו הסרבנית, גורם לכך שאחת לשנה־שנתיים נגררת החברה הישראלית להסלמה באלימות, שעליה היא נדרשת לשלם במחיר ההגנה על הבית. רוב הישראלים מתגייסים לצבא, ורבים מתייצבים למילואים.

זהו אותו רוב, שבאופן טבעי נושא גם במחיר הכלכלי של העימותים הללו. מעמד הביניים, בעלי העסקים הקטנים, אלה שמכלים בזמן העימות את החסכונות השנתיים שנועדו לטיול המשפחתי, שמשועבדים למשכנתה וליוקר המחיה, שסובלים מהפערים החברתיים.

זה הרוב, שאם ימאס במציאות הנכפית עליו, יוכל להוציא אל האור את ישראל האחרת. זהו הרוב, שצריך לדחות את הטענה הרווחת והנוחה של המאוהבים באג'נדת ה"עם לבדד ישכון" ו"העולם כולו נגדנו" ואינם מבחינים בין אנטישמיות להתנגדות למדיניות הישראלית. אם הוא חפץ חיים, חיים של רווחה והכרה שלהם הוא ראוי, על הרוב הזה לקום ולומר: לא עוד.